Sú skromnejšie, menej nápadné než kvety veľkokvetých či krúžkovaných druhov. No keď sa k nim priblížite alebo jemne pohladíte ich listy, odmenia vás omamnou vôňou. Od sladkej ruže cez svieži citrón až po korenistý ďumbier (zázvor) či eukalyptus – ich aromatická paleta je rovnako pestrá ako ich pôvod.
Staré druhy s novým čarom
Voňavé muškáty patria medzi pôvodné botanické druhy, ktoré sa stali základom pre vyšľachtenie moderných muškátov, ako sú veľkokveté, štítovitolisté či krúžkované. V minulosti si našli miesto najmä v interiéroch – naše babičky ich často pestovali na okenných parapetoch alebo pri vchode do domu ako prírodnú ochranu pred hmyzom. Ich praktickosť a vôňa boli oceňované rovnako ako ich nenáročnosť. Dnes sa s voňavými muškátmi opäť stretávame nielen v izbách, ale aj v balkónových debničkách či dokonca na záhonoch. V kombinovaných výsadbách výborne ladia s rastlinami, ktoré tiež nevyžadujú častú zálievku. Ich africký pôvod im totiž dodáva výnimočnú odolnosť proti suchu a schopnosť rýchlej regenerácie po poškodení.

Z Afriky až na anglické dvory
Prvé voňavé muškáty sa do Európy dostali vďaka anglickým a holandským moreplavcom približne pred tristo rokmi. V 18. storočí sa v Anglicku stali veľkým hitom a nadšenie pre ich pestovanie pretrvávalo celé desaťročia. Šľachtitelia sa snažili o nové krížence s čo najzaujímavejšími vôňami. Aj keď ich popularita neskôr mierne opadla, v posledných rokoch sa záujem o tieto nenápadné, no zmysly očarujúce rastliny opäť prebúdza. Voňavé muškáty si dnes nachádzajú cestu do moderných aj vidieckych záhrad, kde prinášajú nenáročnú krásu a príjemné vône, ktoré osviežia každý kút.

Skvelí spoločníci na chalupu
Vďaka svojej odolnosti sú ideálnymi rastlinami na chalupu. Trpezlivo prežijú aj niekoľkodňové suché obdobie a ak im doprajete slnečné a teplé miesto, odmenia sa vám hustým, kompaktným rastom a intenzívnou vôňou. Medzi najobľúbenejšie patrí Pelargonium citronellum – citronelový muškát, známy svojou výraznou, sviežou vôňou citróna. Tento nenáročný krík zvládne aj občasné zabudnutie na zálievku a dokáže odpustiť mierne zanedbané hnojenie. Voňavé muškáty môžete pestovať v črepníkoch na oknách, v blízkosti záhradného posedenia alebo dokonca priamo na slnečných záhonoch. V prípade výsadby do voľnej pôdy však nezabudnite, že pred príchodom prvých mrazov ich treba vybrať, zrezať a prezimovať na svetlom, chladnejšom mieste. Zálievku v zime obmedzte na minimum – rastlina počas obdobia vegetačného pokoja vystačí s veľmi malým množstvom vody.

Pohladia zmysly, vyliečia a odpudia hmyz
- Vôňu týchto muškátov si cenia nielen milovníci kvetov, ale aj výrobcovia parfumov. Vo Francúzsku a Alžírsku sa pestujú na veľkých plochách, aby z ich listov a stoniek získavali vzácny gerániový olej, ktorý je dostupnou alternatívou k drahému ružovému oleju.
- Citlivé využitie nájdeme aj v botanických záhradách, kde ich vôňa pomáha sprostredkovať zážitok z rastlín nevidomým návštevníkom – jemné dotyky listov sprevádza okamžité uvoľnenie arómy, čo vytvára jedinečné prepojenie vône a hmatu.
- Voňavé muškáty však majú miesto aj v každodennom živote: od prírodných repelentov cez výrobu mydiel a šampónov až po ochutenie sirupov, džemov či dokonca mäsových jedál. Odroda muškátu omamného ‘Lady Plymouth’ (P. graveolens) je obľúbená pre svoju ružovú vôňu s jemným ovocným podtónom a schopnosť odpudiť drobné mušky na ploche niekoľkých štvorcových metrov.
- Tieto rastliny sa dokonca čoraz častejšie uplatňujú aj v prírodnej medicíne. Éterické oleje získané z ich listov majú priaznivé účinky pri tráviacich ťažkostiach, bolestiach brucha a v tradičnej čínskej medicíne sa využívajú na podporu imunity ako zdroj jinovej energie.

Ak teda túžite po rastline, ktorá oživí váš balkón nielen vzhľadom, ale aj vôňou a nenáročnou krásou, voňavé muškáty sú tou správnou voľbou. Stačí im trochu slnka, dobrý substrát a miesto, kde sa budete môcť kedykoľvek zastaviť, privoňať a oddýchnuť si.
Voňavé muškáty rozžiaria nielen balkón, ale aj všetky zmysly – vôňou, na ktorú len tak ľahko nezabudnete.
