Nečakané zistenie: sršne zvládnu 80-percentný alkohol bez ujmy – schopnosť, ktorá šokovala vedcov pomôže v liečbe ľudí

Sršeň východný, ktorý sa vyskytuje v oblastiach Blízkeho východu, Afriky a južnej Európy, prekvapuje vedcov svojou mimoriadnou odolnosťou proti vysokým koncentráciám alkoholu.

25.10.2024 06:00
sršeň východný Foto:
debata (2)

Zatiaľ čo väčšina živočíchov stráca schopnosť normálne fungovať už pri nízkych dávkach etanolu (od 4 percent), tento druh sršňa (Vespa orientalis) dokáže bez problémov spracovať alkohol s koncentráciou až 80 percent. Táto fascinujúca schopnosť bola nedávno objavená v rámci štúdie, ktorá bola publikovaná v prestížnom vedeckom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Prečo alkohol sršňom neškodí?

Základom tejto alkoholovej odolnosti je symbiotický vzťah medzi sršňom a kvasinkami. V tráviacom trakte sršňov sa prirodzene nachádzajú kvasinky podobné tým, ktoré sa využívajú pri výrobe piva alebo pečení. Tieto kvasinky počas fermentácie spracovávajú ovocie a produkujú etanol, ktorý je pre väčšinu živočíchov toxický, avšak sršeň východný sa s ním vie vysporiadať. Vedci zistili, že sršne majú vďaka genetickým mutáciám niekoľko kópií génu alkoholdehydro­genázy, ktorý im umožňuje etanol efektívne metabolizovať.

sršeň ázijský Čítajte viac Jedným hniezdom to nekončí: sršňov ázijských nachádzajú aj v ďalších lokalitách. Čo odporúčajú ochranári?

Štúdia, ktorá prekvapila

Izraelský výskumný tím z Univerzity v Tel Avive pozoroval, že etanol neovplyvňuje správanie sršňov ani pri veľmi vysokých dávkach. Sršne dostali v laboratóriu roztok sacharózy s rôznymi koncentráciami etanolu, ktoré vedci postupne zvyšovali až na 80 percent. Pri tejto dávke sa sršne na krátky čas stali mierne dezorientované, ale po pár minútach sa úplne zotavili a správali sa normálne. Na rozdiel od iných druhov, ako sú napríklad včely, ktoré po kontakte s vysokými dávkami alkoholu uhynuli, sršne nevykazovali žiadne známky trvalého poškodenia. „Čakali sme, že po takejto dávke alkoholu sršne neprežijú, ale ich schopnosť zotaviť sa nás šokovala,“ uviedla vedúca výskumu Sofia Bouchebti. Ukázalo sa, že ani chronická konzumácia etanolu, vysokej koncentrácie, nemala žiadny vplyv na úmrtnosť sršňov, stavebné ani agonistické správanie(správanie sa živočíchov rovnakého druhu v krízových alebo konfliktných situáciach).

mačka Čítajte aj Ako dobre mačka rozumie vašim slovám? Neuveríte, čo prezrádza štúdia o jej prekvapivej schopnosti učenia

Čo nám môžu sršne prezradiť o alkohole?

Skúmanie sršňov východných môže byť pre vedu veľmi dôležité. Okrem pochopenia mechanizmov, ktoré stoja za ich výnimočnou odolnosťou proti alkoholu, by mohlo priniesť nové poznatky pre liečbu alkoholových porúch u ľudí. Sršne môžu v budúcnosti slúžiť ako modelový organizmus na skúmanie genetických mutácií, ktoré ovplyvňujú toleranciu k alkoholu. Tento výskum zároveň odhaľuje zaujímavé aspekty spolupráce medzi rôznymi organizmami v prírode. Kvasinky a sršne tvoria vzájomne prospešný vzťah – kvasinky získavajú útočisko v tráviacom trakte sršňov, kde prežívajú zimu, a sršne zase získavajú energiu z fermentovaných plodov, bez toho, aby im alkohol ublížil.

Sršeň východný

je fascinujúcim príkladom toho, ako sa príroda dokáže prispôsobiť zdanlivo nepriaznivým podmienkam. Tolerancia k alkoholu, ktorá by bola pre väčšinu živočíchov smrteľná, umožňuje sršňom využívať bohatý zdroj kalórií v podobe fermentovaného ovocia, a zároveň môže poskytnúť dôležité informácie pre medicínsky výskum.

Foto: SHUTTERSTOCK
sršeň východný

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #alkohol #sršeň #veda a výskum
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december