Cesnaku veľmi vadia najmä dve veci – zimné vlhko a ťažká pôda. Pokiaľ žijete v oblasti, kde o chlad a ťažkú pôdu nie je núdza, potom je lepšie počkať s výsadbou cesnaku do jari. Pravda však je, že jesenná výsadba dáva najbohatšiu úrodu. Ak sa nebojíte experimentovať, môžete prípadne vyskúšať jarnú aj jesennú výsadbu a porovnať ich výsledky. Ďalšia možnosť je vysadiť cesnak do nádob, takto ho prezimovať v skleníku a na jar presadiť na záhony.
Odpudzuje choroby a škodcov
Cesnak je nielen ochranca ľudského zdravia, ale aj ochranca zdravia rastlín. Keď ho vysadíte medzi iné rastliny, bude odpudzovať škodcov a choroby. Najznámejším príkladom takejto rastlinnej spolupráce je cesnak vysadený pri ružiach. Odpudzuje od nich vošky a záhradkári tvrdia, že dokonca vďaka nemu ruže krajšie voňajú. Nech žijete v ktorejkoľvek časti Slovenska, pestovať môžete všetky kultivary cesnaku. Líšia sa len dĺžkou skladovania či veľkosťou hlavičiek. Niektoré kultivary pekne kvitnú a slúžia aj na dekoratívne účely. Dôležité je nakupovať cesnak na výsadbu tam, kde je zaručene kvalitný a zdravý.
Čítajte aj Nijaký tuk, takmer žiadne kalórie, zato mega dávka vitamínov. Obyčajná zelenina s neobyčajnými vlastnosťamiAko ho správne zasadiť
Nezaškodí zopakovať si pravidlá správnej výsadby, vyhneme sa potom neskorším sklamaniam. Hlávku najskôr rozdelíme na strúčiky, pričom vyradíme tie, ktoré sú poškodené alebo napadnuté. Na sadenie nie sú vhodné ani veľmi malé strúčiky. Jesenná výsadba sa začína približne v polovici októbra a trvá až do začiatku decembra. Po rozdelení a vytriedení zapichneme strúčiky do zeme koncami nahor, ideálne do hĺbky 3 centimetre a 15 centimetrov od seba. Pôdu opatrne prihrnieme. Počas rastu cesnak pravidelne polievame a odstraňujeme burinu.
Hrdza, muška, hniloba a ako na ne
Na listoch rastlín sa môže objaviť hrdza v podobe oranžových škvŕn. Zabrániť sa jej dá dodržaním odstupov strúčikov pri výsadbe. Hrdza cesnaková sa šíri na jar a zabráni rastline zakvitnúť, no aj tak môžete ešte získať plody. Cesnaku škodí aj muška cibuľová, ktorá napáda aj cibuľu. Napadnutie cesnaku zistíte podľa toho, že rastlina nad povrchom pôdy odumiera. Pomôže kultivácia pôdy a rotácia rastlinných druhov. Ak nič z toho nepomôže, počas neskorej jari siahnite po insekticíde. No a cesnak môže napadnúť aj biela hniloba. Rastliny sa vtedy zmenia na bielu kašu. Toto ochorenie môže v pôde pretrvať až 15 rokov, preto neostáva nič iné, len pestovať cesnak v črepníkoch.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Špagety s krémovou paradajkovou omáčkou a fazuľovými guľkami podľa Sone Makranskej na Varecha.sk