Na úvod plánovania nič nepokazíte, keď zájdete do špecializovanej predajne. Áno, všetko síce nájdete pohodlnejšie na webe, ale ešte stále platí, že niet nad osobnú skúsenosť – vizuálnu i hmatovú. Navyše, odborníci vám určite nielen odpovedia na otázky, ale aj poskytnú vlastné postrehy a odporúčania, ktoré by ste online nadobudli zložitejšie, ak vôbec.
Aj trblietavý a fosforeskujúci
Okrasný štrk vyzerá elegantne už vo svojich prirodzených tónoch v závislosti od konkrétneho materiálu: okrovej, hnedej, bielej, čiernej, šedých prechodoch. Dnes však zoženiete aj oranžovú, zelenú, modrú, fialovú, ba dokonca trblietavé verzie, respektíve fosforeskujúce. Pochopiteľne, vytvoriť si môžete aj vlastný absolútne originálny mix podľa farby, rozmeru i formy kamienkov. Vždy vychádzajte zo štýlu vášho zázemia: napríklad oranžová sa hodí k drsnému westernovému poňatiu, čierna do subtílneho japonského konceptu, biela ku škandinávskej strohosti.

Poskladajte si záhradné puzzle
Jednoliate kamenie na voľno vysypte, viac druhov sofistikovane usporiadajte do vzorov. S obrazcami sa oplatí pohrať najmä v členitom teréne. Na chodníkoch je efektné kombinovanie s kontrastnými betónovými alebo kamennými platňami. Nezabudnite na pevné obruby. Výhodou štrku je aj to, že na ňom vyniknú artefakty typu sošiek alebo dizajnových stĺpikových svietidiel. Umocní aj vyznenie minimalistickej fontánky.
Koľko stojí štvorcový meter
Najlacnejší je klasický riečny štrk a kremeň, na viac vyjdú granit, bridlica, čadič, rula, travertín, mramor či lávový kameň. Veľmi orientačne rátajte s 30 centami za 1 kilogram pri rozptyle od 20 do 60 centov, sú však aj exkluzivity stojace rádovo eurá za kilogram. Na meter štvorcový orientačne treba 50 kilogramov matérie. Základné veľkostné rozdelenie je na jemnozrnný štrk do 30 milimetrov a hrubozrnný s rozmermi 30 – 80 milimetrov. K dispozícii však zväčša bývajú aj precíznejšie kolekcie vrátane viacerých frakcií z jednej sorty. Na výber máte aj medzi okruhliakmi vyhladenými vodou, nahrubo lámaným kameňom a drvenou horninou.
Stabilizačné rohože unesú aj auto
Pod štrk mimo záhonu umiestnite práve na to určené stabilizačné rohože (stoja do 20 eur za meter štvorcový), cez ktoré takmer vôbec neprerastá burina. Ekologické z integrovanej netkanej textílie a stopercentne recyklovateľného plastu prepúšťajú vodu, ale zabraňujú vytváraniu preliačin, a to aj aj pri záťaži osobným autom. Modernými sklenenými drvinami sa nenechajte opantať do takej miery, aby ste ich rozsypali na pochôdzne plochy, kde predstavujú hrozbu zranenia.