To, že nám žihľava uľaví od reumy, zápalových procesov v tele či opuchov kĺbov, možno už viete. Rovnako tak má schopnosť znižovať vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cukru v krvi i cholesterol. Bojuje proti osteoporóze, vypadávaniu vlasov, kašľu a pomáha pri dýchacích problémoch. Jej užívanie v podobe tinktúr, čajov či krémov by pre nás preto malo byť prirodzené, aj keď sme zdanlivo zdraví. Prevencia je predsa základ. No týmto sa stále zoznam jej prospešných vlastností nekončí. Zbystriť pozornosť by pri žihľave mali totiž práve záhradkári.

Príroda nám dala liek aj zbraň
Ekologická záhradka je snom každého gazdu. Háčik však nastáva v momente, keď úrodu začnú napádať drobní škodcovia. V drvivej väčšine prípadov práve vtedy prichádza na rad chémia. Pritom vôbec nemusí! Stačí sa poriadne porozhliadnuť po záhrade či vo voľnej prírode, s pomocou rukavíc natrhať pŕhľavu a vyrobiť z nej biologický postrek proti škodcom. Ako na to? V prvom rade ju spracujte čo najskôr po zbere, na ktorý vám stačí jeden kilogram rastliny.

Proti škodcom prírodným prostriedkom
Na výrobu postreku potrebujeme vňať zo žihľavy, ktorú zbierame, keď je vonku pod mrakom. Následne vňať nasekáme nožom na drobné kúsky. Tie hodíme do pätnásťlitrovej nádoby z plastu či plechu. Ideálny bude sud. Zalejeme desiatimi litrami dažďovej vody a nádobu umiestnime do polotieňa, aby výluh nezačal na priamom slnku kvasiť. Po 24 hodinách vňať sitkom vyberieme a dáme ju do kompostu. Hotový, vyčistený výluh používame po preliatí do kanvy či rozprašovača na drobné rastliny, aby ich zbavil vošiek a drobných škodcov.