Fio bankaFio banka

Prišiel k nám s použitými pneumatikami, teraz sa úspešne rozmnožuje: Nebezpečný komár už vytvára vlastné kolónie aj v Bratislave

Invazívny ázijský komár tigrovaný je už realitou aj na Slovensku. Hoci bol jeho výskyt v Bratislave oficiálne potvrdený až v roku 2023, podľa odborníkov tu pravdepodobne žije už dlhšie.

25.03.2025 14:00
komár tigrovaný Foto:
debata (3)

Absencia celoplošného monitoringu však spôsobila, že jeho prítomnosť ostávala nepovšimnutá. „Je pravdepodobné, že invazívny ázijský komár tigrovaný (Aedes albopictus) bol do Bratislavy privezený skôr ako v roku 2023. Pre chýbajúci monitoring však nebol odhalený,“ uviedla pre TASR Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV). Obyvatelia už dlhšie upozorňujú na jeho výskyt aj v iných mestách, napríklad v Trenčíne či Dunajskej Strede.

Vedkyňa V. Čabanová: Komár tigrovaný sa dostal z Ázie do Európy dovozom použitých pneumatík
Video
Zdroj: TV Pravda

Chýba štátny monitoring, pomáhajú aplikácie

Na Slovensku zatiaľ neexistuje systematický monitoring výskytu inváznych druhov komárov. Aktuálne informácie tak pochádzajú najmä od verejnosti prostredníctvom mobilnej aplikácie MosquitoAlert. Tá umožňuje aktívnym obyvateľom nahlasovať výskyt podozrivých druhov vrátane komára tigrovaného. „Keďže celoslovenský monitoring týchto druhov na Slovensku stále absentuje, nie je možné povedať, kde všade sa už tento druh môže vyskytovať. Jeho výskyt zatiaľ monitorujú aktívni obyvatelia vďaka mobilnej aplikácii MosquitoAlert,“ skonštatovala Čabanová. Upozorňuje, že bez dát a stratégie nie je možné efektívne reagovať. „Kompetentné orgány by mali postupovať podľa vytvorených stratégií na elimináciu a monitoring týchto druhov. Bez systematického monitoringu a údajov o výskyte týchto druhov s nimi nie je možné efektívne bojovať,“ vysvetlila.

Viktória Čabanová pracuje v Biomedicínskom... Foto: Pravda, Lubos Pilc
Viktória Čabanová SAV vedkyňa virologička ázijský komár tigrovaný Viktória Čabanová pracuje v Biomedicínskom centre SAv.

Komár prezimuje, množí sa a vytvára populácie

SAV uskutočnila v spolupráci s bratislavským magistrátom detailný monitoring s DNA analýzou. Výsledky sú znepokojujúce – komár tigrovaný sa dokáže úspešne množiť a prezimovať v mestskom prostredí Bratislavy. „Doteraz sme v Bratislave zaznamenali dve geneticky odlišné populácie. To znamená, že sem bol tento druh privezený opakovane. Takto k nám ázijský tigrovaný komár môže byť zavlečený zo zahraničia, napríklad z dovolenky autom z Talianska,“ priblížila Čabanová.

Vedkyňa Viktória Čabanová z Biomedicínskeho...
Vedkyňa Viktória Čabanová z Biomedicínskeho...
+8Vedkyňa Viktória Čabanová z Biomedicínskeho...

Okrem opakovaného zavlečenia sa však potvrdilo aj miestne šírenie. „V niektorých častiach mesta sú populácie totožné a to znamená, že sa komár tigrovaný v rámci mesta rozširuje aj lokálne. Často sa tak deje práve pomocou áut, do ktorých komár ľahko vletí a vyletí na novej lokalite,“ doplnila odborníčka. Vodičom preto odporúča praktické preventívne opatrenia: „Pri nasadaní do auta by sme si mali dávať pozor, nenechávať dvere a okná dlho otvorené a používať klimatizáciu alebo ventilátor, ktorý komárom zamedzuje lietať, prípadne im znepríjemňuje pobyt v interiéri auta.“

Foto: SHUTTERSTOCK
komár tigrovaný

Vrchol sezóny v lete – dôležitá je prevencia

Monitoring preukázal, že komár tigrovaný je aktívny od júna až do októbra. Vrchol jeho aktivity prichádza v druhej polovici júla. Práve v tomto období by mali obyvatelia dôsledne dbať na elimináciu možných liahnísk. „Liahňiská tvorí akákoľvek nádoba, ktorá dokáže udržať vodu,“ upozorňuje Čabanová. Ľudia by preto mali zo svojho okolia odstrániť odpadky a nepotrebné nádoby, alebo ich aspoň prekryť či obrátiť dnom nahor. Nádoby na dažďovú vodu je vhodné prekryť hustou sieťovinou, aby sa do nich nedostali samičky kladúce vajíčka. „Ostatné nádoby, ako napríklad misky s vodou, treba vyliať a vyčistiť aspoň raz týždenne, nech sa v nich komáre nemnožia,“ dodala.

Foto: SHUTTERSTOCK
komár tigrovaný

Komár tigrovaný – viac ako len nepríjemný hmyz

Ázijský komár tigrovaný patrí medzi významné invázne druhy, ktoré sa v Európe šíria v dôsledku klimatických zmien a globalizácie. Okrem nepríjemného štípania je známy ako potenciálny prenášač viacerých vírusových ochorení, najmä v oblastiach s teplejším podnebím. Jeho výskyt v mestách je preto z odborného hľadiska veľmi vážny signál.

Na boj proti tomuto komárovi nestačia len individuálne opatrenia. Kľúčová je spolupráca samospráv, štátnych inštitúcií a verejnosti. Kým sa na Slovensku nevybuduje funkčný systém monitoringu, ostáva v boji s týmto inváznym druhom najúčinnejšou zbraňou prevencia – odstránenie liahnísk a zvýšená informovanosť obyvateľov.

upratovanie, ženy Čítajte viac Domáce triky na ochranu pred pavúkmi: Udržte ich mimo domácnosť a konečne zistite pravdu: Prežijú vo vysávači?

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #komár #komár tigrovaný
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december