Fio bankaFio banka

10 najčastejších chýb pri chove sliepok: Malý kurín, dravce, zlé boxy a ďalšie prešľapy, ktorým sa musíte vyhnúť

Chov sliepok je pre mnohých nováčikov zábavný a vzrušujúci. Tieto malé stvorenia sú spravidla odolné a dokážu sa o seba postarať. Napriek tomu sa chyby stávajú.

05.12.2024 06:00
sliepky Foto:
debata

Možno aj vy patríte k už skúseným chovateľom, ktorí si kedysi povedali, že keby vedeli to čo dnes… Tu sú najčastejšie chyby, ktorým sa dá jednoducho vyhnúť.

1. Nedostatočná veľkosť kurína

Jednou z prvých úloh nového chovateľa je výber vhodného kurína. Častou chybou je kúpa alebo stavba príliš malého. Hoci sú mláďatá malé, dospelé sliepky potrebujú oveľa viac priestoru. Kuríny predávané online, často označené ako „ideálne pre sliepky“, môžu byť nekvalitné – vyrobené z neodolného, neošetreného dreva, ktoré nevydrží poveternostné podmienky. Vyberajte si robustné a dostatočne veľké kuríny, ktoré poskytnú sliepkam komfort aj bezpečie.

Aký veľký by mal byť kurín?

Ideálna veľkosť kurína závisí od počtu a veľkosti sliepok, ako aj od toho, či majú k dispozícii vonkajší výbeh. Odporúčané usporiadanie:

  • Priestor vo vnútri kurína: Na štyri dospelé sliepky sa odporúča približne 1 m² podlahovej plochy. Ak máte viac sliepok, zväčšite priestor úmerne. Väčšie plemená potrebujú viac miesta.
  • Výbeh: Ak sliepky využívajú vonkajší priestor, veľkosť výbehu by mala byť čo najväčšia – optimálne 8 až 10 m² na jednu sliepku. Výbeh znižuje stres zvierat a umožňuje im prirodzené správanie​.
  • Usporiadanie v kuríne: Okrem dostatočného priestoru zabezpečte aj:
  1. Bidielka na spanie (aspoň 20 až 30 cm dĺžky na jednu sliepku).
  2. Znáškové hniezda na pokojné znášanie vajec, umiestnené na tmavšom mieste.
  3. Adekvátne vetranie bez prievanu, ktoré pomáha predchádzať vlhkosti​.
  • Materiál a izolácia: Kurín môže byť drevený, plastový alebo z HPL laminátu, pričom posledný poskytuje lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Pri celoročnom chove je vhodné zateplenie​.
Foto: SHUTTERSTOCK
sliepky

2. Slabá ochrana pred predátormi

Jednoduchý kurín nemusí stačiť na ochranu pred predátormi, ako sú lasice alebo líšky. Lasice napríklad dokážu preniknúť aj cez malé škáry a spôsobiť katastrofu. Je dôležité pravidelne kontrolovať kurín, či v stenách alebo podlame nenájdete dieru. Praktické sú aj pomocné mechanizmy, ako napríklad automatické dvierka, ktoré spoľahlivo ochránia kŕdeľ pred nočnými útokmi.

sliepky Čítajte viac Potkany v kuríne? Chráňte sliepky pred nezvanými hosťami 5 jednoduchými opatreniami – lepšia prevencia ako likvidácia

3. Malý výbeh

Ak sliepky nemôžu voľne pobehovať po pozemku, potrebujú dostatočne veľký výbeh na pohyb a hľadanie potravy. Na každú sliepku je odporúčaných aspoň 10 štvorcových metrov výbehu. V opačnom prípade sliepky začnú bojovať medzi sebou, ničiť trávnik a dokonca môžu aj ochorieť. Nedostatok priestoru vedie k stresu, ktorý ovplyvňuje ich celkové zdravie a produkciu vajec.

Foto: SHUTTERSTOCK
sliepky

4. Nedostatok kvalitného štrku (gritu)

Mnoho chovateľov si myslí, že podrvené vaječné skrupiny plnia rovnakú funkciu ako štrk (grit) potrebný na trávenie. Nie je to pravda. Vápenný grit je niečo ako náhrada zubov, ktoré sliepky nemajú. Ide o nevyhnutný doplnok výživy nosníc, ktorý zlepšuje trávenie a má pozitívny vplyv na kvalitu škrupiny. Obzvlášť dôležité je to pre sliepky, ktoré nežijú vo veľkom voľnom výbehu.

5. Ignorovanie starnutia sliepok

Chov sliepok môže byť návykový, a niektorí chovatelia si bez rozmyslu kupujú stále nové a nové zvieratá. Bbez plánu na „dôchodok“ pre staršie sliepky, ktoré už neznášajú vajcia, sa môže kŕdeľ nekontrolovateľne rozrásť. Pred založením chovu preto zvážte, či ste ochotní staršie sliepky predať, darovať alebo spracovať.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #chov #sliepky #najčastejšie chyby
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december