Kvíz: Spomienka na zosnulých ako ju (ne)poznáte – zvládnete otázky o sviatkoch naprieč kultúrami?

Obdobie okolo Dušičiek nás nabáda na chvíľu sa zastaviť a spomenúť si na tých, ktorí tu už nie sú. Zatiaľ čo my zapálime sviečky a ticho spomíname, v Mexiku sa slávi farebný Día de los Muertos. Vydajte sa na cestu za tradíciami tohto sviatku a objavte rôzne spôsoby úcty k zosnulým naprieč svetom.

01.11.2024 06:00
kvíz Foto:
debata (1)
Národný cintorín v Martine bol založený koncom...
Slovenčinárka Oľga Pružinská prišla so...
+11Žilinčan Miloš Zvrškovec prišiel zapáliť...

Poznáte tajomstvá Dušičiek?

Obdobie na prelome októbra a novembra je venované spomienke na zosnulých. Tento čas nám ponúka chvíle stíšenia a spojenia s tými, ktorí už nie sú medzi nami. Sviatok všetkých svätých pripadá na 1. novembra a hneď na druhý deň ho strieda Pamiatka zosnulých, znám aj ako Dušičky. Kým prvý deň patrí spomienke na svätých, ktorí nás inšpirujú svojou oddanosťou a obetavosťou, Dušičky sú venované všetkým blízkym, ktorí nás opustili, pričom kresťanská tradícia vyzýva k modlitbám za ich duše, aby našli večný pokoj.

Korene Dušičiek siahajú až do stredovekého Francúzska

V roku 998 n.l. svätý Odilo, opát z kláštora Cluny, vyhlásil 2. november za deň modlitieb za duše zosnulých mníchov. Čoskoro sa tento zvyk rozšíril po celej Európe a stal sa pevnou súčasťou katolíckeho kalendára. No sviatok má ešte hlbšie korene – dávne pohanské komunity verili, že v tomto čase roka sa duše zosnulých vracajú medzi živých. Aby ich duchovia neobťažovali, prinášali sa im obetiny. S Dušičkami sa teda spája zjednotenie – zmes kresťanských i predkresťanských prvkov, ktoré nám pripomína, že úcta k predkom je nadčasovým spojením minulosti a súčasnosti.

Ako na zosnulých spomínajú v zahraničí?

Hoci základná myšlienka je v mnohých krajinách rovnaká, jednotlivé tradície sú bohaté na regionálne odlišnosti.

  • V Poľsku, ktoré sviatok poznajú ako „Zaduszki“ (Dzień Zaduszny), si ľudia podobne ako u nás uctievajú svojich blízkych kladením sviečok a vencov na hroby. Vo vybraných regiónoch sa historicky objavovali slovanské zvyky, ako napríklad príprava jedál pre zosnulých.
  • Aj v Česku sú sviečky rovnako ako u nás symbolom svetla a nádeje – zapálené plamene majú viesť duše zosnulých k večnému pokoju.
  • V Mexiku preberá táto spomienka živú, radostnú a farebnú formu s názvom Día de los Muertos (Deň mŕtvych). Počas 1. a 2. novembra Mexičania vytvárajú oltáre, kde vystavujú fotografie svojich blízkych spolu s obľúbenými jedlami a suvenírmi zosnulých. Farebné „calaveras“ (cukrové lebky) a postava Catriny v elegantných šatách sú ikonickými symbolmi tejto oslavy. Na rozdiel od tichej atmosféry našich Dušičiek, Mexiko spája spomienku so živou hudbou a radosťou, pripomínajúc, že smrť je prirodzenou súčasťou života.
  • V krajinách ako Guatemala a Filipíny sa sviatok spája so spoločným časom rodín na cintorínoch, kde prinášajú jedlá a zapaľujú sviečky.
  • V Japonsku sa počas sviatku Obon zapália lampáše, aby duše predkov našli cestu domov.
Úcta k zosnulým má nespočetné podoby, no posolstvo je vždy rovnaké – spája nás s tými, ktorí nám boli blízki a na ktorých nikdy nezabudneme.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Dušičky #kvízy #Sviatok všetkých svätých #pamiatka zosnulých
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december