Bazén v záhrade skrášľuje i osviežuje

Časy, keď sa bazén v záhrade považoval za luxus, už pominuli. Dnes si také osvieženie v letných horúčavách dopraje čoraz viac ľudí. Menšie bazény sa dajú zohnať za rozumnú cenu a starostlivosť o ne nie je náročná. Plávať sa v nich síce veľmi nedá, ale na príjemné ochladenie to celkom stačí. Najmä rodinám s deťmi.

28.06.2018 06:00
bazén, leto, rodinný dom, osvieženie, horúčavy, Foto:
Na to, aby voda v bazéne zostala čistá, bez rias a zápachu, treba používať filter aj chemické prostriedky.
debata

Kúpa bazéna už nemusí zruinovať rodinný rozpočet. Ide o dlhodobú investíciu, o ktorú sa však aj neskôr treba starať. Treba myslieť na pravidelnú údržbu. Ako by mal teda postupovať niekto, kto bazén ešte nemá a práve rozmýšľa, že by si nejaký zadovážil do svojej záhrady?

Prvým a azda najpodstatnejším kritériom pri jeho výbere je kapacita. Počet ľudí, ktorí ho budú využívať, je totiž rozhodujúci. Treba rátať aj s dostatkom priestoru v záhrade a možnosťou terénnych úprav na mieste, kam ho plánujete postaviť. Vždy platí, že výber prispôsobte svojim finančným a priestorovým možnostiam.

Ako si vybrať správny bazén

Dôležitým kritériom pri rozhodovaní je tiež materiál. Výber je skutočne široký. Na trhu nájdete gumené bazény so samonosným prstencom, s kovovou konštrukciou alebo oceľovým plášťom, ktoré sú vhodné na zapustenie do zeme. V ponuke je viacero možností za rozličné ceny.

Stále obľúbené sú nafukovacie gumené bazény, ktoré sú cenovo dostupné, ale vyznačujú sa kratšou životnosťou. „Ich inštalácia si nevyžaduje špeciálne zručnosti a nájdete ich v guľatom, oválnom a obdĺžnikovom tvare. Stačí ich nafúknuť a po napustení vodou sa ich steny vytvarujú. Zaobídu sa bez terénnych úprav a ich jedinou požiadavkou je rovný povrch bez ostrých predmetov,“ opisuje Zdeněk Pintera, odborník na záhradu z internetového obchodu Hej.sk. Po uplynutí sezóny ich vypustíte, vyfúknete a uskladníte.

Druhú kategóriu tvoria bazény s rúrkovou konštrukciou vyrobenou z kovu. Sú odolnejšie a majú vyššiu stabilitu ako nafukovacie. Vďaka jednoduchej montáži a vysokej trvanlivosti sú výbornou voľbou. Ak si však zvolíte takýto typ, musíte počítať s mierne vyššou cenou oproti tým nafukovacím, no tiež s dlhšou životnosťou. Bazény s rúrkovou konštrukciou si nevyžadujú komplikovanú montáž, aj tieto však treba položiť na vyrovnaný terén.

Ďalšou kategóriou sú bazény s kovovým plášťom, ktoré môžu stáť nad zemou, ale sú vhodné aj na zapustenie do zeme – čiastočne i úplne. Zapustenie si žiada veľa investovaných síl i vyššie financie, ale takto osadené bazény pôsobia v záhrade prirodzeným dojmom. Sú praktické pre rodiny s deťmi alebo starších ľudí, ktorým vstup do bazéna spôsobuje ťažkosti. Odolné oceľové steny a mrazuvzdorné vnútorné fólie týchto bazénov umožňujú celoročné používanie a netreba ich na zimu demontovať.

Ak chcete mať v bazéne čistú vodu, musíte mu... Foto: SHUTTERSTOCK
dieťa, bazén, leto, horúčavy, osvieženie, Ak chcete mať v bazéne čistú vodu, musíte mu venovať pravidelnú pozornosť.

Vhodné miesto na umiestnenie bazéna je tam, kde počas dňa dopadá najviac slnečných lúčov a súčasne je najmenej na očiach susedov. „Priestor by mal byť vybavený prívodom vody, kanalizáciou a elektrickým rozvodom. Dbajte o to, aby v okolí bazéna nebola žiadna zeleň, z ktorej opadáva lístie či ihličie. Tie by vám mohli údržbu značne skomplikovať,“ radí Pintera.

Dobrým riešením je sýtozelený trávnik, ktorý vám nielen esteticky doplní priestor, ale je aj vhodným miestom na opaľovanie a oddych. Neváhajte vytvoriť priľahlú spevnenú plochu, na ktorú umiestnite ležadlá a záhradný nábytok. Ak chcete mať z takto upraveného priestoru estetický pôžitok, príslušenstvo, akým sú filtre, vysávače či rôzna chémia, umiestnite do záhradného domčeka, aby ste ich nemali stále na očiach.

Keď si poloha bazéna žiada rozsiahly zásah do záhrady, neváhajte využiť rady záhradných architektov. Tí vám určite poradia s dispozičným riešením exteriéru. Taký prvok v záhrade sa totiž stáva dominantou a pri nevhodnom umiestnení nemusí byť na okrasu.

Potrebná starostlivosť

Akýkoľvek bazén si vyberiete, pravidelná údržba vás neminie. Ak v ňom chcete mať čistú vodu, musíte mu venovať pravidelnú pozornosť. Dôležité je, aby ste vodu čistili mechanicky, chemicky i pomocou vhodného filtra. Na filtrácii sa neoplatí šetriť. K menším si vystačíte s kartušovým vyhotovením, k väčším voľte pieskovú filtráciu, ktorá z vody starostlivo odstráni všetky nečistoty. Pri voľbe filtra myslite na objem bazéna. Platí všeobecné pravidlo, že voda by sa mala cez pieskovú filtráciu obmeniť dvakrát denne.

Aby sa do vody dostalo čo najmenej nečistôt, mali by ste bazén prekryť kvalitnou plachtou, ktorá ho ochráni pred dažďovou vodou. Výborne poslúži aj v čase zazimovania. "Kvalitná solárna plachta bazén nielen prekryje, ale slnečným lúčom umožní prenikať do vody, a tak ju udržiava príjemne teplú,“ odporúča odborník.

Ak bazén nevybavíte zastrešením, vodu v ňom nikdy neochránite pred drobnými nečistotami. Obyčajná sieťka je vhodná len na povrchové čistenie, no na odstránenie nečistôt z dna sú vhodné vysávače. Predávajú sa v rôznych prevedeniach – robotické i poloautomatické. Tak sa zbavíte skutočne všetkých nečistôt.

Čistú vodu, bez rias a zápachu docielite len použitím chémie, ktorá je rovnako podstatná ako filter. Pravidelná dezinfekcia a meranie pH je viac než potrebné. Na trhu sú chlórové a bezchlórové prostriedky. Pri použití chémie je dôležité dbať na správnu koncentráciu. Množstvo chlóru by nemalo byť vyššie ako 0,5 mg/l. Presné hodnoty si dokážete nastaviť vďaka testovacím zariadeniam, ktoré starostlivo odmerajú pomer pH, tvrdosť vody i množstvo chlóru.

Ak chcete, aby bola voda dezinfikovaná priebežne a stále čistá, siahnite po plávajúcom plastovom dávkovači. Vďaka nemu sa bude chlór postupne uvoľňovať a vám odpadne starostlivosť s pravidelným pridávaním dezinfekčných prípravkov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #dom #bazén #osvieženie #kúpanie #leto 2018 #starostlivosť o bazén
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december