Prečo je dôležité mať krásny balkón aj v zime?
Zimné mesiace často prinášajú pocit šedi a monotónnosti. Balkón alebo terasa však môžu byť výnimkou. Farby, tvary a textúry mrazuvzdorných rastlín dokážu vytvoriť útulné prostredie. Na balkóne môžete stráviť príjemné chvíle aj počas studených zimných dní. Stačí sa poriadne obliecť alebo zabaliť do hrejivej deky a v pohodlnom kresle si vychutnať šálku obľúbeného horúceho nápoja. Spoločnosť vám bude robiť nielen zasnežená krajina navôkol, ale aj kvitnúce rastliny v bezprostrednej blízkosti. Poradíme vám, ktoré druhy oživia balkón aj v mrazivých dňoch a ako balkónové debničky „obliecť“ do vianočného šatu.
Najvhodnejšie druhy zimných kvetov pre balkóny a terasy
Zakrpatené ihličnany
Pri výbere druhov prihliadajte na rýchlosť ich rastu a konečnú výšku, hoci v črepníku väčšinou nedosiahnu také rozmery ako vo voľnej pôde. Z našich skúseností vám môžeme odporučiť druhy a ich odrody, ktoré ani v dospelosti nepresiahnu výšku 50 cm, ako je smrek obyčajný ‘Little Gem’, smrek biely ‘Piccolo’, borievku obyčajnú ‘Green Carpet’, borievku čínsku ‘Old Gold’ alebo borievku rozprestretu ‘Prince of Wales’.
Vresy (Calluna vulgaris)
Hoci sú vresy hviezdami jesenných výsadieb, veľmi pekne ukážu aj v zimných aranžmánoch. Bez problémov znášajú nízke teploty. Ak sa stane, že vám rastlina zhnedne a odumrie, nebude to mrazom, ale suchom. Vždyzelené druhy totiž treba polievať aj v zime – samozrejme, počas slnečného dňa, keď nemrzne.
Čemerice (Helleborus)
Sú typickými zimnými rastlinami, no pretože rastliny, ktoré sa aktuálne predávajú pučiace či už zakvitnuté pochádzajú z kontrolovaných priestorov skleníkov, treba ich chrániť pred poklesom teploty pod –5 °C. O nič zložité však nejde, stačí, keď ich prenesiete do studeného skleníka, prípadne zakryjete netkanou textíliou.
Skimia japonská (Skimmia japonica)
Zaujme červenými púčikmi, ktoré postupne rozkvitajú, a jej vždyzelené listy dodávajú priestoru svieži vzhľad aj počas chladných mesiacov. Najväčšou ozdobou sú však svetločervené plody, ktoré vydržia na rastline až do nasledujúceho roka, čím dodávajú balkónu či terase elegantný farebný akcent po celý čas. Skimia japonská je nenáročná na starostlivosť a vynikne v kvetináčoch aj v záhonoch, kde ju môžete kombinovať s ďalšími mrazuvzdornými rastlinami.
Gaultéria ležatá (Gaultheria procumbens)
Je nízky (15 až 25 cm) vždyzelený ker, ktorý dobre znáša naše zimy. Vďaka ozdobným červeným bobuliam je ideálna pre exteriérové vianočné výsadby. Má rada kyslú, priepustnú pôdu, ktorá nikdy nesmie úplne vyschnúť. Jej príbuzná G. mucronata známa aj u nás pod označením chaura má väčšie biele, prípadne fialové bobule.
Starček prímorský (Senecio cineraria)
Táto nenápadná, no mimoriadne pôsobivá dvojročná rastlina je mrazuvzdorná, hoci ju väčšina pozná skôr ako súčasť letných výsadieb. V zime však jej striebristosivé, jemne chlpaté listy dokážu vykúzliť elegantný a slávnostný vzhľad. Skvele kontrastuje s tmavozelenými vždyzelenými rastlinami a dodáva balkónu či terase rafinovaný štýl. Starček prímorský je navyše nenáročný na starostlivosť a odoláva aj náročným zimným podmienkam.
Starostlivosť a podmienky pestovania zimných kvetov
- Výber nádoby: použite exteriérové mrazuvzdorné črepníky alebo balkónové debničky. Pre väčšiu ochranu koreňov rastlín môžete vnútro odizolovať tenšou tabuľou polystyrénu. Na zimné výsadby je lepšie zvoliť väčšie kvetináče, lebo viac substrátu lepšie udrží teplo a ochráni korene pred premrznutím.
- Substrát a drenáž: pôda by mala byť dobre priepustná a zvolená podľa požiadaviek vysádzaných druhov. Myslite na to, že ihličnany, vresy, ale aj gaultéria alebo čemerice ocenia kyslejšie pH. Na dno nádoby nezabudnite pridať drenážnu vrstvu, aby prebytočná voda odtiekla. Substrát nebude premočený a rovnako tak rýchlo nepremrzne.
