Tí sú ale nádherní! S prehľadom konkurujú exotickým papagájom. A pozrite na to fascinujúce hniezdenie. Neuveriteľné!

Ako informujú odborníci zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko, predošlé týždne sa netrpezlivo čakalo na posledných vtáčích navrátilcov zo zimovísk, medzi ktoré patria aj jedinečne sfarbené včeláriky zlaté.

20.05.2024 14:00
včelárik zlatý Foto:
debata

Postupne pribúdali údaje o ich návrate na jednotlivé hniezdiská a momentálne ich počuť na takmer celom južnom Slovensku a to nielen v kolóniách, ale aj v širšom okolí. Ak ste náhodou včeláriky zlaté (Merops apiaster) videli aj vy, ornitológovia ocenia váš zápis o tomto pozorovaní v databáze Aves alebo v mobilnej aplikácie eBird či na webe Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Bir­dLife Slovensko. Takéto údaje môžu pomôcť ochrane konkrétnych hniezdnych lokalít včelárika a iných druhov.

Včelárik zlatý
Video
Zdroj: BirdLife Slovensko (vtaky.sk)
bocian, bociany Čítajte aj Naším územím migruje až 6-krát viac vtákov, než máme obyvateľov. Neuveríte, aké vzdialenosti dokážu preletieť

Najfarebnejší vták Európy

Takto sa najčastejšie definuje včelárik zlatý. A hoci obýva prevažne teplé, suché oblasti Európy, Ázie a Afriky, jeho severná hranica rozšírenia sa posúva, vďaka čomu ho možno pozorovať aj u nás. Ako uvádza webový portál Spoločné brehy, podľa aktuálnych odhadov hniezdi na Slovensku 700 až 1300 párov tohto druhu. Včeláriky do strednej Európy prilietavajú neskoro na jar až začiatkom mája, na zimoviská odlietajú v septembri. Zimu prečkajú v oblastiach južnej Afriky.

8 zaujímavých faktov o včelárikoch zlatých
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva
Včeláriky sú známe tým, že majú v obľube okrídlené mravce, ktoré lovia priamo za letu.

Milovníci kolmých stien

Včeláriky sú známe tým, že si nebudujú klasické hniezda v korunách stromov či v hustých kroch, ale cielene vyhľadávajú kolmé steny v prirodzených zosuvoch a v riečnych brehoch. Podľa ornitológov z BirdLife Slovensko sú však dnes včeláriky v rámci hniezdenia do značnej miery závislé od ľudskej pomoci. Kolmé riečne hlinité či sprašové steny v dôsledku regulácie riek na brehoch nevznikajú, preto včeláriky hniezdia takmer výlučne v stenách tehelní a na iných lokalitách, kde v dôsledku ľudských zásahov vznikli zvislé sprašové steny.

Foto: BirdLife Slovensko (vtaky.sk)
vcelarik zlaty, hniezdenie

Druh v ohrození

Ornitológovia upozorňujú, že populácie včelárikov ohrozuje najmä zarastanie a zosypávanie hniezdnych stien. Hniezdenie v človekom vytvorených náhradných podmienkach spôsobuje strety. Na miestach hniezdenia sú často skládky, motokrosové dráhy. Úhyn mláďat spôsobuje nedostatok potravy počas dlhšie trvajúcich dažďov v čase hniezdenia.

Štátna ochrana prírody vyčíslila hodnotu jedného včelárika zlatého na 1000 eur.
drozd čierny Čítajte aj Operený postrach záhradkárov vás môže stáť až 500 eur: Dobre si rozmyslite, akým spôsobom ho zo záhrady vyženiete

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #sťahovavé vtáky #včelárik zlatý
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december