Dokonca ani pod hrubou snehovou prikrývkou sa čemerici nič nestane. Jediná ujma, ktorú spozorujeme, je tá, že po roztopení snehu budú kvietky sklonené k zemi. Čemerica má asi 20 centimetrov na výšku a v zime bohatej na zrážky jej spod snehu často vykukujú len rozkošné biele kvety. Tie sa ku koncu kvitnutia sfarbujú na jemne ružovo lebo zeleno. Čemerica kvitne v priemere okolo 4 – 5 týždňov, ale môže to byť aj o niečo dlhšie. Rastlina sa rozrastá postupne a pomaly, na prvé zakvitnutie si počkáme niekoľko rokov, zvyčajne okolo štyroch. No keď jej vyhovuje stanovište a podmienky v záhrade, časom kvitne bohato.
Čítajte aj Prichádzajú neskoro, ale jesenné a zimné záhony zaplavia farbami. Ktoré stromy, kry a kvety kvitnú najkrajšie odteraz až do jari?Čo potrebuje, aby sa jej darilo
Čemericu vysádzame na jar do hĺbky asi 20 centimetrov, čo jej zabezpečí dostatok vlhkosti. Je možné, že prvé miesto, ktoré vyberieme, jej nebude úplne vyhovovať. Dôležité je nevzdať sa a rastlinu premiestniť aj niekoľkokrát. No pokiaľ rastlina prosperuje, zbytočne ju nepresádzame. Za vhodné stanovište sa nám odmení bohatým kvitnutím. Keďže sa čemerica postupne rozrastie, vysadíme ju vo vzdialenosti asi pol metra od iných rastlín. Škodcovia ju neohrozujú, proti občasnému hnednutiu listov bojujeme fungicídnym postrekom. Čemericu môžeme istý čas pestovať aj v nádobe, pričom dávame pozor, aby korene nevyschli. Ak sa dá, vysadíme ju na záhon.