Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) patrí do čeľade áronovitých a často sa mu skrátene hovorí zamia, čo je však botanicky nesprávne – s rastlinou Zamia furfuracea totiž nemá nič spoločné. Zamiokulkas pochádza z východnej Afriky a je veľmi modernou izbovkou. Má zaujímavý rast a takmer žiadne nároky na starostlivosť, čo ho robí perfektnou rastlinou pre tých, ktorým sa nedarí udržať iné izbovky nažive. Je tiež ideálny do kancelárií, ordinácií a do obchodných priestorov, kde mu stačí len minimum pozornosti.
Ideálna rastlina pre začiatočníkov
Zamiokulkas potrebuje k životu len trochu pôdy a svetlý, ale nie priamo osvetlený teplý priestor. Môže byť umiestnený aj na tmavšom mieste, kde sa však listy postupne sfarbia do tmavšej zelenej. Suchý vzduch z kúrenia neprekáža, pretože zamiokulkas tak ľahko nevyschne. Presádzanie je potrebné len pri mladých rastlinách. Nie je nutné ho pravidelne prihnojovať a strihanie vôbec nie je potrebné. Je tiež odolný proti škodcom a choroby sa u neho prakticky nevyskytujú. Keď je zasadený do dobre priepustného substrátu, jediné, čo od vás bude chcieť, je pokoj a minimum starostlivosti.
Obľúbená izbovka tých, ktorí zabúdajú polievať
Ak ste si doteraz mysleli, že len kaktusy alebo tilandsie sú schopné prežiť s minimom vody a starostlivosti, zamiokulkas vás presvedčí o opaku. Zabúdanie na polievanie tejto rastline vôbec neublíži. V dužinatých listových stonkách totiž ukladá vodu, takže stačí zalievať len každých pár týždňov. Ak zamiokulkasu aj napriek tomu dlhšiu dobu nedáte vodu, začne zhadzovať jednotlivé lístočky, čím si znižuje plochu na odparovanie. Tento proces vám jasne napovie, že je čas rastlinu zaliať.
Pozor na dva rizikové faktory
1. Nadmerná zálievka
Zamiokulkas má len dve slabiny – premokrenie a chlad. Ak je umiestnený v príliš vlhkej pôde, dolné listy začnú žltnúť. V takom prípade je nevyhnutné presadiť ho do suchej pôdy, aby korene nezačali hniť. Ak sa tak stane, stonky môžu stratiť stabilitu a rastlina sa začne rozpadať. Ďalším problémom môže byť nadmerná starostlivosť, napríklad v kancelárii, keď počas dovolenky kolegovia nadšene rastlinu polievajú. Jednoduchý nápis „nepolievať“ môže zamiokulkas ochrániť pred preliatím.
2. Chlad
Druhým vážnym nebezpečenstvom pre zamiokulkas je chlad. Teploty pod 20 °C sú pre túto rastlinu nepríjemné. Ak je vystavená nízkym teplotám príliš dlho, môže to mať pre ňu fatálne následky. Nikdy ju preto nedávajte počas zimy von ani do prievanu či k otvorenému oknu.