Kým sa časť Slovenska musí v tomto období popasovať s prívalmi dažďa a búrkami, v niektorých oblastiach počas leta nezaprší aj celé týždne. Rastliny na terase či v záhrade tu už volajú o pomoc. V období sucha však platí, že je dobré buď polievať záhradu výdatne, alebo radšej vôbec. Prečo? Keď navlhčíme iba vrchnú vrstvu zeminy, dosiahneme to, že korene rastlín sa budú ťahať za touto vodou k povrchu pôdy. Plytko uložené korene budú potom ešte viac vystavené vysušujúcemu účinku slnka.
Čítajte aj Voda môže fuksie aj zahubiťKeď polievať, tak len poriadne
Preto platí, že zavlažovanie má byť výdatné. Pôdu by sme mali prevlhčiť aspoň do hĺbky tridsať centimetrov. Takto prinútime korene, aby rástli smerom nadol do hlbšej vrstvy pôdy, ktorá je už chránená pred slnkom a dlhšie sa v nej udrží vlaha. Vlhkosť v pôde udržíme aj nastielaním. Najlepšie je vystihnúť moment, keď je pôda vlhká a navrstviť na ňu asi desať centimetrov organickej hmoty. Nástielka udrží v pôde vlahu, a zároveň zabráni rozrastaniu buriny.
Čítajte aj August praje roztočcovi: ako sa ho zbaviť?Kde zobrať vodu
V období sucha polievame len tam, kde je to naozaj potrebné. Obmedzíme tak zbytočný výpar vody a aj šetríme, pretože polievanie bez vlastnej studne býva nákladné. Trávnik môže pár dní počkať. Dôležité je nekosiť ho počas sucha nakrátko, ale s vysoko umiestnenými nožmi, alebo vôbec. Po prvom daždi sa rýchlo pozbiera. Keď to večer vyzerá na dážď, nádoby s rastlinami postavíme do misiek, aby v nich ostala dažďová voda. Von umiestnime aj všetky vhodné nádoby, do ktorých sa dá voda zachytiť. Na polievanie môžeme použiť aj vodu z domácnosti, pokiaľ neobsahuje zvyšky chemických prostriedkov alebo soľ.