Gymnazistka zo Slovenska a najmladší výskumník Českej akadémie vied ohromili svet: pomocou technológie budúcnosti čistia vodu od antibiotík

Anna Podmanická (19) zo Slovenska a Tomáš Čermák (18) z Česka získali prestížne celosvetové ocenenie The Earth Prize 2025 za inovatívny projekt čistenia vody.

26.04.2025 14:00
voda, NEPOUŽÍVAŤ Foto:
debata

Ich riešenie kombinuje dve pokročilé vedecké technológie – fotokatalýzu a studenú plazmu – a ponúka ekologickú a praktickú odpoveď na problém kontaminácie vôd antibiotikami a rezistentnými baktériami.

Problém, ktorý sa týka nás všetkých

Antibiotiká a ich rezíduá z nemocníc, fariem a domáceho odpadu sa čoraz častejšie dostávajú do životného prostredia, kde poškodzujú ekosystémy a podporujú šírenie rezistentných baktérií. Doterajšie riešenia sú často nákladné, technologicky zložité a ťažko implementovateľné v širšom meradle. Projekt PURA prináša novú možnosť – je jednoduchší, dostupnejší a ekologicky šetrný.

Vizualizácia princípu čistenia vody pomocou... Foto: ChatGPT / DALL·E
voda, pyrolýza, NEPOUŽÍVAŤ Vizualizácia princípu čistenia vody pomocou studenej plazmy – energetický výboj symbolizuje proces likvidácie škodlivých látok a rezistentných baktérií pri kontakte s vodou. Obrázok zachytáva technologickú podstatu systému PURA, ktorý využíva silu svetla a plazmy na ekologické a efektívne čistenie kontaminovanej vody.

PURA: dve hlavy, jeden nápad

Unikátnosť projektu PURA spočíva v spojení dvoch samostatných výskumných prístupov mladých vedcov:

  • Anna Podmanická, študentka Gymnázia Jura Hronca v Bratislave, sa zamerala na fotokatalýzu – proces, pri ktorom svetlo aktivuje chemické reakcie rozkladajúce škodlivé organické látky a mikroorganizmy.
  • Tomáš Čermák, stredoškolák a najmladší vedecký pracovník Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, vyvinul technológiu studenej plazmy, ktorá efektívne ničí baktérie odolné voči antibiotikám.

Spojením týchto prístupov vznikol systém PURA – energeticky efektívne riešenie, ktoré využíva aj slnečné svetlo a dokáže odstraňovať nečistoty z vody bez potreby zložitých zariadení.

Prvýkrát víťazi zo Slovenska a Česka

Súťaž The Earth Prize, ktorá vznikla v roku 2021, má za cieľ podporiť mladých inovátorov v oblasti ekológie. Každoročne sa do nej zapájajú tisíce mladých vedcov z celého sveta. Víťaz sa vyberá spomedzi siedmich regionálnych finalistov – a tentoraz zvíťazil tím zo Slovenska a Česka. Odbornú porotu projekt zaujal nielen technickým riešením, ale aj excelentným výkonom v inkubačnej a mentorskej fáze programu. PURA podľa hodnotenia poroty otvára nové možnosti nielen v oblasti čistenia vody, ale aj v ochrane verejného zdravia.

Finančná podpora a ďalšie plány

Za svoj projekt získali mladí vedci finančné ocenenie 12 500 dolárov, ktoré využijú na vytvorenie väčšieho prototypu. Cieľom je zvýšiť kapacitu systému z mililitrov a litrov na desiatky litrov vody – čo je prvý krok k jeho využitiu v praxi, napríklad v čističkách odpadových vôd. „Momentálne spracovávame menšie množstvá vody, ale cieľom je rozšíriť kapacitu. V budúcnosti by sme chceli, aby sa PURA mohla využívať v skutočných prevádzkach,“ uviedol Tomáš Čermák pre médiá. Systém má potenciál stať sa účinným nástrojom pri recyklácii toxickej vody, napríklad z nemocníc či z priemyselných práčovní.

Viac než len ocenenie

The Earth Prize ponúka víťazom nielen finančnú podporu, ale aj prístup k vzdelávacím materiálom, poradenstvu a globálnej sieti expertov. To všetko má pomôcť s ďalším vývojom technológií s reálnym vplyvom na životné prostredie.

Projekt PURA je dôkazom, že aj mladí stredoškoláci môžu svojím výskumom prispieť k riešeniu celosvetových environmentálnych problémov. Ich úspech nie je len vedeckým, ale aj spoločenským signálom, že inovácie môžu prichádzať odvšadiaľ – aj z lavíc slovenských a českých škôl.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #voda #veda #víťazi #Slovák #Čech #veda a výskum
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december