Tip na výlet: Nenechajte si ujsť fascinujúcu prehliadku exotických motýľov v nádhernom prostredí botanickej záhrady

Krásu živých exotických motýľov môžu po roku opäť obdivovať návštevníci košickej botanickej záhrady. Výstava Motýle exotických trópov sa koná v tropickom skleníku a potrvá do konca júna.

22.05.2024 14:00
motýľ, Attacus atlas, výstava, Košice,... Foto: ,
Vedúci Oddelenia okrasnej a úžitkovej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Robert Gregorek s motýľom Attacus atlas v tropickom skleníku Viktória počas predchádzajúceho ročníka výstavy Motýle exotických trópov.
debata

Počas 15. ročníka výstavy do Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) dopravia približne 7000 kukiel motýľov pôvodom z trópov celého sveta a postupne predstavia viac ako 100 druhov a foriem motýľov. Informovala o tom hovorkyňa UPJŠ Laura Hoľanová.

Niektoré druhy budú zastúpené v hojnom počte, iné vzácnejšie sa objavia len v jednotlivých exemplároch. Už viac ako týždeň pred piatkovým (17. 5.) otvorením výstavného skleníka s motýľmi boli prvé kukly pripravené na liahnutie. „Skúšobná zásielka z Kostariky, ktorá mala potvrdiť, že hlavné dodávky kukiel zvládnu cestu bez vážnejšieho rizika, dorazila do Košíc s väčším časovým predstihom. Motýle z tejto prieskumnej zásielky sa bez zásadnejších problémov vyliahli. V skleníku už dokonca dokončujú svoj vývin prvé húseničky z vlastného chovu,“ uviedol riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ Pavol Mártonfi.

Robert Gregorek, odborný pracovník Botanickej záhrady UPJŠ vás pozýva na výstavu exotických motýľov a pridáva zopár zaujímavostí o ich živote
Video
Zdroj: TASR/František Iván

Zaujímavosťou podľa organizátorov je, že práve vlastní odchovanci sú najkrajšie vyvinutí a vedia sa opakovane postarať aj o nové potomstvo v umelom prostredí. „Žijú si u nás v blahobyte, majú zaistenú atraktívnu potravu vo forme prirodzeného nektáru z kvetov či nakvaseného ovocia a niektoré sa živia aj peľom kvetov. Pre húseničky skupiny motýľov z Južnej a Strednej Ameriky sme napestovali ‚živné‘ rastliny, aby bolo možné ich rozmnoženie. Vďaka tomu vzniknú aktívne húfy týchto motýľov v hojnom počte,“ vysvetlil Robert Gregorek, vedúci oddelenia okrasnej a úžitkovej flóry botanickej záhrady.

Motýle exotických trópov v BZ UPJŠ v Košiciach

Pozrite si zopár fotografií z výstavy Motýle exotických trópov, ktorá sa až do konca júna koná v tropickom skleníku Viktória v areáli Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach. Vidieť tu môžete motýle pôvodom z trópov z celého sveta. Odborníci postupne predstavia viac ako 100 druhov a ich foriem.

Fotogaléria
Motýľ z rodu Heliconius
Motýľ rodu Caligo
+7Vľavo a vpravo motýle rodu Caligo, uprostred...

Najväčší motýl na svete žije len tri dni

Návštevníci môžu uvidieť aj motýľa Attacus atlas pôvodom z tropickej časti Ázie, ktorý prežíva v dospelom štádiu života približne len tri dni. Výnimočný je najväčšou plochou krídel na svete, ako aj atraktívnym sfarbením. Rozpätie jeho krídel dosahuje viac ako 24 cm.

Motýľ Attacus atlas Foto: SHUTTERSTOCK
motýľ, Attacus atlas Motýľ Attacus atlas

Jedným, z dosiaľ počas motýlej šou neprezentovaným druhom je Panacea prola. „Jeho domovom je územie od Kostariky po južnú Brazíliu, no najčastejšie sa vyskytuje na úpätí východných peruánskych Ánd. Rozpätie krídel má do 7,5 cm a vizuálne je zaujímavý tým, že zadnú stranu spodných krídel má jasne červenú. Za zaujímavosť môžeme považovať aj to, že hoci je v prírode miestami jeho výskyt hojný, o jeho živote vieme pomerne málo. Húsenice sa živia listami orieškovca (Caryodendron orinocense), ktorý je známy jedlými semenami a ako zdroj oleja s oceňovanými zdravotnými a kozmetickými účinkami,“ doplnil vedúci Oddelenia zoológie a ochrany rastlín BZ UPJŠ v Košiciach Ing. Martin Suvák, PhD.

Motýľ Panacea prola Foto: SHUTTERSTOCK
motýľ, Panacea prola Motýľ Panacea prola

Motýlia šou je prístupná verejnosti denne od 9.00 do 17.00 h. v tropickom skleníku Viktória. Posledný vstup je o 16.30 hod. Súčasťou prezentácie je aj zbierka preparovaných motýľov a iného hmyzu vo vestibule budovy spolu s výstavou malých bezstavovcov vo viváriách.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #motýle #Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december