Okrem kompostovania a hnojenia sa organický záhradný odpad hodí aj na mulčovanie. Na tento účel je mimoriadne vhodná najmä pokosená tráva. Ak máte praktickú kosačku s mulčovacou úpravou, potom budete automaticky mulčovať už pri kosení. Totiž kosačka pokosenú trávu rozhadzuje po trávniku, a tým sa stará zároveň s kosením aj o mulčovanie. Trávu jemne spracúva, aby na trávniku nevyvárala nepriedušnú plsť a aby sa rýchlo rozložila. Tým poslúži ako hnojivo aj ako vrstva zachytávajúca v trávniku vlahu. Ak máte kosačku so zberným košom, môžete pozbieranú pokosenú trávu využiť aj na mulčovanie zeleninových záhonov. Tomu sa však vyhnite, ak máte trávnik vo forme kvetinovej lúky. Mohlo by sa stať, že z nej do zeleninových záhonov prenesiete aj buriny.
Čítajte aj Poznáte metódu horúceho kompostovania? Ide to rýchlo, navyše zničí aj buriny a chorobyAni opadané lístie nie je odpad
Hoci sa vám zdá, že jesenné hrabanie lístia nie je nič než otravná povinnosť, pozrite sa na túto prácu z iného uhla. Lístie je totiž cenný zdroj živín, ktorými môžete obohatiť záhradu. Lístie patrí do kompostu, ale dá sa z neho vyrobiť aj známe a účinné hnojivo listovka. Je vhodná najmä na kyslomilné rastliny ako náhrada rašeliny. Listovku vyrobíte jednoducho. Stačí ho natlačiť do nádoby a polievať. Treba však rátať s tým, že tento organický odpad sa rozkladá veľmi pomaly a môže trvať až dva roky, kým z pohrabaného opadaného lístia vznikne hodnotné hnojivo.
Odpad z drevín treba zjemniť
Súčasťou jesenných prác v záhrade je aj rez drevín. Po ňom ostáva takisto bio odpad, ktorý môžeme využiť v prospech záhradnej vegetácie. Orezané konáre je však najskôr potrebné rozdrviť alebo aspoň naštiepkovať na malé kúsky. Takto spracovaná hmota poslúži ako mulč a štiepku môžete v záhrade využiť aj na dekoratívne účely. Štiepka z ihličnanov je kyslejšia, preto nie je vhodná pod všetky rastliny.