Hoci sú muškáty na pestovanie v podstate nenáročné, na zmenu počasia, teda ochladenie, dážď a stúpajúcu vzdušnú vlhkosť okamžite reagujú spomalením rastu a zastavením tvorby nových kvetných púčikov. A netýka sa to len letných mesiacov. Výkyvy teplôt a vlhko im nesvedčí ani teraz, začiatkom sezóny, keď ešte nie sú bohato obsypané kvetmi, no intenzívne sa na to pripravujú. Nepriaznivé počasia tak môže negatívne ovplyvniť kvitnutie v ďalších mesiacoch.
Vezmite okrúhlu misku a kvetináč a pomocou maskovacej pásky na nich vytvorte zvislé alebo vodorovné prúžky. Nastriekajte ich vodoodolnými farbami podľa vlastného výberu. Keď farby zaschnú, odstráňte maskovaciu pásku. Misku položte hore dnom. Na vrch naneste tavné lepidlo na keramiku pomocou lepiacej pištole, potom na toto miesto prilepte kvetináč a nechajte zaschnúť. Teraz už len stačí do kvetináča zasadiť krásne muškáty.
Môžu vaše muškáty prečkať dažde a chlad bez ujmy? Áno, ako splníte týchto 6 pestovateľských podmienok:
- Majú kvalitný substrát: Špeciálna zemina určená na muškáty má správnu štruktúru, je schopná udržať potrebné množstvo vody aj živín a nenájdete v nej žiadne zárodky chorôb ani škodcov. Pri opakovanom zalievaní sa nezhutňuje, zostáva vzdušná, čo prospieva koreňom a prebytočná vody z nej rýchlo odtečie.
- Nezabudli ste na drenáž: Na dno črepníka vždy patrí vrstva drenáže – keramzit, drobné kamienky alebo črepy zo starých terakotových kvetináčov. Samozrejmosťou sú tiež odtokové otvory na dne pestovateľskej nádoby. V období dažďov, či pri náhodnom preliatí sa nestane, že korene začnú v premokrenom substráte odhnívať.
- Ak vám na rastliny prší, dajte preč misky spod kvetináčov: Nie je to ideálny stav, ale niekedy nemáme na výber a do kvetináčov s muškátmi jednuducho prší. Drenáž čo-to zachráni, no ak sa voda po pretečení substrátom drží v miske pod kvetináčom alebo v ozdobnom obale, rastlina i tak stále stojí vo vode.
- Môžete muškáty pred dažďom schovať? Pri silnom alebo nepretržitom daždi má zmysel, dočasne premiestniť črepníky s rastlinami, ktoré nie sú pred dažďom chránené pod strechu. Avšak stále musia mať dostatok svetla.
- Odstráňte kvety, ktoré opršali: Ak sú muškáty niekoľko dní vystavené intenzívnym zrážkam, hrozí vyššie riziko vzniku hubových chorôb. Preto je dobré, rastliny prečistiť odstránením aj čiastočne odkvitnutých kvetov a všetkých listov s náznakom žltnutia.
- Doprajte im živiny navyše: Ak sú nádoby s rastlinami vystavené dažďu a nadbytočná voda odteká intenzívnejšie, berie zo sebou aj viac živín. Kompenzujte preto túto stratu extra dávkou tekutého hnojiva.