Svokrin jazyk, alebo botanicky Sansevieria, je bezproblémový nielen pri pestovaní, ale aj rozmnožovaní a na fikus tiež nepotrebujete zložitý manuál. Pri izbovkách sa však často stáva, že pôvodná pekná kresba listov sa po rozmnožení rastliny vytratí a listy ostanú iba zelené. A to aj vtedy, keď bola pôvodná rastlina po celý svoj život sfarbená. Tu si treba predovšetkým uvedomiť, že pestrejšie sfarbenie (panašovanie) je spôsobené stratou zeleného farbiva chlorofylu a ide o genetickú poruchu. Pri rozmnožovaní semenami sa táto odchýlka zvykne vytratiť, pri vegetatívnom množení (časťami rastliny) ostáva zachovaná.
Kde je pes zakopaný
Listy s rôznymi farbami však môžu signalizovať aj chorobu rastliny, či už nedostatok niektorých prvkov alebo vírusové ochorenie. V takom prípade treba rastlinu zlikvidovať, aby hmyz nepreniesol chorobu na iné rastliny. Sfarbenie sa môže z listov vytrácať aj po výdatnom hnojení dusíkom, keď začnú rásť zelené listy. Príčinou môže byť aj nedostatok svetla. Keďže rastliny s panašovanými listami majú menej chlorofylu, potrebujú získať živiny fotosyntézou, preto im sfarbené listy zozelenajú.
Čítajte aj Poznáte základné pravidlo pestovania orchideí? A viete, čo treba urobiť deň predtým, než ich presadíte?Niektoré áno, iné nie
Pekným príkladom, ako rastlina pomocou sfarbenia vyrovnáva nedostatok svetla, je fikus. Jeho listy bývajú panašované a farebná kresba je výrazná. No len čo má rastlina nedostatok svetla, farebné rozdiely sa začnú stierať a listy zozelenajú. Panašované rastliny nemusia mať všetky listy rovnaké, niekedy nájdeme na jednej rastline sfarbené aj čisto zelené listy. Pri svokriných jazykoch si však môžeme byť istí, že keď dáme zakoreniť panašované listy, tak aj nová rastlina bude panašovaná.
Svetlo a pôda kreslia vzory
Vo všeobecnosti platí, že keď má izbovka dostatok svetla, jej listy budú mať farebnú kresbu. Pri nedostatku svetla zozelenajú. Ak je v pôde nadbytok dusíka, listy rastliny budú zelené. Pokiaľ chceme dosiahnuť sfarbenie listov, zasadíme rastlinu do substrátu s nižším obsahom živín a doprajeme jej dostatok svetla. Až potom mierne prihnojujeme.