Psy dnes plnia predovšetkým úlohu spoločníkov a ich blízky kontakt s ľuďmi začína meniť ich biologické vlastnosti. Podľa vedcov prechádzajú treťou vlnou domestikácie, ktorú poháňa moderná túžba po pokojnom a priateľskom štvornohom miláčikovi vhodnom do sedavého životného štýlu.

V magazíne The Atlantic výskumníci Brian Hare a Vanessa Woodsová tvrdia, že so zmenou úlohy psov z pracovného zvieraťa na spoločníka prichádza aj zmena v ich správaní a možno dokonca aj v ich biológii. Tento posun v spoločenskom postavení vedie k tomu, že psy, najmä služobné, vyvíjajú silnejšiu citlivosť na ľudské sociálne signály.
Oxytocín: kľúčový hormón v psích vzťahoch
Jedným z najzaujímavejších zistení vedcov zo švédskej univerzity v Linköpingu je, že zmena vzťahu medzi psami a ich majiteľmi zvýšila psom hladinu oxytocínu, hormónu zodpovedného za vytváranie sociálnych väzieb. Tento efekt je obzvlášť výrazný u služobných psov, ktoré sú trénované na pomoc ľuďom s konkrétnymi úlohami. V článku The Atlantic sa píše, že psy so zvýšenou hladinou oxytocínu častejšie vyhľadávajú kontakt so svojimi majiteľmi, čo posilňuje puto medzi nimi.
Štúdia z roku 2017 ukázala, že práve oxytocín je zodpovedný za unikátnu schopnosť psov spolupracovať s ľuďmi, a to vrátane ich ochoty požiadať o pomoc pri riešení problémov. „Služobné psy sú jedinečne dobre prispôsobené životu v 21. storočí,“ píšu Hare a Woodsová, ktorí výskum realizovali v Duke Puppy Kindergarten.
Evolúcia psích génov v dôsledku domestikácie
Výskum zahŕňajúci 60 zlatých retrieverov, ktoré sa pokúšali vyriešiť úlohu s nedostupnou maškrtou, ukázal, že genetika zohráva významnú úlohu v tom, ako psy reagujú na oxytocín. Tieto experimenty ukázali, že psy s určitým variantom oxytocínového receptora boli citlivejšie na jeho účinky a skôr požiadali o pomoc svojich majiteľov. Výsledky naznačujú, že domestikácia zmenila psie gény ovplyvňujúce ich sociálne schopnosti.

Tretia vlna domestikácie je teda úzko prepojená so schopnosťou psov prispôsobiť sa moderným požiadavkám. Služobné psy, ktoré dokážu udržať pokoj a priateľsky reagovať na vonkajšie podnety, predstavujú najvyspelejších zástupcov tejto evolučnej zmeny. Ako píšu vedci: „Zvyšujúca sa priateľskosť mení ich biológiu, podobne ako pred tisíckami rokov.“ Svojmu majiteľovi dokážu pomáhať s úlohami, no tiež zostať pokojné a tiché keď aktívne nepracujú.
Moderný pes: spoločník 21. storočia
Zatiaľ čo v minulosti museli byť tieto zvieratá aktívne, pripravené na lov a obranu, dnešný mestský pes čelí úplne iným výzvam. Jeho úloha je viac spojená s pokojom, toleranciou a adaptáciou na sedavý spôsob života človeka. Mestské prostredie, malé byty a dlhé hodiny strávené doma si vyžadujú psy, ktoré zvládajú byť pokojné, priateľské a schopné komunikovať so svojimi majiteľmi na hlbšej úrovni.
Služobné psy sa stávajú vzorom pre rozvoj ostatných. Zároveň však prinášajú aj výzvu pre chovateľov: „Aby sme urobili našich domácich miláčikov šťastnejšími a lepšie prispôsobenými modernému svetu, musíme ich chovať a trénovať viac, podobne ako služobné zvieratá," píšu Hare a Woodsová v magazíne The Atlantic.