Nejeden záhradkár si v lete často povzdychne, že musí tráviť celé hodiny polievaním uhoriek. No pokiaľ sa v pôde nachádza dostatok organickej hmoty, ktorá na seba naviaže vodu, nie sú záhonové druhy uhoriek v súvislosti s vlahou až také chúlostivé. Bohatá pôda udrží vyvážené vodné pomery, vďaka ktorým nemusíme uhorky polievať príliš často. Dlhší interval polievania im vyhovuje aj z pohľadu možných chorôb. Preliate uhorky sú totiž náchylné na napadnutie plesňou. Spoznáte ju tak, že listy schnú a hynú. Aby sme tomu zabránili, obmedzíme polievanie a uhorky pestujeme na nástielke, aby neboli v kontakte s pôdou. Ako nástielku môžeme použiť slamu, prípadne netkanú textíliu.
Bojujeme s letnou chorobou
V druhej polovici letnej sezóny, teda práve v tomto období, sa na uhorkách často objavuje pleseň uhorková. Zabránime tomu výberom odolnej odrody. No keď už rastliny pleseň napadla, zachráni ich iba fungicíd, ktorý je potrebné použiť opakovane. Jednoduchou prevenciou je pestovanie nakladačiek na sieťach, kde sa k plodom aj listom dostane vzduch a môžu po daždi rýchlejšie uschnúť. V auguste už uhorky prihnojovať netreba, no neuškodí im to, rovnako ako zastrihávanie bočných výhonkov. Tento úkon podporí zakladanie listov aj plodov.

Ani v skleníku nie sú v bezpečí
Skleníkové hadovky sú ešte náročnejšie ako ich záhonoví príbuzní. Aby sa v lete neprehriali, treba nechať skleník otvorený a zatieniť ho, keďže ani priame slnko týmto uhorkám neprospieva. Hadovky potrebujú poliať dvakrát týždenne, vždy aj s pridaným hnojivom. Ich veľkými nepriateľmi sú roztočce. Boj s nimi nebýva jednoduchý a záhradkári ho často prehrajú. Do boja s roztočcami môžu nasadiť ich prirodzených nepriateľov – dravé roztoče – alebo chémiu. Na prvý spôsob je však už v tomto období neskoro. Skleníkové uhorky ohrozuje aj fusariové vädnutie spôsobujúce uschnutie rastlín. Počas sezóny sa nedá urobiť nič, len takúto rastlinu odstrániť. Po sezóne je potrebné vymeniť pôdu za čerstvú.