Ako si vytvoriť záhradku na balkóne

Spestrite si čas strávený doma a premeňte svoj balkón na malú záhradku. Mnohým druhom byliniek, zeleniny či ovocia sa tu bude dariť aj bez veľkého záhonu. Postačia vám rôzne nádoby na pestovanie, vedierka na kvetiny, kvetináče alebo hrantíky.

15.06.2021 06:00
ZAH-tema10-5x Foto:
debata

Pre malý priestor, akým je balkón, je ideálne tzv. vertikálne pestovanie. „Vyberte si stenu natočenú k slnku a na nej upevnite kvetináče smerom do výšky. Využite závesné systémy alebo si záhon vyrobte z drevených paliet. Sú lacné, ľahké a dostupné. Stačí ich len obrúsiť a nalakovať, prípadne si rovno kúpte hotovú paletu Buildify, ktorú ponúkame v niekoľkých farbách – napr. prírodná, biela, hnedá alebo sivá,“ radí David Benda, odborník na záhradu v projektových marketoch Hornbach.

záhrada, bývanie, altánok, dom Čítajte aj Čo je drobná stavba a kedy ju musíte ohlásiť?

Už máte paletu, ako teda na to? „Kladivom odstráňte nepotrebné stredové dosky a schovajte si ich na zakrytie bokov. Do dvoch vzniknutých „záhončekov“ vložte netkanú textíliu a pripevnite ju zošívačkou. Vertikálny záhonček vytvoríte tak, že opäť vyrazíte nepotrebné stredové dosky, ale tentoraz ich pribijete na paletu tak, aby po vztýčení drevenej palety vznikli kvetináče. A môžete začať sadiť,“ vysvetľuje Benda.

Bylinky, zelenina, ovocie

Na pestovanie na balkóne sa skvelo hodí bazalka, pažítka, petržlen, žerucha, trebuľka, kôpor, ligurček, rôzne stredomorské bylinky, šalvia, rozmarín, tymian, oregano, estragón, mäta, levanduľa či medovka lekárska. „Bylinky sa dajú všeobecne rozdeliť na jednoročné – napr. bazalka, kôpor, kapucínka – a dvojročné alebo viacročné bylinky odolné proti mrazu – napr. potočnica lekárska, pažítka, tymian, mäta pieporná. Pokiaľ si chcete svoju balkónovú bylinkovú záhradku užívať dlho, mali by ste sa rozhodnúť pre druhú kategóriu,“ odporúča Benda.

Zo zeleniny sú ideálne paradajky, reďkovky, fazuľa, rôzne odrody šalátov, paprika, baklažán alebo čili papričky. Pokiaľ ide o ovocie, aj na malom priestore môžete hravo vypestovať jahody, ríbezle, černice, egreš, kivi či stĺpovitú jabloň.

Na čo nezabudnúť

Pre dostatok slnečného svetla sú vhodným miestom pre malú záhradku južné balkóny. Majte však na pamäti, že tmavé kvetináče priťahujú slnečné lúče, nádoba sa tak zahrieva rýchlejšie, čo môže rastline uškodiť. Vhodnejšie sú nádoby svetlých farieb alebo z hliny. Pokiaľ sa váš balkón nachádza na severnej strane, mali by ste si vybrať rastliny, ktoré potrebujú málo slnka, napríklad kapusta alebo hrach.

ZAH-hluzy1-6x Čítajte aj Hľuznaté rastliny potrebujú kvalitnú pôdu

Pri zariaďovaní balkónovej záhradky nepodceňte ani správnu veľkosť kvetináča a sadeníc vhodných pre tento druh pestovania. „Je to rovnaké ako pri topánkach. V prípade pochybností je lepšie zvoliť o jedno číslo väčšie než menšie. Pri pestovateľských nádobách rozhodne nezabudnite na otvory pre odvod vody. Dbajte na to, aby korene rastliny mali vždy dostatok vody. Najmä ovocie a zelenina potrebujú každodenné zavlažovanie, ktoré musí byť najintenzívnejšie v horúcich letných mesiacoch. Dobre môžu poslúžiť aj samozavlažovacie kvetináče či hrantíky,“ hovorí David Benda.

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #ovocie #zelenina #balkón #byliny #záhon #záhradka #nádoby
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december