Pri rezaní kvetov do vázy nepodľahnite náhlemu impulzu. Ak sa dá, počkajte do skorého rána. Vtedy sú rastliny najvitálnejšie a stres, ktorý im odstrihnutie prináša, dokážu dobre vykompenzovať. Druhým najlepším riešením je pokročilý večer – pravda, ak vegetácia nemá za sebou horúci alebo veterný deň. Zákrok okolo poludnia vykonajte naozaj iba pri zatiahnutej oblohe a nízkej teplote.
Blízkosť zeleniny a ovocia neprospieva
Dôvodne predpokladajme, že kvetmi sa chcete okamžite kochať. Vhodnejšie je však uložiť ich aspoň na niekoľko hodín do chladného priestoru a až po hlavnú okrasu ponoriť do vody. Pozor na detail hroziaci najmä v pivnici, respektíve komore: blízkosť uskladnenej úrody im vôbec neprospieva. Zelenina a ovocie totiž uvoľňujú etylén, ktorý u mnohých rastlín spôsobuje rýchlejšie opadnutie. Rovnaká výstraha sa týka prípadnej kombinácie plnej ovocnej misky na stole v bezprostrednej blízkosti inštalovanej vázy.
Čítajte aj Ako vypestovať krásne muškáty: dva kľúče k úspechuPrerieďte aj vyššie umiestnené listy
Hneď po odrezaní kvetu otrhajte poškodené a choré listy. Neskôr odstráňte aj tie, ktoré by vo váze boli ponorené vo vode. Inak by sa z nich uvoľňovali látky podporujúce hnilobu. Nezaškodí citlivo preriediť vyššie umiestnené listy. Znížite tým stratu vlhkosti odparovaním. Overene sa to vzťahuje napríklad na ruže a chryzantémy, ale aj veľkolisté druhy ako slnečnica, orgován a hortenzia.
Optimálna je vlažná odstáta dažďová voda
Rezanie našikmo je mýtus. Počet prerušených prívodových kanálikov sa tým nezmení. Dôležitejšie je použiť ostrý nástroj a bez otáľania vložiť kvety do vody. Použite vlažnú, optimálne odstátu dažďovú s nízkym obsahom minerálov. Vyhnite sa studenej z verejnej siete. Pár hodín po naaranžovaní skontrolujte hladinu: možno vás prekvapí, koľko vlahy dokážu čerstvo odrezané kvety nasať. Neskôr už nie sú až natoľko smädné. Vodu denne vymieňajte a zároveň mierne skracujte stonky. V takomto prostredí sa totiž rýchlo šíria choroboplodné zárodky, ktoré infikujú a upchávajú rez.
Čítajte aj Hitparáda trvaliek: ktoré sa k sebe hodia a na čo dávať pozor pri ich kombinovaníNezabudnite na konzervačný prípravok
Jeden z rozdielov medzi kvetinárstvom a domácou produkciou spočíva v tom, že v obchode pri kúpe kytičky automaticky alebo na vypýtanie dostanete konzervačný prípravok. Nezabudnite si ho zadovážiť a preferujte tekutú formu pred granulátom – ľahšie sa vstrebáva. Zmes cukru a antibakteriálnych látok spomaľuje rozklad. Štandardné balenie vystačí približne na pol litra vody, ktorú po takomto vylepšení netreba meniť každodenne.