Fio bankaFio banka

Zamiokulkas: Najodolnejšia izbová rastlina, ktorú takmer nemožno zničiť

Ak nemáte žiadne záhradnícke skúsenosti, no napriek tomu túžite po kúsku zelene v interiéri, zamiokulkas je ideálnou voľbou. Prečítajte si, ako táto rastlina zvládne aj nepriaznivé podmienky a ozdobí váš domov.

11.02.2025 14:00
zamiokulkas Foto:
debata

O zamiokulkase

Patrí do čeľade áronovitých a pochádza z východnej Afriky. Vyniká svojou nenáročnosťou, odolnosťou a schopnosťou prežiť aj v menej ideálnych podmienkach. Preto je obľúbenou izbovou rastlinou do kancelárií, obchodov či ordinácií, kde sa mu dostáva len minimálna starostlivosť.

Ideálne pestovateľské podmienky

Zamiokulkas preferuje svetlé stanovište, ale nesmie byť vystavený priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže spôsobiť popáleniny na listoch. Dokáže prežiť aj v polotieni alebo na tmavšom mieste, no jeho rast bude pomalší. Ideálna teplota pre pestovanie je 20 až 25 °C. Chlad pod 20 °C mu neprospieva a dlhodobé vystavenie teplotám pod 15 °C môže viesť k odumretiu. Na vlhkosť vzduchu nie je náročný, zvláda aj suchý vzduch v interiéroch.

Zamiokulkas sa pestuje jednoducho, potrebuje... Foto: SHUTTERSTOCK
zamiokulkas Zamiokulkas sa pestuje jednoducho, potrebuje len pravidelné polievanie, občasné prihnojenie a slnečné a teplé miesto. Je výbornou čističkou vzduchu v interiéri. Keď má dostatok priestoru a veľkú nádobu, dokáže sa krásne rozrásť. Preto je obľúbený aj vo verejných priestoroch, ako sú napríklad haly v bankách alebo obchodných centrách.

Odporúčania pre zálievku a hnojenie

Faktor Odporúčanie
Frekvencia zálievky Raz za 2–3 týždne v lete, menej v zime.
Dôležité pravidlo Zalievajte až po úplnom preschnutí substrátu.
Nebezpečenstvo Nadmerná zálievka vedie k hnilobe koreňov.
Hnojenie Nie je nutné, ale raz mesačne v lete podporí rast.
Typ hnojiva Tekuté hnojivo pre izbové rastliny.

Prečo je zamiokulkas odolný a nenáročný na starostlivosť?

Zamiokulkas si dokáže ukladať vodu do dužinatých stoniek, čo mu pomáha prežiť dlhšie obdobia sucha. V prípade nedostatku vody začne postupne zhadzovať listy, aby si znížil plochu na odparovanie. Okrem toho je mimoriadne odolný proti chorobám a škodcom, čo z neho robí ideálnu rastlinu pre začínajúcich pestovateľov.

klívia Čítajte viac Prečo vám klívia roky nekvitne? Rastline chýba jediná vec, ktorú jej môžete ľahko dopriať. Neuveríte, aké je to jednoduché

Ako sa vysporiadať s bežnými pestovateľskými problémami?

Problém Možná príčina Riešenie
Žlté listy Nadmerná zálievka, chlad alebo prirodzené starnutie. Obmedzte zalievanie, odstráňte staré listy, rastline doprajte miesto s vhodnou teplotou.
Hnijúce korene Preliatie alebo nevhodný substrát. Presaďte do nového kvalitného substrátu, zvoľte dobre priepustný.
Škodce (vošky, roztoče) Suché prostredie alebo oslabená rastlina. Osprchujte listy, použite insekticídne prípravky podľa bezpečnostných odporúčaní pre interiéry.
Žltnutie listov je príznakom prílišnej zálievky... Foto: SHUTTERSTOCK
zamiokulkas Žltnutie listov je príznakom prílišnej zálievky alebo chladu.

