Ako ju pestujeme
Od mája do konca augusta môžeme papričku pestovať na okne alebo aj na balkóne. Predtým, než ju vyložíme von, ju však musíme otužovať. V letných mesiacoch ju pravidelne polievame a prihnojujeme. Od júla rastlina kvitne, prvé plody sú vyfarbené už koncom augusta. Od septembra ju pestujeme opäť vnútri na okne, najlepšie vo veľmi teplej miestnosti, ktorú bude krášliť po celú zimu. Treba rátať s tým, že okrasná paprika je jednoročná rastlina a zimu nemusí prežiť. Najlepšie je vysievať ju každý rok. Rastie rýchlo.
Čítajte aj Kvitnúca ozdoba balkónov, ktorú nikto neprehliadne. Je čas prebrať ju zo zimného spánkuLen pekná alebo aj jedlá?
Táto paprička má niekoľko kultivarov, plody sú dlhé od jedného centimetra až do päť centimetrov. Farba plodov môže byť rôzna, závisí to od kultivaru: žltá, červená aj fialová. Rastlina je náročná na svetlo a stredne náročná na vodu. V kvetináči dorastá zvyčajne do 20 – 50 centimetrov, ale môže to byť aj viac. Hoci jej názov odkazuje hlavne na dekoratívnu funkciu, plody sa môžu jesť. Sú štipľavé a dajú sa používať ako feferónky. Ozdobia nielen okno, ale aj tanier alebo studenú misu.