Fio bankaFio banka

Hluk, panika, úhyn: Pyrotechnika zabíja voľne žijúce vtáctvo a v prírode spôsobuje chaos - noc osláv sa mení na boj o prežitie

Zábavná pyrotechnika má negatívny vplyv na vtáky. Stresuje ich v dosahu niekoľkých kilometrov. Dôsledkom sú zranenia a úhyny vtáctva. TASR o tom informovala organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

31.12.2024 16:00
ohňostroj, vták Foto:
debata (2)

Voľne žijúce zvieratá vrátane vtákov reagujú na nečakaný hluk preľaknutím a okamžitou snahou o únik. „Zvukový efekt pyrotechniky vyvoláva podľa výskumov silnejšiu reakciu než vizuálny, vtáky zrejme vnímajú aj tlakovú vlnu výbuchu. Zvýši sa im srdečný rytmus, produkcia stresových hormónov, prehĺbi sa ostražitosť, nastúpi úzkosť, strach, únikové reakcie, panika,“ povedala Lucia Deutschová z RPS.

vtáky, prikrmovanie, kŕmidlo, lojová guľa Čítajte viac Smrtiace pasce v záhradách: Pravda o lojových guliach v plastových sieťkach a ich skrytých rizikách pre vtáky

Vtáctvo podľa Romana Slobodníka z RPS prichádza v dôsledku ľudských aktivít o svoje prirodzené prostredie a musí sa neustále prispôsobovať zmenám. „Štúdia, ktorá sledovala vplyv novoročných osláv na radaroch, preukázala masívne pohyby vtáctva v širokom okolí, obzvlášť v prvých minútach Nového roka, keď sú oslavy najmohutnejšie. Vyplašené vtáctvo vyletelo aj o stovky metrov vyššie než pri bežných preletoch,“ poznamenal s tým, že zníženie letovej aktivity vtákov nastalo 90 minút po polnoci. „Za ten čas mohli vtáky preletieť značnú vzdialenosť (niekoľko kilometrov), pričom namiesto odpočinku boli nútené k aktivite,“ skonštatoval odborník.

Problém sa však netýka len vtákov. Pyrotechnika ohrozuje aj ďalšie voľne žijúce živočíchy, stresuje domáce zvieratá, ale aj starších ľudí, ľudí s rôznymi zdravotnými problémami a malé deti.

Slobodník tvrdí, že strata energie v zime či pri nepriaznivých poveternostných podmienkach môže znamenať oslabenie vtákov. Tie sú následne náchylnejšie na choroby a dochádza aj k úhynom.
Zmätené, dezorientované vtáctvo často podľa Slobodníka naráža do prekážok. Ide o presklené časti budov, zastávky či elektrické vedenia. Mnohé záchranné stanice pre živočíchy prijímajú po Silvestri zranené vtáky. „Ak ľudia nájdu živé vtáča, najlepšie je poradiť sa s odborníkom, napríklad zo záchrannej stanice,“ dodal.

vtáky, prikrmovanie, kŕmidlo, Čítajte viac Sýkorky, vrabce aj vzácni hostia: Pridajte sa k Vtáčej hodinke 2025 a odhaľte, kto hoduje na vašom kŕmidle

"Pre milovníkov prírody odporúčame dodržiavať niekoľko pravidiel, ktoré môžu pomôcť predísť zbytočným úmrtiam, zraneniam, či stresovaniu vtáctva“,** uzatvára Slobodník:

  1. Namiesto hlučných delobuchov a ohromujúcich svetelných efektov zvoľte napríklad prskavky, alebo sviečky.
  2. Ak sa pyrotechniky neviete vzdať, vyberte si takú, ktorá má len malý dosah – čo sa týka hlučnosti aj svetelných efektov.
  3. Nepoužívajte pyrotechniku v blízkosti lokalít, kde sa môže ukrývať vtáctvo, alebo iné zvieratá – vyhýbajte sa porastom stromov či kríkov, vodným plochám, parkom, cintorínom, záhradám a ďalším miestam, ktoré zver s obľubou využíva na odpočinok. Ak vtáctvo či iné zvieratá nevidíte, neznamená to, že tam nie sú. Hluk a svetelné efekty ich môžu vyhnať z úkrytu, čo je pre ne rizikové. Keď sa vyhnete vyššie uvedeným plochám, zabránite tiež možnému vzniku požiaru.
  4. Pred použitím pyrotechniky odstráňte aspoň jeden deň predtým (resp. čo najskôr) všetky kŕmidla a iné lákadlá pre vtáctvo. Ak nie je možné ich odstrániť, zakryte ich tak, aby neboli pre vtáctvo zaujímavé.
  5. Pyrotechniku použite na bezpečných lokalitách až po úplnom zotmení, počas súmraku a brieždenia sú viaceré vtáky ešte aktívne.
  6. Po použití odstráňte všetky zvyšky materiálov, ktoré môžu ešte stále obsahovať toxické látky.
  7. Pozorne dodržiavajte pokyny – návod na použitie pyrotechniky, ktorú sa chystáte použiť. Tieto pokyny často obsahujú aj zásady pre ochranu domácich zvierat a voľne žijúcich živočíchov.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #pyrotechnika #vtáky #Silvester
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december