Tichí spoločníci pod vodnou hladinou: Koi kaprom sa môže dariť aj u vás. Stačí dodržať 6 základných rád k chovu

Prekrásne farebné kombinácie, ktoré nenájdete pri žiadnej inej rybe, dosahujú šľachtením tí najlepší japonskí chovatelia. Samozrejme, i tu, žiaľ, platí, že čím je kapor krajší, farebnejší, tým je náročnejší na starostlivosť.

07.06.2024 14:00
kapor, koi, záhradné jazierko, jazierko Foto:
debata

Ak patríte medzi začínajúcich chovateľov, odporúčame siahnuť najskôr po odolnejších, takzvaných eurokoi, teda po farebných kaproch odchovaných v Európe. Spolu s nižšou cenou sa však pripravte na menej výrazné farby.

7 zaujímavostí o koi kaproch
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Jeden vám nestačí

Koi kapry patria medzi takzvané húfové ryby, preto by ste nikdy nemali chovať len jedného, ale vždy najmenej pať jedincov. Dnes je dostupných viac ako 300 rôznych variet koi kapra, no stále sa objavujú nové a nové farebné kombinácie.

žihadlovka obrovská Čítajte aj Ľudia sa obávajú sršňov, no zo strachu zabíjajú chránený druh: Tento obor z trópov sa môže zabývať aj vo vašej záhrade

Kde nakupovať?

Rozhodne odporúčame obrátiť sa priamo na chovateľa. Máte istotu zdravého chovu a zároveň dostanete praktické rady, ako sa o ryby starať nielen v prvých dňoch po vypustení do jazierka.

Foto: SHUTTERSTOCK
kapor, koi, záhradné jazierko, jazierko

Na toto treba pri chove koi kaprov myslieť

  • Veľkosť jazierka: Objem by mal byť aspoň 5-tisíc litrov, hĺbka najmenej 150, ideálne 200 až 250cm. Koi potrebujú dostatok priestoru na pohyb. Zároveň platí, že čím je hĺbka jazierka väčšia a okraje strmšie, tým sa voda v lete menej prehrieva, vodné prostredie je stabilnejšie a obmedzuje podmienky na rast rias. Plytké jazierko tiež premrzne, čo je pre ryby likvidačné.
  • Technika: Potrebujete kvalitnú a správne dimenzovanú filtráciu. Veľmi obľúbené sú moderné kombinované bubnové filtre, ktoré nepotrebujú takmer žiadnu údržbu a nezaberajú tak veľa miesta ako komorové. Nevyhnutná je tiež UV lampa s vhodne zvoleným výkonom. A hoci zelenú vodu v jazierku nechce nikto, riasy sú najväčší zásobovatelia kyslíkom. Ak ich odstránite, musíte ho dodať umelo vzduchovým kompresorom alebo čerpadlom.
Foto: SHUTTERSTOCK
kapor, koi, záhradné jazierko, jazierko
  • Vodné rastliny: Pri koi kaproch musíte staviť na druhy so silnými stonkami a koreňmi, ale aj tak ich budú ryby okusovať.
  • Kŕmenie: Pestrá a vyvážená strava sa prejaví na jasnom sfarbení. Hlavne v letných mesiacoch musí byť bohatá na živiny. Ak chcete, aby ryby rýchlo rástli a rozmnožovali sa, pri dosiahnutí 15 °C im začnite podávať sušenú i živú potravu bohatú na bielkoviny.
Foto: SHUTTERSTOCK
kapor, koi, záhradné jazierko, jazierko
  • Kvalita vody: Pravidelne treba kontrolovať jej chemické vlastnosti (obsah amoniaku, dusitanov, dusičnanov, hodnotu pH), najlepšie v týždenných intervaloch.
  • Jazierko v zime: Vodu treba okysličovali. Vzduchujte na jednom mieste asi 15 cm pod hladinou, po zvyšok roka pri dne. Najmenšia bezpečná hĺbka na prezimovanie rýb je 150 cm, pričom stačí, aby ju jazierko malo len na časti dna. Hladinu vody nie je dobré nechať úplne zamrznúť a už vôbec sa nespoliehajte na neskoršie vysekanie diery do ľadu. Veľmi by ste tým narušili hibernovanie rýb.
hmyzí hotel, hotel pre hmyz, užitočný hmyz Čítajte aj Zaistite si v záhrade hmyzích pomocníkov: Týchto 7 nájomníkov sa oplatí prilákať do originálnych domčekov. Inšpirujte sa!

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #záhradné jazierka #koi kapry
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december