Ak patríte medzi začínajúcich chovateľov, odporúčame siahnuť najskôr po odolnejších, takzvaných eurokoi, teda po farebných kaproch odchovaných v Európe. Spolu s nižšou cenou sa však pripravte na menej výrazné farby.
Jeden vám nestačí
Koi kapry patria medzi takzvané húfové ryby, preto by ste nikdy nemali chovať len jedného, ale vždy najmenej pať jedincov. Dnes je dostupných viac ako 300 rôznych variet koi kapra, no stále sa objavujú nové a nové farebné kombinácie.

Kde nakupovať?
Rozhodne odporúčame obrátiť sa priamo na chovateľa. Máte istotu zdravého chovu a zároveň dostanete praktické rady, ako sa o ryby starať nielen v prvých dňoch po vypustení do jazierka.

Na toto treba pri chove koi kaprov myslieť
- Veľkosť jazierka: Objem by mal byť aspoň 5-tisíc litrov, hĺbka najmenej 150, ideálne 200 až 250cm. Koi potrebujú dostatok priestoru na pohyb. Zároveň platí, že čím je hĺbka jazierka väčšia a okraje strmšie, tým sa voda v lete menej prehrieva, vodné prostredie je stabilnejšie a obmedzuje podmienky na rast rias. Plytké jazierko tiež premrzne, čo je pre ryby likvidačné.
- Technika: Potrebujete kvalitnú a správne dimenzovanú filtráciu. Veľmi obľúbené sú moderné kombinované bubnové filtre, ktoré nepotrebujú takmer žiadnu údržbu a nezaberajú tak veľa miesta ako komorové. Nevyhnutná je tiež UV lampa s vhodne zvoleným výkonom. A hoci zelenú vodu v jazierku nechce nikto, riasy sú najväčší zásobovatelia kyslíkom. Ak ich odstránite, musíte ho dodať umelo vzduchovým kompresorom alebo čerpadlom.

- Vodné rastliny: Pri koi kaproch musíte staviť na druhy so silnými stonkami a koreňmi, ale aj tak ich budú ryby okusovať.
- Kŕmenie: Pestrá a vyvážená strava sa prejaví na jasnom sfarbení. Hlavne v letných mesiacoch musí byť bohatá na živiny. Ak chcete, aby ryby rýchlo rástli a rozmnožovali sa, pri dosiahnutí 15 °C im začnite podávať sušenú i živú potravu bohatú na bielkoviny.

- Kvalita vody: Pravidelne treba kontrolovať jej chemické vlastnosti (obsah amoniaku, dusitanov, dusičnanov, hodnotu pH), najlepšie v týždenných intervaloch.
- Jazierko v zime: Vodu treba okysličovali. Vzduchujte na jednom mieste asi 15 cm pod hladinou, po zvyšok roka pri dne. Najmenšia bezpečná hĺbka na prezimovanie rýb je 150 cm, pričom stačí, aby ju jazierko malo len na časti dna. Hladinu vody nie je dobré nechať úplne zamrznúť a už vôbec sa nespoliehajte na neskoršie vysekanie diery do ľadu. Veľmi by ste tým narušili hibernovanie rýb.
