Patrí medzi obľúbené izbové rastliny, nemá vysoké nároky a ustojí aj neskúseného alebo zaneprázdneného pestovateľa.
Od začiatku februára až do začiatku marca preberáme k životu obľúbené balkónovky, ktorých hľuzy až doteraz zimovali.
Patria k najobľúbenejším kvetinám, sú neodmysliteľnou ozdobou okien a balkónov. No iba vtedy, keď sú zdravé a bohato kvitnú.
V súčasnosti môžeme siahnuť po takých odrodách, čo prinesú radosť z vlastného chutného ovocia i pestovateľom, ktorí nevlastnia veľkú záhradu alebo sad.
Ak sa nechcete rozlúčiť s kvitnúcimi rastlinami na balkóne, urobte v týchto dňoch premyslenú jesennú výsadbu, ktorá bude kvitnúť ešte dlhé týždne.
Holuby na balkóne predstavujú hrozbu pre úžitkovú aj okrasnú zeleň a ich trus znehodnocuje prostredie. Navyše, môže ho kontaminovať choroboplodnými zárodkami.
Priame slnko na balkóne alebo terase je najmä v lete problémom pre väčšinu okrasných rastlín. Našťastie, nájdu sa také, ktoré pri vhodnej opatere ustoja extrémne klimatické podmienky.
Tienistý balkón nie je na výslní preferencií, neznamená však úplnú stopku pre pestovateľské ambície. Stačí sa šikovne prispôsobiť limitom. Viete, ktorej okrasnej vegetácii neprekáža absencia slnenia?
Balkónové hrantíky sú šikovným riešením z priestorových aj agrotechnických dôvodov. Pri ich zriaďovaní stačí dodržať niekoľko jednoduchých všeobecných zásad, aby ste sa dočkali uspokojivého výsledku.
Ignorujte predsudok, že balkón, najmä ten menší, je predurčený výhradne na pestovanie okrasných rastlín a ak úžitkových, tak byliniek, možno zeleniny.
Letný čas na balkóne či terase si môžeme maximálne spríjemniť, keď sa obklopíme nielen peknými, ale aj užitočnými rastlinami.
Terasa znamená pre záhradu či byt neoceniteľnú pridanú hodnotu. Pri jej výstavbe, najmä svojpomocnej, sa však treba vyhnúť niektorým chybám.
Ak by sa hlasovalo o potravine, ktorá urobila najväčší skok v rebríčku obľúbenosti, určite by sa na jednom z prvých miest umiestnila rukola.
Po návrate zo záhradky domov v tomto období ešte nie je hotovo. Povenovať sa totiž treba aj vegetácii na balkóne alebo terase. Pripomeňme si niekoľko úkonov, ktoré sa týkajú práve prelomu jari a leta.
Aj v nadchádzajúcom období sa môžu vyskytnúť ponuré dni. Na balkóne alebo terase vám ich rozjasní nenáročná roztomilá hviezdička prímorská. Pestovať ju však môžete aj vo voľnosti ako pôdopokryvnú vegetáciu.
V horúcom lete potrebujú tieň aj najväčší milovníci slnka. Nastal čas, keď už budeme potrebovať na balkóne či terase zatienenie. Ako vybrať a namontovať to správne?
Vhodne vybrané nádoby môžu dosť výrazne zlepšiť vzhľad záhrady alebo terasy. Pred kúpou je dobré zamyslieť sa nad tým, na čo chceme nádoby využiť. Od toho bude závisieť ich výber.
Šalotka je v kuchyni decentnou alternatívou bežnej cibule. Pri varení však pozor na jeden dôležitý rozdiel. Zároveň je žiaduce poznať špecifiká týkajúce sa jej výsadby, starostlivosti a uskladnenia.
Pri výbere muškátov sa riadime najmä svojím vkusom. Vyberáme tvary a farby, ktoré sa nám páčia, prípadne ladia s fasádou domu alebo so štýlom záhrady. Druhy a odrody však môžeme vyberať aj podľa toho, do akého prostredia sú vhodné či akú starostlivosť potrebujú.
K neoprávneným pestovateľským mýtom patrí názor, že terasa či lodžia je doménou kvetín. Skúste na začiatku tejto záhradkárskej sezóny odložiť šablónu a vnímať tento priestor ako príležitosť pre pestovanie zeleniny.
Malý balkón – kým nie je francúzsky na šírku stopy – automaticky neznamená, že musíte rezignovať na jeho zazelenanie. Stačí aplikovať niekoľko odporúčaní, aby sa zo stiesneného priestoru stalo plnohodnotné miesto na relax.
Nízkokalorickú náhradu cukru stéviu si môžete dopestovať aj sami. Dokonca aj bez záhradky. Veľmi dobre totiž prospieva na balkóne, terase alebo parapete, ak má dostatok slnka a dokážete jej poskytnúť útočisko na zimu.
Máte radi huby, ale nerobia dobre vášmu zažívaniu alebo u vás spúšťajú alergickú reakciu? Vynikajúcou prírodnou náhradou ich arómy aj chuti je tropická hubová bylinka. Dopestovať si ju môžete aj doma.
Túžite pohostiť Pepka námorníka aj v lete, keď akurát nemáte poruke špenát? Použite jahodovú náhradu, ktorá v skutočnosti, samozrejme, nie je hybridom spomenutých dobrôt. Vypestovať si ju môžete aj na balkóne.
Balkón je dostatočne autonómnou časťou domu či bytu na to, aby ste si ho mohli upraviť spôsobom, ktorý by sa v interiéri dal vnímať ako prehnane extravagantný. Skúsite to s tematikou džungle?