Ak pes v záhrade močí priamo na trávnik, nemusí to automaticky znamenať problém. V malom množstve môže dokonca moč pôsobiť ako lokálne hnojivo – tráva v mieste dopadu na chvíľu zintenzívni rast. No ak sa na jedno miesto močí opakovane, pôda sa presýti soľami a dusíkom, tráva sa spáli a zanechá po sebe žltý až hnedý fľak s tmavozeleným okrajom.

Príčinou je vysoký obsah solí a dusíkatých látok v moči. Tie poškodzujú bunky rastlín – osmotickým efektom vytiahnu vodu z trávnych buniek a spôsobia ich vyschnutie. Ak sa moč dostane hlbšie do pôdy, naruší schopnosť koreňov prijímať vodu. Trávnik v postihnutom mieste postupne odumiera.

Ako predísť žltým fľakom
- Najjednoduchšou ochranou je rýchla reakcia. Ak vidíte, že pes vykonal potrebu na tráve, okamžite miesto dôkladne polejte – ideálne krhlou alebo hadicou s rozptylom. Voda moč zriedi a rozptýli, čím zníži jeho škodlivý účinok. Zároveň tým potlačíte pachové stopy, ktoré by mohli motivovať iných psov k značkovaniu rovnakého miesta.
- Dlhodobo pomáha, ak psa naučíte vykonávať potrebu mimo trávnika – napríklad na vyhradenom mieste so štrkom či pieskom. Pri výcviku môže pomôcť, ak na dané miesto prenesiete kúsok dreva alebo predmet označený močom iného psa – lákadlo na nové „psie WC“.
- Pomôcť môžu aj prírodné odpudzovače – ide o látky s vôňou, ktorú psy neznášajú. Vhodnou alternatívou je tiež výsadba rastlín ako levanduľa alebo špeciálne vyšľachtená rastlina Plectranthus caninus, ktorá odpudzuje psy aj mačky.
- Zaujímavým riešením môžu byť aj „Dog Rocks“ – prírodné kamene, ktoré sa vkladajú do misky s vodou. Údajne znižujú obsah dusičnanov v moči, a tým aj riziko vzniku žltých fľakov. Výrobcovia uvádzajú, že sú bezpečné pre zdravie psov.

Čo robiť, ak už fľaky vznikli
Ak je tráva na niektorých miestach úplne zničená, pomôže len dosev. Predtým však poškodené miesta vyčistite – odstráňte zvyšky odumretých tráv aj koreňov. Potom pôdu dobre prepláchnite čistou vodou a až potom vysejte nové osivo. Na malé fľaky postačí výsev z ruky a jemné zalievanie, aby sa semienka nevyplavili.

Odolnejšie rastliny ako riešenie
Ak máte psa, ktorý sa tráve vyhýba len ťažko, zvážte výsadbu slanomilnejších druhov rastlín. Niektoré okrasné trávy, ako napríklad kostrava (Festuca), jačmenica piesočná (Leymus arenarius) alebo rôzne druhy ostríc (Carex), znášajú moč lepšie než klasické trávne zmesi.
Niekoľko druhov rastlín je obzvlášť odolných proti negatívnym účinkom psieho moču, preto sa oplatí, vysadiť ich napríklad tam, kde chcete naučiť svojho domáceho miláčika pravidelne vykonávať potrebu.