Čemerice čierne (Helleborus niger) sú trváce rastliny, ktoré zvládajú chlad, sneh aj mráz a pritom si zachovávajú svoju krásu. Pre tých, ktorí sa chcú pustiť do ich pestovania, sme pripravili 10 užitočných rád, ako uspieť.
Čítajte viac Vonkajšie zimné kvety, ktoré oživia balkón aj terasu v mrazoch: 10 nápadov na nenáročné výsadby s nádychom Vianoc1. Vyberte správne stanovište
Čemerice sú mimoriadne dlhoveké trvalky. Ak nájde miesto, ktoré im vyhovuje, môžu tam prežiť aj viac ako 30 rokov. Preto sa oplatí investovať čas do premysleného výberu stanovišťa. Ideálne sú polotienisté až tienisté miesta, kde si rastlina príde na svoje. Úplne najlepšie je pestovanie pod listnatými stromami alebo krami. Navyše, vyberte taký kút, ktorý je viditeľný aj z interiéru – umožní vám to tešiť sa z ich krásy aj v zime.
2. Kombinujte ich s ďalšími skorými kvetmi
Ak chcete vytvoriť harmonickú kompozíciu, skúste čemerice vysadiť spolu s okrasným krom hamamelom (Hamamelis), ktorý kvitne v rovnakom období, alebo vresovcom mäsovým (Erica carnea). Ich kombinácia evokuje prirodzenú horskú krajinu. Medzi tieto rastliny môžete zasadiť žlté tavolíny a biele snežienky pre veľmi skoré jarné kvitnutie.
Čítajte viac Snežienky kvitnú už aj na úpätí najvyšších tatranských vrchov. Čo všetko o nich viete? 10 bodov v kvíze získa len profík3. Vyskúšajte nové odrody
Kým väčšina čemeríc má hlavné obdobie kvitnutia v neskorej zime či v skorej jari, šľachtitelia už mysleli aj na vianočné obdobie. Rastliny sú primárne určené na zdobenie exteriérov, ale dočasne zvládnu krášliť aj interiér. Ku skoro kvitnúcim odrodám patria napríklad ‘Martha’ a ‘Irene’ (od druhej polovice decembra), ‘Hilda’ a ‘Christmass Carol’ (kvetmi vedia prekvapiť už od novembra). Odrody ako ‘Jacob Classic’ či ‘Joel’ kvitnú tiež už koncom novembra a ich pevné stonky umožňujú rezať ich do vázy. Dôležité ale je, aby ste tak nerobili počas mrazivého dňa.
4. Chráňte ich pred teplotnými výkyvmi
Pri silných mrazoch sa môže zdať, že čemerica zvädla. Tento jav je však prirodzenou ochrannou reakciou, kedy rastlina odvodní svoje pletivá, aby ich mráz nepoškodil. Pri oteplení sa opäť vzpriami a pokračuje v kvitnutí. Pre väčšiu ochranu pred teplotnými výkyvmi môžete rastliny nastlať lístí, alebo čečinou.
5. Dôsledne pripravte pôdu
Čemerice si vyžadujú hĺbkovú prípravu pôdy. Pred výsadbou ju prekyprite aspoň do hĺbky 50 cm a obohaťte humusom a vápnikom. Na ľahkých piesočnatých pôdach pomáha pridanie kompostu a bentonitu, ktorý zlepšuje schopnosť pôdy zadržiavať vodu. V prvých týždňoch po výsadbe nezabudnite pravidelne zalievať.
6. Odstraňujte staré a choré listy
Na konci zimy je vhodné odstrániť staré listy, aby vynikli kvety a znížilo sa riziko plesňových ochorení. Avšak, ak listy stále vyzerajú zdravo, ponechajte ich, hoci už bude jar až do prirodzeného uschnutia. V prípade výskytu čiernej škvrnitosti treba infikované listy odstrániť a zlikvidovať v komunálnom odpade, nie v komposte.
7. Pre farebné variácie skúste čemerice východné
Ak chcete viac farieb v záhrade, siahnite po blízkych príbuzných čemerice čiernej – čemericiach východných (Helleborus orientalis). Označujú sa tiež ako orientálne hybridy. Ponúkajú kvety v odtieňoch od krémovej, žltej, zelenej, ružovej až po tmavočervenú a tiež v rôznych kombináciách. Dokonca sú ozdobné aj po odkvitnutí, kedy ich plody vytvárajú svieže zelené akcenty.
8. Využite ich ako zimné dekorácie
Čemerice sú ideálne aj do kvetináčov na balkón či terasu. Skombinujte ich so vždyzelenými rastlinami, ako sú zakrpatené ihličnany, gaultérie s červenými bobuľami či skimie s ružovými kvetnými púčikmi. Myslite však na to, že rastliny v nádobách sú náchylnejšie na premrznutie. Počas silných mrazov ich presuňte na chránené miesto, alebo črepníky obaľte jutovinou a postavte na podložku, napríklad z polystyrénu.
9. Myslite na to, že rastliny sú jedovaté
Celá rastlina obsahuje saponíny, ktoré môžu dráždiť sliznice. Pri práci s čemericami by preto ľudia s citlivejšou pokožkou mali používať rukavice. Dbajte tiež na to, aby si napríklad deti po kontakte s rastlinou nedávali ruky do úst.
10. Správne ich hnojte
Pre bohaté kvitnutie je dôležité hnojiť rastliny dvakrát ročne. Na jar, ideálne vo februári, použite organické hnojivá, ako sú rohovina alebo do pôdy okolo rastliny zapracujte pomleté vaječné škrupiny. Druhú dávku hnojiva pridajte v lete, aby ste podporili tvorbu nových koreňov a púčikov na ďalšiu sezónu.
Čemerice sú nielen symbolom zimnej elegancie, ale aj dôkazom toho, že záhrada môže žiariť krásou počas celého roka. Stačí im venovať trochu starostlivosti a budú vás tešiť desaťročia.