Zvládnu sucho a voňajú ako luxusný parfum: Vysaďte ich na balkón a aj susedia po nich zatúžia

Na prvý pohľad možno neohúria, no stačí jemný dotyk a ich vôňa vás očarí. Voňavé muškáty prinášajú do záhrad a na balkóny nielen krásu, ale aj neopakovateľné aromatické zážitky.

30.05.2025 06:00
muškáty Foto:
debata

Sú skromnejšie, menej nápadné než kvety veľkokvetých či krúžkovaných druhov. No keď sa k nim priblížite alebo jemne pohladíte ich listy, odmenia vás omamnou vôňou. Od sladkej ruže cez svieži citrón až po korenistý ďumbier (zázvor) či eukalyptus – ich aromatická paleta je rovnako pestrá ako ich pôvod.

Staré druhy s novým čarom

Voňavé muškáty patria medzi pôvodné botanické druhy, ktoré sa stali základom pre vyšľachtenie moderných muškátov, ako sú veľkokveté, štítovitolisté či krúžkované. V minulosti si našli miesto najmä v interiéroch – naše babičky ich často pestovali na okenných parapetoch alebo pri vchode do domu ako prírodnú ochranu pred hmyzom. Ich praktickosť a vôňa boli oceňované rovnako ako ich nenáročnosť. Dnes sa s voňavými muškátmi opäť stretávame nielen v izbách, ale aj v balkónových debničkách či dokonca na záhonoch. V kombinovaných výsadbách výborne ladia s rastlinami, ktoré tiež nevyžadujú častú zálievku. Ich africký pôvod im totiž dodáva výnimočnú odolnosť proti suchu a schopnosť rýchlej regenerácie po poškodení.

Okrem ušľachtilých muškátov existujú aj voňavé... Foto: Pelargonium for Europe
voňavé muškáty Okrem ušľachtilých muškátov existujú aj voňavé odrody, ktoré možno pestovať ako izbové rastliny. Hoci ich kvety sú skôr nenápadné, ide o jedlé rastliny s úžasnou vôňou – od ruže, jablka, pomaranča, broskyne či citróna až po zázvor, mätu, muškátový oriešok alebo čokoládu. Rovnako ako všetky muškáty, aj voňavé odrody potrebujú dostatok svetla, pravidelnú zálievku a výživu.

Z Afriky až na anglické dvory

Prvé voňavé muškáty sa do Európy dostali vďaka anglickým a holandským moreplavcom približne pred tristo rokmi. V 18. storočí sa v Anglicku stali veľkým hitom a nadšenie pre ich pestovanie pretrvávalo celé desaťročia. Šľachtitelia sa snažili o nové krížence s čo najzaujímavejšími vôňami. Aj keď ich popularita neskôr mierne opadla, v posledných rokoch sa záujem o tieto nenápadné, no zmysly očarujúce rastliny opäť prebúdza. Voňavé muškáty si dnes nachádzajú cestu do moderných aj vidieckych záhrad, kde prinášajú nenáročnú krásu a príjemné vône, ktoré osviežia každý kút.

muškáty, zalievanie, polievanie Čítajte viac Muškáty potrebujú túto jednoduchú, no zásadnú starostlivosť – opakujte ju počas celej sezóny a budú kvitnúť ako z katalógu

Skvelí spoločníci na chalupu

Vďaka svojej odolnosti sú ideálnymi rastlinami na chalupu. Trpezlivo prežijú aj niekoľkodňové suché obdobie a ak im doprajete slnečné a teplé miesto, odmenia sa vám hustým, kompaktným rastom a intenzívnou vôňou. Medzi najobľúbenejšie patrí Pelargonium citronellum – citronelový muškát, známy svojou výraznou, sviežou vôňou citróna. Tento nenáročný krík zvládne aj občasné zabudnutie na zálievku a dokáže odpustiť mierne zanedbané hnojenie. Voňavé muškáty môžete pestovať v črepníkoch na oknách, v blízkosti záhradného posedenia alebo dokonca priamo na slnečných záhonoch. V prípade výsadby do voľnej pôdy však nezabudnite, že pred príchodom prvých mrazov ich treba vybrať, zrezať a prezimovať na svetlom, chladnejšom mieste. Zálievku v zime obmedzte na minimum – rastlina počas obdobia vegetačného pokoja vystačí s veľmi malým množstvom vody.

Jedlé voňavé muškáty ponúkajú rozmanité... Foto: Pelargonium for Europe
voňavé muškáty, repelent, Jedlé voňavé muškáty ponúkajú rozmanité príchute – od citrónovej, mätovej a ružovej až po muškátový oriešok, zázvor, jablko, pomaranč, broskyňu, čokoládu či kolu.

Pohladia zmysly, vyliečia a odpudia hmyz

  • Vôňu týchto muškátov si cenia nielen milovníci kvetov, ale aj výrobcovia parfumov. Vo Francúzsku a Alžírsku sa pestujú na veľkých plochách, aby z ich listov a stoniek získavali vzácny gerániový olej, ktorý je dostupnou alternatívou k drahému ružovému oleju.
  • Citlivé využitie nájdeme aj v botanických záhradách, kde ich vôňa pomáha sprostredkovať zážitok z rastlín nevidomým návštevníkom – jemné dotyky listov sprevádza okamžité uvoľnenie arómy, čo vytvára jedinečné prepojenie vône a hmatu.
  • Voňavé muškáty však majú miesto aj v každodennom živote: od prírodných repelentov cez výrobu mydiel a šampónov až po ochutenie sirupov, džemov či dokonca mäsových jedál. Odroda muškátu omamného ‘Lady Plymouth’ (P. graveolens) je obľúbená pre svoju ružovú vôňu s jemným ovocným podtónom a schopnosť odpudiť drobné mušky na ploche niekoľkých štvorcových metrov.
  • Tieto rastliny sa dokonca čoraz častejšie uplatňujú aj v prírodnej medicíne. Éterické oleje získané z ich listov majú priaznivé účinky pri tráviacich ťažkostiach, bolestiach brucha a v tradičnej čínskej medicíne sa využívajú na podporu imunity ako zdroj jinovej energie.
Voňavé muškáty s arómou ruže sú skvelé na... Foto: Pelargonium for Europe
voňavé muškáty, dezert, Voňavé muškáty s arómou ruže sú skvelé na dochutenie sladkých jedál, ako sú koláče, torty, dezerty či džemy. Jemné lupene na koláči nielen krásne ozdobia povrch, ale zároveň mu dodajú aj jedinečnú vôňu.

Ak teda túžite po rastline, ktorá oživí váš balkón nielen vzhľadom, ale aj vôňou a nenáročnou krásou, voňavé muškáty sú tou správnou voľbou. Stačí im trochu slnka, dobrý substrát a miesto, kde sa budete môcť kedykoľvek zastaviť, privoňať a oddýchnuť si.

Voňavé muškáty rozžiaria nielen balkón, ale aj všetky zmysly – vôňou, na ktorú len tak ľahko nezabudnete.
Voňavé muškáty si nevyžadujú veľkú... Foto: Pelargonium for Europe
voňavé muškáty, repelent, Voňavé muškáty si nevyžadujú veľkú starostlivosť, vyzerajú krásne a sú obľúbenou súčasťou kreatívneho varenia. Stačí jemný vánok a uvoľnia svoju intenzívnu arómu. Niektoré odrody dokonca v lete odpudzujú komáre.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #komár #repelent #muškáty #prírodný repelent
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december