Škodca necestuje sám: Aj nevinná rastlina môže zničiť záhradu – vedeli ste, čo si nosíte z dovolenky domov?

Rastliny sú základom nášho života – tvoria väčšinu našej potravy, čistia vzduch a udržiavajú ekologickú rovnováhu. Napriek tomu ich zdravie ohrozuje čoraz viac rizík.

14.05.2025 14:00
zemiaky, lupa, NEPOUŽÍVAŤ Foto:
debata (1)

Klimatické zmeny, globalizácia a ľudská činnosť spôsobujú šírenie chorôb a škodcov, ktoré môžu mať katastrofálne následky pre životné prostredie, poľnohospodárstvo aj naše každodenné životy. Práve preto sa v máji 2025 začína už tretí ročník celoeurópskej kampane #PlantHealth4Life – Zdravie rastlín pre život, ktorá chce meniť povedomie aj správanie ľudí v celej Európe.

Hosťom relácie Pravda o klíme je záhradný architekt Martin Čurda
Video
Zdroj: TV PRavda/Pravda o Klíme

Kampaň, ktorá stavia na spolupráci a praktických riešeniach

Za iniciatívou stojí Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA), Európska komisia a národní partneri z 26 členských štátov EÚ i ďalších krajín. Spoločne chcú upozorniť na to, že zdravie rastlín nie je len otázkou poľnohospodárstva – je to otázka prežitia, kvality potravín, ochrany biodiverzity a stability ekonomík. „Keď občania pochopia zásadnú úlohu zdravia rastlín v živote – od potravín, ktoré jedia, až po vzduch, ktorý dýchajú – môžu sa stať hybnou silou pozitívnych zmien,“ vysvetľuje Sylvain Giraud z Generálneho riaditeľstva pre zdravie a bezpečnosť potravín Európskej komisie.

Prečo záleží na zdraví rastlín?

Rastliny zabezpečujú až 80 percent nášho jedálneho lístka. Sú základom potravinových reťazcov, udržiavajú kvalitu pôdy a zohrávajú kľúčovú úlohu pri zachytávaní oxidu uhličitého. Ak ich zdravie ohrozí choroba alebo invázny škodca, dopad pocítime všetci – zníženými výnosmi, vyššími cenami potravín, stratou biotopov a ohrozením vidieckych komunít. Medzi najznámejšie príklady patrí šírenie baktérie Xylella fastidiosa, ktorá spôsobila úhyn miliónov olivovníkov v Taliansku a spôsobila nenahraditeľné straty pre tamojšie hospodárstvo a krajinu.

komár tigrovaný Čítajte viac Prišiel k nám s použitými pneumatikami, teraz sa úspešne rozmnožuje: Nebezpečný komár už vytvára vlastné kolónie aj v Bratislave

Občania ako aktívni ochrancovia rastlín

Kampaň #PlantHealth4Life v roku 2025 kladie dôraz na praktické kroky, ktoré môže urobiť každý občan. Zameriava sa najmä na tých, ktorí:

  • cestujú a môžu nevedomky preniesť choroby alebo škodcov (napr. v suveníroch, semenách, rastlinách),
  • záhradkárčia a môžu pri nákupe či výmene rastlín ovplyvniť šírenie patogénov,
  • rodičov a pedagógov, ktorí chcú deťom vysvetliť, prečo je ochrana rastlín dôležitá pre budúcnosť.

„Rastlina nie je vždy tým, čím sa zdá,“ pripomína Giuseppe Stancanelli z EFSA. „Môže byť nositeľom neviditeľných patogénov. Preto EÚ kladie dôraz na vedecké hodnotenie rizík a osvetu, aby sme vedeli riziká včas identifikovať a účinne riešiť.“

Ako sa zapojiť?

Na oficiálnom webe kampane nájdete tipy, ako sa správať zodpovedne – napríklad:

  • Nekupujte rastliny z neoverených zdrojov.
  • Neprevážajte rastlinný materiál cez hranice bez povolení.
  • Všímajte si príznaky chorôb a škodcov a hláste ich.
  • Podporujte miestne a ekologické poľnohospodárstvo.

Kampaň prinesie aj interaktívne podujatia, ktoré zavítajú na veľtrhy, výstavy, do škôl a komunít. Slovensko je aj tento rok aktívnym účastníkom, pripravujú sa sprievodné akcie aj v regiónoch.

žena, dovolenka, more Čítajte viac Z dovolenky si prineste zážitky a fotografie, nie rastliny. Na dovoz do EÚ bez potrebných dokladov má výnimku len 5 druhov ovocia

Spolu chránime to, čo nás živí

„Chránime rastliny, chránime život“ – to je motto, ktoré sa kampaň snaží premeniť na skutočný životný postoj. Ako zdôrazňuje Andrzej Chodkowski, hlavný rastlinolekársky inšpektor v Poľsku: „Každý z nás môže začať hneď teraz – vo svojej záhrade, na trhu či pri plánovaní dovolenky. Zdravé rastliny sú naším spoločným dedičstvom – a zároveň investíciou do budúcnosti.“

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #dovolenka #choroby a škodce #invázny škodca
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december