Nielen k paradajkám…
Často sa servíruje len v kombinácii s paradajkami, v skutočnosti sa však hodí takmer do každého receptu. Bazalka v sebe skrýva okrem iného éterické oleje (napríklad linalool, citral, eugenol a podobne), ktoré majú veľmi silný protizápalový, antibakteriálny a dokonca aj analgetický a protirakovinový účinok. Protizápalový účinok by mal byť dokonca porovnateľný s účinkom konvenčných protizápalových liekov, ktoré sa používajú pri chronických zápalových ochoreniach ako je artritída.
Upokojí dýchacie cesty
Jesť bazalku sa skutočne oplatí, obsahuje totiž aj cineol, ktorý má antibakteriálne vlastnosti, čiže bazalka má tiež upokojujúci účinok na ochorenia dýchacích ciest (prechladnutie, astma a senná nádcha).
Škodlivý estragol?
Ďalšia látka, ktorá v súvislosti s bazalkou rozhodne stojí za zmienku, je estragol. Často čítame, že škodí zdraviu. Pre účely štúdie sa však čistý estragol získaval z rastlín a bol testovaný na pokusných zvieratách. Také veľké dávky nám však pri porcii tri-štyri polievkové lyžice nasekaných bazalkových lístkov denne, skutočne nehrozia. Napokon, v bazalke sú mnohé ďalšie látky, ktoré môžu okrem iného kompenzovať aj škodlivé účinky.