Sprievodným dôvodom je, že planty v interiéri stihnú do presunu von zmocnieť a budú menej náchylné podliehať teplotným výkyvom, chorobám a škodcom. Na podobločnici, čo býva na slnku a zároveň nad kúrením, to svedčí najmä teplomilnej zelenine: sú to rajčiny a paprika, ale aj pôvodom stredomorské druhý ako baklažán alebo cuketa. Vhodná doba na výsev sa odvíja od vegetačného cyklu jednotlivých druhov. Vzhľadom na ich pomalší režim už môžete založiť papriku a baklažán, po nich šalát, zeler, pór, kaleráb, ale aj petržlen, kôpor, bazalku, žeruchu. Polovica marca patrí rajčinám a všetkým typom kapustovín, v závere tretieho mesiaca prichádzajú na rad cukety a uhorky.
Rolky od toaleťáku i nanukové paličky
Nevyhnutnosťou sú špeciálne malé nádobky, ktoré zoženiete v hobby markete vrátane izbového mini pareniska s pripravenými rašelinovými „tabletami“. Takýto praktický set s dvoma tuctami hniezdočiek dostanete do desať eur. Samozrejme, použiť môžete aj rôzne uchované obaly nielen od potravín. Zapojte fantáziu a nájdite sekundárne uplatnenie napríklad pre jogurtové tégliky, rolky z toaletného papiera alebo kartóny po vajíčkach. Podobne nápadito sa dá vyriešiť aj označovanie, ktoré je dôležité, aby ste si neskôr nepomýlili sadeničky a nechtiac im neutvorili nevyhovujúce podmienky. Na tento účel stačí zbierať paličky od nanukov a popísať ich fixkou.
Čítajte aj Zelenina nie je vždy prospešná. Kedy by ste nemali jesť špargľu?Mikroklíma je dôležitá
Nešetrite na kvalite substrátu, aby vaše rastlinky mali všetky potrebné živiny a celkovo optimálne prostredie. Pri výseve v princípe platí, že menšie semienka stačí len naozaj jemne vtlačiť pod povrch, väčšie o čosi hlbšie. Výsledok opatrne oroste vodou a prekryte priehľadnou fóliou či vekom, prípadne sklom, aby vznikla mikroklíma. Uložte na vyhriate miesto, priebežne kontrolujte primeranú vlhkosť.
S pikírovaním počkajte na pravé lístky
Keď spomedzi klíčnych prvolistov vykuknú prvé tzv. pravé lístky, čo znamená schválenie následnej manipulácie, s pomocou pikírovacej paličky rozdeľte planty do samostatných nádobiek. Doprajete im tým dostatok priestoru na tvorbu silného koreňového systému, ale i bujnenie nadzemnej časti. V žiadnom prípade neťahajte priesadu zo zeminy bez jej predchádzajúceho uvoľnenia, hrozí pretrhnutie. Presádzajte trochu hlbšie, než ste siali: substrát môže siahať až po spomenuté prvolisty. Rastlinky „na polceste“ po tomto procese osamostatňovania zalejte a odložte na svetlé a teplé miesto, kde vyčkajú, kým im hriadky v exteriéri poskytnú vľúdne zázemie.