Kedysi sa v bytoch pestovali celoročne, dnes to už z dôvodu zimného prekurovania nie je možné. Suchý a teplý vzduch podslnečníkom neprospieva. Zhadzujú kvety a listy a často ich napádajú škodce. Lepšie im bude, ak ich v lete umiestnite na balkón alebo do záhrady a pred príchodom mrazov ich presuniete do svetlého priestoru kde nemrzne, ale je chladnejšie ako v byte.
Existuje približne 150 druhov podslnečníkov (Abutilon), ktoré pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky, kde kvitnú po celý rok. Šľachtené odrody majú veľké kvety v tvare prevísajúcich zvončekov, ktoré môžu dosiahnuť až 6 cm na dĺžku. Farby kvetov sú rôzne, od krémovej cez rôzne odtiene ružovej, žltej, oranžovej až po červenú. Kvety sú veľmi jemné a krátko trvajúce, ale rastlina ich tvorí vo veľkom množstve. U nás kvitnú prevažne od júna do októbra.
Listy sú veľké, matné a laločnaté, pripomínajúce listy javora, čo viedlo k ľudovému názvu „izbový javor“. Listy môžu byť aj žlto panašované alebo svetlozelené. Rastlina odparuje veľa vody, a ak jej nemá dostatok, rýchlo vädne a opadáva. Zálievka je preto kľúčová.
Podslnečník je vždyzelený ker, ktorého stonky časom drevnatejú. Pri správnej starostlivosti môže byť dlhoveký a dorastať do veľkých rozmerov – za tri roky môže dosiahnuť výšku a šírku okolo 1 metra.
Ak si kúpite mladú rastlinu, zaštipujte jej výhonky, aby sa rozkonárila.
Staršie rastliny po prezimovaní na jar zrežte o jednu tretinu až polovicu, čím podporíte tvorbu nových výhonkov a kvetov a zároveň zmenšíte rastlinu. Z podslnečníka môžete pravidelným tvarovaním vytvarovať stromčekovú formu. Odrezanými výhonkami dlhými 6 až 10 cm si ho môžete ľahko rozmnožiť, pretože rýchlo zakoreňujú vo vode alebo v ľahkom substráte pri teplote okolo 20 °C.
Čítajte aj Kvíz: Otestujte si záhradnícke znalosti na týchto poučných a zábavných otázkach: Zvládnete bez chyby aj číslo štyri?Na jar, každé dva roky, rastliny po zrezaní presaďte do čerstvého substrátu,
ktorý by mal byť výživný, mierne kyslý a dobre priepustný. Nezabudnite na drenážnu vrstvu. Pri presádzaní skontrolujte koreňový systém a odstráňte poškodené alebo choré korene. Starším rastlinám vo veľkých nádobách stačí vymeniť len vrchnú vrstvu zeminy.
Na balkón ich môžete vyložiť až po skončení posledných mrazíkov,
ktoré by ich mohli poškodiť. Zvoľte pre ne slnečné alebo čiastočne zatienené miesto, ale chráňte ich pred poludňajším slnkom a prievanom. Umiestnite ich tak, aby na ne nepršalo, pretože dážď by mohol poškodiť krehké kvety a listy. Potom ich už nepremiestňujte, aby neopadli puky.
Počas sezóny podslnečníky pravidelne každých 7 až 14 dní prihnojujte hnojivom pre izbové rastliny a zalievajte podľa potreby. Sú citlivé na zálievku, reagujú na nedostatok aj nadbytok vody zhadzovaním listov a pukov, alebo hnilobou koreňov.
Čítajte aj Prečo má oleander tak veľa žltých listov? Rastlina doslova kričí o pomoc. Ako rýchlo a správne napraviť chyby v starostlivosti?Kam s rastlinou pred zimou?
Poslednýkrát ich prihnojte koncom augusta, aby sa pripravili na zimu. Po presunutí do miestnosti s teplotou 12 až 15 °C obmedzte zálievku, ale substrát by nemal úplne vyschnúť. V zime podslnečník potrebuje svetlé stanovište, inak v málo osvetlenom a chladnejšom prostredí zhadzuje listy a končeky výhonkov môžu zhnednúť.