Mačka môže byť hrozbou pre vaše zdravie: Vedci radia, ako pred nebezpečným parazitom ochrániť seba aj zviera

Ide o jedno z najrozšírenejších parazitárnych ochorení vo svete. Uvádza sa, že v závislosti od hygieny a stravovacích návykov je celosvetovo nakazených 10 až 60 percent ľudí.

14.08.2024 14:00
mačka, žena, práca Foto:
debata

„Podľa našich prieskumov, je na Slovensku infikovaných v priemere 21 percent dospelých ľudí,“ tvrdí parazitologička Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV, v. v. i. Reč je o toxoplazmóze, parazitárnom ochorení, ktoré spôsobuje mikroskopický parazit Toxoplasma gondii.

Ako sa môže nakaziť človek?

  • Konzumáciou jedla, vody alebo náhodným požitím pôdy, ktoré boli kontaminované mačacím trusom.
  • Konzumáciou surového alebo tepelne nedostatočne upraveného mäsa a mäsových produktov zvierat, ktoré boli nakazené Toxoplasma gondii. Toto je najčastejší spôsob nakazenia u ľudí.
  • Nenarodené dieťa sa môže nakaziť od matky počas tehotenstva.
pôda, zemina, ruky, žena Čítajte aj Nakaziť môže rastliny aj vás: Ako zistíte, že pôdu v záhrade infikovali nebezpečné patogény + praktické rady k prevencii

Prečo sú práve mačky považované za hrozbu?

Pretože ako uvádza Antolová na webe Slovenskej akadémie vied (SAV), mačka je definitívnym hostiteľom parazita. Ten žije v jej čreve a počas akútnej fázy infekcie vylučuje v truse do prostredia obrovské množstvo vajíčok, ktoré sú infekčné pre človeka, pre mačky, ale aj pre všetky druhy teplokrvných živočíchov. Táto fáza vylučovania vajíčok trvá v priemere dva týždne. Po tomto období toxoplazma zamigruje do svalov a orgánov mačky, kde sa opuzdrí a zviera prestáva byť pre človeka nebezpečné.

zväčšiť Vývinový cyklus toxoplazmózy (upravený podľa... Foto: Lucia Sedláček Harničárová, Canva
mačka, toxoplazmóza, vývinový cyklus Vývinový cyklus toxoplazmózy (upravený podľa sav.sk).

Nie je dôvod na paniku

Štúdia vo Švajčiarsku ukázala, že len menej ako jedno percento mačiek vylučuje vajíčka (oocysty) do prostredia. Potvrdzujú to aj výsledky vedcov SAV – zo 750 mačiek vyšetrených v roku 2022 boli oocysty T. gondii potvrdené len u šiestich (0,8 percent) zvierat.

Foto: SHUTTERSTOCK
mačka

Navyše, ak mačku chováte výlučne vo vnútri, takže sa nemôže stať, že napríklad uloví malého cicavca alebo vtáka a tiež nie je kŕmená surovým mäsom, nepredstavuje pre ľudí prakticky žiadne riziko. Rovnako platí, že chov mačky okamžite neznamená nakazenie sa toxoplazmózou. Prenos nákazy dotykom je nepravdepodobný, pretože oocysty sa zvyčajne nenachádzajú na srsti mačky a po opustení tela v truse trvá minimálne dva až štyri dni, kým sa stanú infekčnými. Mačka, ktorá už raz prekonala infekciu a vylučovala oocysty (počas dvoch týždňov), sa už nemôže znova nakaziť a zostáva z pohľadu prenosu toxoplazmózy bezpečná po celý zvyšok svojho života.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #toxoplazmóza #mačka
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december