- Starostlivosť: rastliny polievajte striedmo. Vlhkosť substrátu kontrolujte pôdnym vlhkomerom, alebo aspoň prstom. Zalievajte len počas slnečných dní bez mrazu tak, ako všetky ostatné vždyzelené rastliny, ktoré pestujete v nádobách a počas zimných mesiacov nechávate vonku.
- Ochrana pred vetrom a mrazom: pri silnom vetre presuňte nádoby bližšie ku stene alebo ich zabezpečte proti prevrhnutiu a zakryte netkanou textíliou. Citlivejšie rastliny môžete na noc prikryť bielou netkanou textíliou. Takto vám aj výsadby s čemericami alebo s cyklámenmi vydržia krásne naozaj celú zimu.
Tipy na kombinovanie rôznych druhov kvetov pre pestrý zimný exteriér
Aj malý balkón či terasa môžu v zime pôsobiť ako kvetinová oáza, ak správne skombinujete rastliny, nádoby a dekorácie. Tu sú detailné rady, ako docieliť harmonický a dynamický vzhľad:
Umenie kombinácie odtieňov
Farby sú kľúčovým prvkom pri vytváraní vizuálne atraktívneho priestoru. Aj pri zimných rastlinách máte k dispozícii pomerne bohatú paletu od žiarivých odtieňov po tlmené tóny:
- Červené plody a listy: skimia japonská ponúka sýtočervené púčiky, ktoré sú výrazné a žiarivé. Tieto tóny ladia so zlatistými akcentmi okrasnej trávy, napríklad kostravy sivej ‘Golden Toupee’ (Festuca glauca).
- Strieborné odtiene: kostrava sivá ‘Eisvogel’ alebo Calocephalus brownii známy ako strieborný drôtik vyniknú v kombinácii s teplejšími farbami a dodávajú priestoru sofistikovaný vzhľad.
- Kontrast s fialovými kvetmi: fialové vresy alebo čemerice vytvárajú dramatický kontrast s červenými a striebornými tónmi, čím dodávajú priestoru hĺbku.
Praktický tip
Skúste vytvoriť farebné „ostrovy“ – napríklad kombináciu strieborného drôtika s vresmi v jednom kvetináči a vedľa nich skimie s kostravou v ďalšom.
Aby ste si vedeli lepšie predstaviť, ako skombinovať zimné kvety a vytvoriť estetický exteriér, prinášame vám 10 konkrétnych nápadov na výsadby nielen do tradičných balkónových debničiek.
Dynamika v priestore
Pri aranžovaní rastlín je dôležité dbať aj na výškovú hierarchiu. Nižšie druhy patria do popredia, prevísajúce k okrajom nádoby. Ak do celku skladáte viaceré nádoby, platia rovnaké pravidlá – tie s nižšími druhmi postavte do prednej časti balkóna alebo zaveste na zábradlie – vytvoria základ kompozície. Vyššie rastliny v pozadí dodajú priestoru hĺbku a opticky ho zväčšia.
Praktický tip
Na malých balkónoch a terasách použite viacúrovňové stojany, aby sa rastliny neprekrývali a každá krásne vynikla.
Rozmanitosť a štýl
Správny výber a usporiadanie nádob dokáže vyzdvihnúť krásu rastlín. Kombinujte okrúhle kvetináče s hranatými a pridajte aj asymetricky tvarované debničky pre dynamický efekt. Vyberajte farebné odtiene, ktoré prirodzene ladia s použitými rastlinami. Univerzálna je biela, sivá alebo prírodné tóny terakoty. Väčšie nádoby umiestnite do rohov, kde opticky „zarámujú“ priestor, menšie postavte bližšie ku vchodu alebo zábradliu.
Praktický tip
Skúste skupinové usporiadanie – tri rôzne nádoby rôznej výšky vedľa seba vytvoria vizuálne príťažlivý bod.
Magická atmosféra aj počas zimných večerov
Osvetlenie dodá vášmu balkónu jedinečný charakter a umožní vám vychutnávať si krásu rastlín aj po zotmení.
- Svetelné reťaze: LED svetlá omotajte okolo zábradlia alebo ich zaveste medzi nádoby.
- Solárne lampy: rozmiestnite ich medzi nádoby. Sú ekologické a jednoducho sa inštalujú.
- Podsvietenie rastlín: vyššie druhy môžete podsvietiť pomocou malých bodových LED svetielok, čím získate zaujímavú hru tieňov.
Praktický tip
Do exteriéru vyberajte osvetlenie so stupňom ochrany IP44, aby odolalo vlhkosti aj nízkym teplotám.
Premeňte terasu na zimnú oázu
Aj počas zimy môže byť váš balkón alebo terasa nádhernou oázou. Stačí správne zvoliť odolné rastliny, venovať im potrebnú starostlivosť a kreatívne ich kombinovať. Nechajte sa inšpirovať prírodou a vytvorte priestor, ktorý vás zahreje na duši aj v najchladnejších dňoch. Vďaka mrazuvzdorným kvetom a správnym dekoráciám môžete v zime obdivovať živé farby a jemnú krásu prírody priamo z pohodlia domova.