Obrovský úspech zo slovenských kopaníc: Bošácka hruška získala tisíce hlasov a dôstojne reprezentovala Slovensko

Slovenská hruška planá z Bošáce, strom s výnimočným príbehom a silným symbolickým odkazom, si v prestížnej európskej ankete vyslúžila pozoruhodné uznanie.

27.03.2025 14:00
bošácka hruška, hruška planá, Bošáca Foto:
5. miesto: hruška planá z Bošáce (Slovenská republika)
debata (1)

V súťaži Európsky strom roka 2025 obsadila piate miesto spomedzi pätnástich finalistov z rôznych krajín Európy. Hoci na titul nedosiahla, svojím príbehom, historickou hodnotou a podporou komunity si získala srdcia tisícok hlasujúcich.

Hrdý symbol regiónu s príbehom

Hruška rastie na slnečnom úpätí vrchu Lysica v Bielych Karpatoch a odhaduje sa, že má viac ako 150 rokov. Vznikla náhodným výsevom zo semienka, ktoré zrejme privial vietor či vták. Dnes je nielen pozoruhodným solitérom, ale aj významným orientačným bodom pre turistov, paraglajdistov a milovníkov lietania s historickými modelmi lietadiel. Jej výnimočná poloha a charakter z nej robia živý pamätník prírodného i kultúrneho dedičstva regiónu. Ako uviedla Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis, ktorá súťaž na Slovensku zastrešuje: „Bošácka hruška stelesňuje dedičstvo regiónu a pripomína hodnotu prírody v našich životoch. Tešíme sa, že dokázala osloviť širokú verejnosť naprieč Európou.“

Silná konkurencia a vysoký počet hlasov

Online hlasovanie prebiehalo do 24. februára, pričom výsledky boli slávnostne vyhlásené 19. marca v budove Európskeho parlamentu v Bruseli. Bošácka hruška získala úctyhodných 23 729 hlasov a skončila na piatom mieste. Titul Európsky strom roka 2025 získal buk s názvom Srdce Dalkowských vrchov z Poľska so 147 553 hlasmi. Nasledoval portugalský figovník The Lovers Banyan Tree a španielska borovica Pino de Juan Molinera. Celkovo bolo odovzdaných viac ako 400-tisíc platných hlasov, čo svedčí o obrovskom záujme verejnosti o túto anketu.

1. miesto: buk Srdce Dalkowských vrchov (Poľsko)
2. miesto: figovník The Lovers Banyan Tree...
+23. miesto: borovica de Juan Molinera (Španielsko)

Medzinárodné uznanie a silný odkaz

Vyhlásenie výsledkov sa konalo za účasti významných hostí vrátane europoslancov Michala Wiezika a Luďka Niedermayera. Európska komisia pri tejto príležitosti predstavila iniciatívu oceňovania výnimočných projektov v rámci cieľa vysadiť 3 miliardy stromov do roku 2030. Generálna riaditeľka pre životné prostredie Florika Fink-Hooijer zdôraznila, že súťaž je silnou pripomienkou emocionálneho spojenia ľudí s krajinou, ale aj výzvou na aktívnu ochranu prírody.

Stromy, ktoré spájajú

Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 ako pokračovanie populárnej národnej ankety Strom roka. Jej cieľom je upozorňovať na význam starých a výnimočných stromov v krajine – nielen z hľadiska ekológie, ale aj spoločenského a kultúrneho dedičstva. Aj keď bošácka hruška titul nezískala, zaslúžene sa zaradila medzi stromy, ktoré v Európe zanechali hlboký dojem. Ako uviedla Martina Hromadová: „Veríme, že súťaž zanechá silný odkaz – že práve staré, vzácne a ohrozené stromy si zaslúžia našu extra pozornosť.“

Na Slovensku budú hľadať nové príbehy stromov už v ďalšom ročníku ankety Strom roka. Bošácka hruška však zostane aj naďalej dôstojným svedkom prírody, histórie a hrdosti celého regiónu.

Hruška planá z Bošáce. Foto: Martin Babarik
bošácka hruška Hruška planá z Bošáce.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #hruška #Európsky strom roka #Bošáca #Strom roka
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december