Pestovanie ovocných stromov v kvetináčoch môže byť skvelou alternatívou pre tých, ktorí nemajú veľkú záhradu, no napriek tomu túžia po vlastnom ovocí. Pán Miroslav sa tejto záľube venuje už niekoľko rokov a so svojimi skúsenosťami sa rád podelil.

Ako to celé začalo?
„Táto myšlienka mi napadla pred asi desiatimi rokmi, keď sme záhradu zmenili na zábavnú časť pre našich hostí. Vždy ma bavilo robiť niečo, čo iní nerobia, a experimentovať. Mám veľmi rád motať sa po dvore a občas si niečo odtrhnúť na konzumáciu,“ spomína pán Bobrovčan na svoje začiatky. Jeho prvým stromom bola čerešňa, ktorá sa ujala výborne a prinášala chutné plody. To ho povzbudilo k rozšíreniu zbierky. Na výstave Gardenia v Nitre si kúpil jabloň, pre zaujímavosť aj stĺpovú formu. Neskôr pribudla broskyňa a nízka nektárinka. „Ďalšiu jar som dokúpil stĺpovito rastúcu hrušku a slivku. Posledným prírastkom je previsnutá moruša čierna, ktorá minulé leto priniesla prvé chutné plody,“ dodáva.

Výber odrôd a pestovateľské podmienky
Pán Bobrovčan sa nesústredil na špeciálne odrody, ale skôr na tie, ktoré sú vhodné pre podmienky na Liptove v nadmorskej výške 700 metrov. „Stĺpovito rastúce odrody sú ideálne pre úsporu miesta, no žiaľ, nezachoval som si presné názvy všetkých stromov,“ priznáva. Pri sadení výpestkov sa za roky praxe zdokonalil. Okrem drenážnej vrstvy v kvetináči používa aj vlnitý papier, ktorým vystelie obvod nádoby. „Pomáha udržiavať vlhkosť a zároveň chráni pred prehrievaním, keďže mám rastliny umiestnené pri južnej stene budovy,“ vysvetľuje.

Starostlivosť a ochrana pred škodcami
Pri pestovaní v nádobách je nevyhnutná pravidelná zálievka. „Dodržiavam časté polievanie a každých približne desať dní hnojím prípravkom Kristalon Plod a kvet,“ opisuje svoje postupy. Ostatná starostlivosť je podobná ako pri rastlinách v záhrade. Pán Miroslav sa snaží vyhýbať chémii. „Okrem predjarného postreku nepoužívam žiadne chemické prípravky. Proti škodcom sa mi osvedčili lepiace doštičky,“ prezrádza. Na polievanie využíva dažďovú vodu a vodu zo studne. Po opadnutí listov stromy dôkladne zaleje a sústredí ich do rohu pri dome, kde sú lepšie chránené. „Keď napadne prvý sneh, dám ho vo vrstve na kvetináče. Sneh pomáha udržiavať vlhkosť, čo je veľmi dôležité, pretože stromy vo veľkých nádobách nezamrznú, ale môžu vyschnúť,“ zdôrazňuje.
Ochrana pred neskorým jarným mrazom a presádzanie
Keďže na Liptove sú ranné mrazy v skorej jari bežné, je nutné chrániť kvitnúce stromy. „Stromy v rozpuku na noc zakrývam netkanou textíliou, a keďže sú umiestnené pri dome, sú takto lepšie chránené,“ vysvetľuje svoje opatrenia. Presádzanie vykonáva zriedka. „Minulý rok na jar som presadil čerešňu, jabloň a broskyňu. Ďalšie presádzanie plánujem o približne päť rokov,“ dodáva.

Skúsenosti pána Miroslava sú dôkazom, že pestovanie ovocných stromov v kvetináčoch je možné aj v náročnejších podmienkach a môže priniesť nielen radosť, ale aj chutnú úrodu. Inšpirujete sa?