Kedy je najvhodnejší čas na presádzanie?

Presádzanie zamiokulkasu je potrebné len pri mladých rastlinách alebo ak korene preplnia kvetináč. Najlepšie obdobie na túto prácu je jar. Použite dobre priepustný substrát pre izbové rastliny a kvetináč s drenážnymi otvormi, aby ste zabránili zadržiavaniu vody.

Zamiokulkas koreňmi často úplne vyplní... Foto: SHUTTERSTOCK
zamiokulkas Zamiokulkas koreňmi často úplne vyplní kvetináč, preto sa pri presádzaní nebojte starý rozstrihnúť, aby ste rastlinu nepoškodili.

Rozmnožovanie zamiokulkasu

Ak chcete rozmnožiť zamiokulkas, môžete použiť listové odrezky. Tento proces si vyžaduje trpezlivosť, pretože zakorenenie môže trvať niekoľko mesiacov. Ako postupovať pri rozmnožovaní:

  1. Vyberte čo najväčší jednoduchý list zo strednej alebo spodnej časti rastliny.
  2. List je lepšie opatrne odtrhnúť, než odstrihnúť, pretože tak zakorení rýchlejšie.
  3. Použite substrát určený na rozmnožovanie rastlín, ideálne obohatený o aktivátor zakoreňovania.
  4. Stopky listov môžete navlhčiť a ošetriť práškovým stimulátorom zakoreňovania (nie je to však nevyhnutné).
  5. Zastrčte listové odrezky do substrátu asi 1,5 až 2 cm hlboko.
  6. Umiestnite ich na svetlé miesto, ale nie na priame slnko.
  7. Zalievajte opatrne, aby substrát nebol príliš mokrý.
  8. Po niekoľkých mesiacoch sa začnú vytvárať drobné hľuzy, z ktorých vyrastú nové korienky a neskôr aj stonky s listami.
Foto: SHUTTERSTOCK
zamiokulkas

Zaujímavosti o zamiokulkase

  • Toxicita: hoci zamiokulkas nie je extrémne jedovatý, obsahuje šťavelany, ktoré môžu pri kontakte s pokožkou spôsobiť podráždenie a pri požití mierne tráviace problémy. Preto je vhodné umiestniť rastlinu mimo dosahu detí a domácich zvierat.
  • Feng-šuej a symbolika: zamiokulkas je často označovaný ako „rastlina peňazí“ alebo „rastlina prosperity“. Podľa feng-šuej sa verí, že prináša do domácnosti hojnosť a finančnú stabilitu. Ak chcete využiť jeho symboliku naplno, umiestnite ho do juhovýchodného rohu vášho domova alebo kancelárie.
izbové rastliny Čítajte viac Biele povlaky na substráte v kvetináči: Pleseň alebo minerály? Pravda, ktorá prekvapí, a riešenia, čo fungujú

Ako udržať zamiokulkas zdravý a krásny?

Zamiokulkas je jednou z najmenej náročných izbových rastlín. Ak mu zabezpečíte dostatok svetla (bez priameho slnka), minimálnu zálievku a ochranu pred chladom, bude vám robiť radosť dlhé roky. Praktické tipy:

  • Pestujte ho v priepustnom substráte a v nádobe s drenážnymi otvormi.
  • Zalievajte až po úplnom preschnutí pôdy, pokojne raz za 3–4 týždne.
  • Raz za mesiac osprchujte listy vlažnou vodou.
  • Vyhnite sa umiestnenia rastliny v chlade.

S takouto starostlivosťou sa zamiokulkas stane nenáročným, ale atraktívnym doplnkom vašej domácnosti.

Foto: SHUTTERSTOCK
zamiokulkas

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #izbové rastliny #izbová rastlina #izbovka #zamiokulkas #pestovanie izbových rastlín #nenáročné izbové rastliny
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december