Najdôležitejšia je starostlivosť o zdravotný stav rastlín. Preto dôsledne odstránime odumreté, poškodené a vädnúce listy. Pri tejto práci každú rastlinu celú dobre prezrieme, či na nej neobjavíme príznaky napadnutia škodcami alebo chorobami. V prípade potreby zasiahneme. Okrem preventívnej prehliadky potrebujú izbové rastliny aj jarnú očistu. Najlepšie je urobiť ju počas pekného teplého dňa. Rastliny vynesieme von a osprchujeme vodou z kanvy s jemnou kropiacou ružicou. Pokiaľ majú rastliny veľké listy, môžeme ich opatrne utrieť jemnou mokrou handričkou. Na rastliny s hladkými listami nastriekame lesk.
Upravíme im vzhľad
Po kontrole zdravotného stavu rastlín sa môžeme venovať ich vzhľadu. Po niekoľkých mesiacoch zimného vegetačného pokoja vyzerajú rastliny trocha neupravene. Je to zapríčinené nedostatkom svetla v uplynulých týždňoch (napríklad pri netýkavkách a brečtane). Preto odstránime všetky dlhé a vysoké výhonky. Rastliny v tomto období rýchlo vytvárajú nové výhonky. Keď ich budeme zaštipovať, dosiahneme, že narastú košatejšie a väčšie.
Čítajte aj Ako sa dá bohato zazelenať aj ten najmenší balkónNiektoré treba presadiť
Pri kontrole rastlín si všímame aj to, či už nie sú v črepníku stiesnené. Ak majú málo priestoru na rast, treba ich presadiť do väčšej nádoby. V prípade, že to na pohľad nevieme posúdiť, môžeme rastlinu opatrne z črepníka vyklopiť a prezrieť si jej korene. Ak už vyplnili celý alebo takmer celý priestor črepníka, je čas na presádzanie. Pred presadením rastlinu polejeme a necháme odtiecť prebytočnú vodu. Po presadení a utlačení ju polejeme znova. Na presádzanie kaktusov použijeme špeciálnu hrubo zrnitú zeminu na pestovanie kaktusov.
Nie všetky ocenia priestor
Kým niektoré rastliny potrebujú presadiť do väčšej nádoby, sú aj také, ktorým by to neprospelo. Napríklad klívia alebo gardénia kvitnú lepšie, keď majú korene natlačené v menšom črepníku. Do väčšej nádoby ich presadíme iba vtedy, keď rastlina chradne. Gardénie treba presádzať do substrátu, ktorý je určený na pestovanie vresoviskových rastlín.
Ako zvýšiť počet rastlín
Napríklad tak, že rozdelíme staršie rastliny, ktoré sa rozrastajú pod povrchom pôdy. Je to adiant, kalatéa alebo aspidistra. Rastliny môžeme rozmnožiť aj tak, že od materskej rastliny oddelíme odnože a samostatne ich vysadíme. Odoberieme odrezky z brečtanov, filodendronov, netýkaviek, pileí a tradeskancií. Na teplom okennom parapete vnútri necháme zakoreniť po päť alebo šesť odrezkov v jednom črepníku s priemerom asi osem centimetrov.
Čítajte aj O čo oprieť popínavé ruže? Jeden materiál je nezničiteľný a nie je to plastZavlažujeme a tienime
Mnoho izbových rastlín pochádza z tropických oblastí, kde je vysoká vlhkosť vzduchu. Preto môžu v suchých bytoch dosť trpieť, aj keď majú dostatok svetla a tepla. Aby sme tomu predišli, postavíme medzi rastliny misku s vodou alebo ich pravidelne zvlhčujeme rozprašovačom. Črepníky môžeme tiež postaviť do veľkej nádoby naplnenej mokrým pieskom alebo štrkom, prípadne ich umiestniť na misku s okruhliakmi alebo keramzitom a udržiavať tento podklad vlhký. Voda z podkladu sa bude odparovať okolo rastlín, čo im pomôže udržať vlhkosť. Ak máme rastliny v zimnej záhrade, v tomto priestore intenzívne vetráme a priestor zatienime. Postupne, ako rastliny rastú, zvyšujeme dávku vody na zalievanie a hnojenie, a to najmä presadeným rastlinám.