Kreatívne nápady s muškátmi: Aj takto sa dajú využiť v podobe rezaných kvetov. Aha, koľká nádhera! Nebojte sa inšpirovať

Kytice a kvetinové dekorácie zrejme nie sú to prvé, čo si väčšina ľudí predstaví pri pomyslení na muškáty.

12.06.2024 14:00
muškát, muškáty, dekorácie Foto:
debata

Obrázky červených muškátov na balkónoch zdobiacich fasády vidieckych domov sú príliš známe a dominantné. Tieto kvety sú právom známe ako „kvitnúce kráľovné spomedzi záhonových a balkónových rastlín“. Okrem pôsobivej rozmanitosti a bohatých kvetov sú tiež nenáročné na starostlivosť, odolné a kvitnú dlhé obdobie. Práve vďaka pestrosti a hojnosti kvitnúcich kvetov sú muškáty vhodé aj ako rezané kvety.

Foto: Pelargonium for Europe
muškát, muškáty, dekorácie

Pozrite, ako zaujímavo môžu tieto letné, vskutku nenáročné kvety vyzerať vo väčších aj menších vázach. Inšpirujte sa dekoratívnymi nápadmi s rezanými muškátmi.

Absolútna pestrosť

Kvety muškátov sa môžu pochváliť obrovskou rozmanitosťou farieb, veľkostí a tvarov. Ich farebná paleta siaha od bielej, ružovej, orgovánovej a fialovej až po lososovú, oranžovú či žltú. Existuje tiež mnoho odtieňov červenej, ako aj dvojfarebné či vzorované odrody s farebnými prechodmi, pruhmi alebo škvrnami.

Foto: Pelargonium for Europe
muškát, muškáty, dekorácie

Odrody poznáme jednokveté, poloplné či plnokveté veľkých, stredných či malých rozmerov. Niektoré pripomínajú motýle, iné hviezdy. Niektoré sa pýšia tak bohatými lupeňmi, že pripomínajú púčiky ruží, zatiaľ čo iné sa zase podobajú tulipánom. Ako rezané kvety v kyticiach a dekoráciach dokážu muškáty túto zdanlivo neobmedzenú rozmanitosť dokonale využiť. Použiť sa dajú takmer všetky druhy muškátov, či už vzpriamené, viacdruhové (kríženec kríčkových a brečtanolistých muškátov), prevísajúce, ušľachtilé alebo voňavé. Pre dokonalý vizuálny zážitok je vhodné kombinovať rôzne odrody. Navyše rezanie stoniek im neprekáža. Práve naopak, stimuluje to ich kvitnutie.

Foto: Pelargonium for Europe
muškát, muškáty, dekorácie

Kytica s využitím muškátov: darček aj letná dekorácia

Rezané muškáty ako dlhotrvajúce rezané kvety sú očarujúce samy, aj v kombinácii s inými letnými kvetmi či trávami. Či už ako malý dar alebo dekorácia na konferenčný stolík, kytica muškátov vie navodiť letnú atmosféru aj vyčariť úsmev na tvári.

V tejto letnej kytici boli rôzne odrody... Foto: Pelargonium for Europe
muškát, muškáty, dekorácie V tejto letnej kytici boli rôzne odrody muškátov skombinované s limonkou, okrasnou trávou Chasmanthium latifolium a s peniažtekom ‘Green Bell’.

Alternatívou k jednej veľkej váze s kyticou môže byť niekoľko menších vázičiek naplnených farebnými muškátmi. Napríklad túto poschodovú kvetinovú výzdobu si viete vytvoriť sami, a dokonca veľmi rýchlo. Miestnosti dodá vintage nádych. Ošúchaný vzhľad stojana je v dokonalom kontraste so žiarivými kvetmi. Výborne doň zapadajú aj okrasné listy muškátov v malých vázičkách a v matných, skôr hnedých farbách.

Foto: Pelargonium for Europe
muškát, muškáty, dekorácie
muškáty, terasa, žena, dieťa, leto Čítajte viac Dajte vašim muškátom nový letný šat: 3 nápady na zábavné črepníky doslova za pár drobných. Pri ich výrobe sa zabavia aj deti
Romantická dekorácia z rezaných muškátov

Nápis „Love“ (čiže láska) vyrobený z vŕbových vetvičiek a vyzdobený farebnými kvetmi muškátov tvorí prirodzenú nástennú dekoráciu a dodáva tejto nie príliš atraktívnej stene nový vzhľad. Aby kvety zostali svieže čo najdlhšie, umiestnite stonky do skúmaviek s vodou. Tie potom pripevnite k vŕbovým vetvičkám tenkým drôtom.

Fotogaléria

Táto podomácky vytvorená nástenná dekorácia využíva okrúhle mramorové dosky. Vyzerá veľmi elegantne a viete si ju ľahko vyrobiť aj sami. Jednoducho prilepte skúmavky na okrúhle mramorové dlaždice tavným lepidlom, naplňte ich vodou a vložte do nich rezané muškáty. Potom ich pripevnite na stenu pomocou špeciálnych úchytov a vaša jedinečná nástenná dekorácia je hotová.

Foto: Pelargonium for Europe
muškát, muškáty, dekorácie

Farebné upcyklované vázy

Tento kreatívny nápad je rýchly a jednoduchý dokonca aj pre remeselných začiatočníkov. Pomocou valčeka rozvaľkajte na tenko modelovaciu hmotu a nožom vyrežte pás dostatočne veľký na to, aby obopol vašu zvolenú nádobu. Konce modelovacej hmoty opatrne pritlačte, aby ste uzavreli spoj. Nechajte ju úplne vytvrdnúť a nakoniec si vázičky pomaľujte podľa vlastných predstáv.

Foto: Pelargonium for Europe
muškát, muškáty, dekorácie

Náš tip: Papierové šablóny vám vedia pomôcť určiť, aké veľké pásy modelovacej hmoty budete potrebovať. Ak chcete vytvoriť šablónu, obopnite celú nádobu papierom, aby sa jeho kraje mierne prekrývali. Ceruzkou si potom označte tento prekryv. Šablónu si vystrihnite, dajte na rozvaľkanú modelovaciu hmotu a podľa nej si odrežte pás potrebný na danú vázičku.

Foto: Pelargonium for Europe
muškát, muškáty, dekorácie
muškát, muškáty, Čítajte viac Na toto si dajte pozor! Muškáty neznášajú vlhko a dážď: 6 rád, ako hneď na začiatku sezóny neprísť o bohaté letné kvitnutie

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #muškáty
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december