Čínska kapusta vznikla pravdepodobne skrížením repy a pak choi (ázijský druh kapusty) a botanicky je len vzdialene príbuzná našej kapuste. Na rozdiel od klasickej našej kapusty nemajú jej listy takú výraznú chuť, ale skôr jemnú a príjemne sviežu. Typickými znakmi čínskej kapusty sú jej podlhovastý oválny tvar a kučeravé listy, ktoré sú v spodnej časti tmavozelené a smerom k vrcholu sú čoraz svetlejšie.
Svieža chuť a takmer žiadne kalórie
Čínska kapusta nemá takmer nijaké kalórie a takmer žiadny tuk, takže je ideálnou potravinou pre tých, ktorí si dávajú pozor na postavu. Je pomerne bohatá na vitamín C: sto gramov obsahuje približne 25 miligramov. To zodpovedá približne štvrtine dennej dávky. Za zmienku stojí aj obsah kyseliny listovej a horčičných olejov, vďaka ktorým je čínska kapusta mimoriadne ľahko stráviteľná a má typickú chuť. Pri jej nákupe dbajte na to, aby boli listy chrumkavé a čerstvé a nemali tmavé škvrny. Čínska kapusta by mala byť šťavnato zelená a na dotyk pekná a pevná. Hlávky môžu vážiť až dva kilogramy, preto jedna úplne postačí na 2–3 rôzne jedlá. V chladničke vydrží čerstvá aj týždeň.
Čítajte aj Zelenina nie je vždy prospešná. Kedy by ste nemali jesť špargľu?Variť iba krátko, ak vôbec
Čistenie a príprava čínskej kapusty sú veľmi rýchle. Odstráňte zvädnuté vonkajšie listy, kapustu krátko umyte a nechajte odkvapkať na sitku. Potom ju nakrájajte podľa receptu. Aby si zachovala svoju chrumkavosť a vitamíny, mali by ste ju vždy variť len tak krátko, ako je to nevyhnutné. Platí pravidlo, že či už ju varíte, pečiete, dusíte, nepotrebuje viac ako 5–7 minút. To platí, ak ju pripravujeme samotnú.
Najlepšia je v šalátoch
Čínska kapusta chutí výborne ako surový šalát a na rozdiel od iných listových šalátov má jednu veľkú výhodu: jej listy zostávajú chrumkavé a svieže niekoľko hodín, a to aj keď sa zmiešajú s dresingom. Preto je ideálna na pikniky či grilovačky, možno ju pripraviť aj skôr. Čínska kapusta nakrájaná na pásiky a veľmi krátko dusená alebo vyprážaná je rýchlou a chutnou prílohou k „minútkam“ alebo k rybám. Hodí sa aj do polievok, nákypov, zeleninových panvíc a zapekaných pokrmov. Samozrejme, čínska kapusta má svoje pevné miesto, ako sme spomínali vyššie, v ázijskej kuchyni a v chutných jedlách z woku. Jemné zelené celé listy sú vhodné aj ako sofistikovaná náplň a tiež ako obal na vegetariánske aj mäsové náplne.