Ružová, lososová, žltá, biela a takmer všetky odtiene červenej. Kvety oleandra sú hviezdami letnej záhrady a od júna do septembra zatieňujú mnohé ďalšie okrasné druhy. Čím sú u nás letá teplejšie, tým viac sa oleandrom darí. Niektorí pestovatelia ich dokonca na záhradách nechávajú celoročne, a aj v našich končinách úspešne.
Čítajte viac Nesplnil oleander vaše očakávania? Možno ste spravili jednu z týchto 3 častých pestovateľských chýbNie vždy je však pestovanie tejto rastliny prirodzene sa vyskytujúcej v mnohých prínorských dovolenkových destináciách úspešné. Oleander ma vysoké nároky na slnečné stanovište a miesto chránené proti vetru. Veľmi častým problémom je nadmerné žltnutie a opadávanie listov. Zvyčajne sa to deje odspodu rastliny, čím dochádza k jej vyhoľovaniu. Kedy je zmena zelenej na žltú prirodzeným javom a kedy upozornenie na pestovateľský problém?
1. Žlté listy ako dôsledok nepravidelného zalievania
Asi najčastejšou príčinou žltých listov na oleandri je situácia, keď pôda v črepníku medzi dvoma zálievkami pravidelne úplne vyschne. Rastlina na nedostatok vody reaguje mierne oneskorene, a to práve svetlo žltými listami, ktoré nemusia byť v hustom zelenom poraste ani na prvý pohľad viditeľné. Oleander potrebuje veľmi veľa vody. Vo svojej domovine rastie priamo na brehoch potokov, pričom sa hovorí, že doslova s hlavou v ohni (na slnku) a s nohami (koreňmi) vo vode.
Čo s tým robiť?
Keďže oleander miluje vápenatú pôdu, mali by ste ho polievať vodou z vodovodu. Dostatočne veľký črepník zabráni vysychaniu starších rastlín, lebo viac pôdy znamená väčšiu kapacitu akumulácie vody. V miske s vyšším okrajom by počas leta mala byť stále voda. Situácia sa zmení, ak niekoľko dní po sebe prší a rastliny nie sú chránené pred dažďom. Vtedy dajte pozor na to, aby susbtrát nebol premočení a nahromadenú vodu z misky vylievajte.
2. Žlté listy ako príčina nedostatku živín
Oleander je v skutočnosti stále hladný a čím viac živín mu poskytnete, tým lepšie bude kvitnúť. Listy sa voľbou správneho hnojiva tiež stávajú odolnejšími a zelenšími. Avšak najmä pri nedostatku dusíka sa sfarbujú do svetlozelena až nakoniec zožltnú a opadnú. Ako prvé trpia najstaršie listy, pretože rastlina vo výžive doslova uprednostní mladé, stále sa vyvíjajúce výhonky. Príčinou žltých listov ale môže byť aj nedostatok iných živín. Stopové prvky ako železo, zinok a horčík sú tiež nevyhnutné pre tvorbu zeleného farby – chlorofylu.
Čo s tým robiť?
Aby ste predišli nedostatku živín, najlepšie je, pridať do substrátu pri každom presádzaní rohovinovú múčku. V lete, keď oleander kvitne, pridajte raz za týždeň tekuté hnojivo určené na kvitnúce balkónovky alebo priamo na oleandre.
Čítajte aj Máte muškáty? Potom nezabudnite na jednu dôležitú vec. Treba ju opakovať celú sezónu a rastliny budú kvitnúť ako divé3. Žlté listy pre nesprávne umiestnenie
Oleander miluje slnko. Pri nedostatku svetla mu listy automaticky žltnú. Stáva sa to najmä vtedy, ak rastlina nie je voľne stojaca v záhrade, ale svetlo dostáva len z jednej strany, pretože druhou je napríklad pritlačená k stene domu.
Čo s tým robiť?
Ak je príčinou žltých listov nedostatok svetla alebo ak je podozrenie na ne, presuňte rastlinu na iné miesto. Toto by malo byť čo najjasnejšie.
Čítajte aj To je nápad! Neuveríte, čo sa dá vyrobiť zo štyroch drevených vešiakov: Praktická pomôcka na balkón aj k posteli4. Žlté listy súvisiace s vekom
Keďže je oleander vždyzelená rastlina, listy na jeseň neopadnú a na jar nevypučia nové. Napriek tomu sa tak, ako v prípade ďalších vždyzelených druhov obmieňajú postupne. Pre oleander platí, že každý list, ak nedôjde k jeho externému poškodeniu, má životnosť približne dva roky. Potom zožltne, uschne a opadne, aby ho nahradil nový. Deje sa to však postupne, nie naraz, preto nedochádza k výraznému vyhoľovaniu rastliny.
Čo s tým robiť?
S príliš starými listami nemôžete urobiť nič, pretože ide o prirodzený proces v živote rastliny.
Čítajte aj Levanduľa na balkóne a terase: Najlepšie druhy do kvetináča a praktické rady, ako rastliny celoročne udržať pri živote