Ťažká pôda a zimné vlhko cesnaku neprospievajú. Pokiaľ máme v záhrade ťažkú pôdu, dá sa cesnak pestovať aj vo veľkých nádobách s kvalitnou zeminou. Vysádzame ho buď skoro na jar alebo na jeseň, ideálne v priebehu septembra a októbra, v prípade dobrého počasia ešte aj začiatkom novembra. Výhodou jesennej výsadby je to, že dáva bohatšiu úrodu ako jarné sadenie. Pokiaľ však žijete v oblasti s ťažkou pôdou a vlhkými zimami, je lepšie počkať na jarný termín výsadby. Podľa termínu výsadby vyberáme aj odrody, momentálne sú vhodné tie jesenné.
Malý, veľký, biely alebo ružový?
V princípe je to jedno. V každej oblasti Slovenska môžeme pestovať ktorýkoľvek kultivar cesnaku viac-menej úspešne, v závislosti od kvality pôdy. Pôda je pri cesnaku taká dôležitá, že ovplyvňuje nielen úspech pestovania, veľkosť a tvar cesnaku, ale dokonca aj jeho chuť. Pri výbere však treba posudzovať skôr to, ako dlho sa dá daný kultivar skladovať a je naozaj len osobnou preferenciou, či si vyberieme veľkú alebo malú cesnakovú hlavičku.
Čítajte aj Sladké bataty sú náhradou zemiakov aj špenátuZdravej úrode pomôže morenie
Cesnak určený na výsadbu je dobré pred sadením moriť. Je to síce pomerne prácny úkon, ale vyhneme sa tak neskoršiemu trápeniu s chorobami cesnaku. Morenie je totiž účinný spôsob, ako cesnak ochrániť pred chorobami. Moridlá sa dajú kúpiť v obchodoch pre záhradkárov. Všetok namorený cesnak sa snažíme aj vysadiť, nie je príliš vhodný na skladovanie a v žiadnom prípade ho už nepoužívame v kuchyni!
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Taliansky raňajkový koláč podľa Kaprálikovcov na Varecha.sk