Bojujeme s chlórom a vápnikom
Pri polievaní vodou z vodovodu je dobré nechať vodu cez noc odstáť. Zamedzíme tým dodávke chlóru k rastlinám. Výskyt vápnika zasa eliminuje prevarenie vody. Po prevarení necháme vodu vychladnúť a potom polievame. Rastlinám nerobí dobre studená voda, ideálna je voda s izbovou teplotou. Preto nenechávame vodu z kohútika pred polievaním odtiecť. Radšej ju rovno naberieme do kanvičky alebo vedra a necháme odstáť. Či už rastlinu zalievame zhora alebo odspodu, nenecháme ju vo vode stáť príliš dlho, aby nezačali zahnívať korene. Všetku vodu, ktorá zostane v miske dve hodiny po poliatí, treba potom už vyliať.
Ako zistím, že rastlinu treba poliať
Najjednoduchším spôsobom je skúška prstom. Strčte do zeminy prst a ak zostane necht po vytiahnutí z pôdy suchý, rastlina potrebuje vodu. V hobby marketoch dostať pomôcky, ktoré po zasunutí do zeme menia farbu, keď pôda vysychá. Predovšetkým však treba myslieť na to, že každá rastlina má individuálne nároky na vodu, ktoré je potrebné rešpektovať. Keď chceme znížiť frekvenciu polievania, môžeme pri presádzaní dať do zeminy granuly, ktoré pomáhajú zadržiavať vlhkosť. Tieto granuly sú vhodné napríklad pre bujné rastliny, ktoré rýchlo rastú a môžu ľahko vysychať.

Nech voda tečie tam, kam má
Ani na listy, ani na podlahu či nábytok, ale ku koreňom. Preto rastliny v kvetináčoch polievame kanvičkou s dlhým sosáčikom, ktorý nasmeruje prúd vody presne ku stonke. Keď voda zostane na povrchu a nevsiakne rýchlo do zeminy, treba povrch pôdy skypriť. Rastliny dobre polievame niekoľko dní pred plánovaným hnojením, aby bola zemina pri aplikácii hnojiva vlhká. Rastliny potom nedostanú príliš silné dávky hnojiva.
Chystáte sa na pár dní preč? Urobte toto
Pokiaľ chcete odísť z domu na niekoľko dní, o rastliny sa môžete postarať niekoľkými spôsobmi. Osvedčená metóda je vyložiť vaňu starými mokrými uterákmi, na ktoré postavíme kvety. Ak nie je horúco a rastliny nemajú vysoké nároky na vlahu, stačí rozmiestniť v izbe misky s vodou, ktorá sa tu bude počas našej neprítomnosti odparovať. Rastliny v hlinených nádobách, ktoré rýchlo vysychajú môžeme pred naším odchodom na dve až tri hodiny postaviť do misky s vodou. Necháme nasiaknuť, potom črepník vyberieme. V miestnosti nezaťahujeme rolety a závesy, pretože rastliny potrebujú svetlo.