Opadané lístie zo stromov a kríkov zhŕňame a následne využívame alebo likvidujeme najmä preto, aby hnilobné procesy nepoškodili trávnik. Po zime by vykukli fľaky a lysiny. Občas je zneškodnenie nevyhnutné pre zachovanie zdravia okolitých drevín. Niektoré choroby totiž práve v ňom prečkávajú do jari. Lístie z napadnutých drevín zničte napríklad zahrabaním do jamy v odľahlom kúte záhrady. Spaľovanie odpadu je u nás zakázané zákonom a prináša nebezpečenstva požiaru aj intoxikácie splodinami.
Logika velí ísť v smere vetra
Ponechanie opadaného lístia nadivoko má skôr negatívne následky vrátane rizika úrazu pri podkĺznutí na prístupovom chodníku či príjazdovej ceste. Pri cielenom využití v záhrade prevažujú pozitíva. Pravda, treba si najprv vysúkať rukávy. Ak nemáte dostatok času alebo kondície, zadovážte si takmer bezhlučný akumulátorový fúkač. Bez ohľadu na metódu logika velí vždy postupovať v smere vetra.
Čítajte aj Chystáte sa spaľovať odpad? Zvážte hroziace následkyLístie na kompost aj ako mulč
Vyhadzovanie lístia do bioodpadu je komplikované, keďže obecné zásobníky sú zväčša od ruky a často kapacitne nestíhajú. Navyše, ekologicky orientovanému záhradníkovi sa prieči nekonať v súlade s princípmi cirkulácie. Domáce kompostovisko však nenafúknete. Riešenie? Vyrobte si aspoň z časti pohrabaného lístia mulč, ktorým poskytnete rastlinám ochranu pred mrazom aj živiny. Popri chúlostivejších ocenia prihrnutie aj tie, ktoré pochádzajú z lesa a jeho okrajov. Budú sa cítiť ako vo svojom prirodzenom prostredí. Týka sa to trebárs malín, jahôd a čučoriedok.
Použite kôš z pletiva
Na uskladnenie lístia mimo „univerzálneho“ kompostoviska a jeho premenu na humus môžete použiť účelové koše z pletiva. Výroba štýlom urob si sám je rýchla a lacná. Vhodným urýchľovačom sú primiešané kôpky čerstvo pokosenej trávy – dusík podporuje množenie mikroorganizmov spôsobujúcich rozklad. Mimochodom, práve takúto zmes šikovne dosiahnete jesenným kosením zahŕňajúcim opadané lístie… Zároveň v záujme prevzdušnenia prihoďte drobné drevené odrezky. Samozrejme, siahnuť sa dá aj po záhradníckych práškových alebo granulovaných urýchľovačoch hnitia.
Čítajte aj Čo všetko treba v záhrade na jeseň uprataťNie je list ako list
Ak si pripravíte viac objemných nerušivo pôsobiacich drôtených úložísk s výškou približne nad pás a proporčným priemerom, dokážete zužitkovať aj špecifické vlastnosti jednotlivých typov lístia. Napríklad kompost z dubového vyhovuje rododendronom a iným rastlinám s averziou na vysoké hodnoty pH. Okrem toho treba zohľadniť rozdielne doby trvania procesov (v zásade však rátajte s jedným rokom zrenia). Spomenuté dubové lístie sa pre vysoký obsah kyseliny trieslovej rozkladá značne pomalšie ako pozostatky z lipy či hrabu.