Inšpirujte sa: Na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva majú zelenú strechu, steny aj vodopriepustné povrchy

Na hlavnej budove Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre založili zelenú strechu, zelené steny a vodopriepustné spevnené vegetačné povrchy.

09.05.2024 14:00
docent Attila Tóth, SPU v Nitre, FZKI, zelená... Foto:
Docent Attila Tóth z SPU v Nitre pri čerstvo vysadenej zelenej stene.
debata

Sú súčasťou Živého laboratória zelených inovácií ReImaGIne, financovaného z Nórskych grantov. Slúžiť budú na vzdelávacie a experimentálne vedeckovýskumné účely na Ústave krajinnej architektúry v oblasti zelenej infraštruktúry a prírode blízkych riešení.

Ako uviedol vedúci ústavu docent Attila Tóth, zelené inovácie sú v súčasnosti aktívne uplatňované vo svete, ako aj na Slovensku a majú mnoho benefitov pre životné prostredie a spoločnosť. „Predstavujú moderný trend, ktorý je dôsledkom hľadania ekologických riešení pre urbanizované prostredie. Priaznivo ovplyvňujú klímu v mestách. Zlepšujú kvalitu ovzdušia, zadržiavajú vlhkosť v okolí, znižujú šírenie hluku, zvyšujú biodiverzitu a v neposlednom rade majú aj estetickú funkciu,“ povedal. Zároveň dodal, že zelené strechy zlepšujú aj energetickú efektívnosť budov. Vďaka prirodzenému ochladzovaniu predlžujú životnosť hydroizolácie a znižujú náklady na údržbu strechy.

dobytok, cementárky, slovenské strakaté plemeno Čítajte aj Unikátna záchrana nášho pôvodného strakatého plemena sa darí: Využíva potenciál býkov narodených pred 40 rokmi

Zelená strecha na budove FZKI má rozlohu viac ako 80 štvorcových metrov. „Študenti si budú môcť priamo v rámci výučby pozrieť, ako zelená strecha vyzerá, ako sa časom mení a vyvíja. Práve tieto premeny budú predmetom experimentálneho výskumu so zameraním na dynamiku zmien vegetácie na streche,“ informoval A. Tóth.

Aké druhy rastlín použili?

Zelené steny odborníci vybudovali z popínavých rastlín ako je zemolez ovíjavý, akébia päťpočetná či zemolez Henryho. Okrem ukážkových zelených stien bude súčasťou Živého laboratória zelených inovácií aj experimentálna plocha s popínavými rastlinami, ktoré budú, rovnako ako zelené steny, predmetom hodnotenia dynamiky rastu a ročných prírastkov výhonov a listovej plochy. Sledované budú taxóny ako vistéria čínska, pavinič päťlistý, hortenzia popínavá, zemolez Henryho, zemolez ovíjavý, schizandra čínska, akébia päťpočetná, plamienok a zemolez Tellmanov.

Zelená strecha, zelené steny a vodopriepustné povrchy sú vybudované v rámci projektu ReImaGIne (Research and Implementation of Green Innovations in Landscape Architecture) financovaného z Nórskych grantov a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Návrhy vypracovali pedagógovia Ústavu krajinnej architektúry FZKI SPU v Nitre, s podporou nórskeho partnera projektu Høgskulen for grøn utvikling (HGUt) v Bryne (Nórsko).

Botanická záhrada SPU v Nitre, náučný chodník Čítajte aj Už ste sa boli pozrieť? Botanická záhrada SPU v Nitre sprístupnila nový náučný chodník s dôležitou enviro tematikou

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #environmentálny #SPU v Nitre #zelená strecja #zelená stena #FZKI
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december