Pozor na horské slnko
Mnohí na zimu automaticky odkladáme slnečné okuliare, lenže zabúdame, že nielen letné, ale aj zimné slnko dokáže nielen pekne opáliť, ale aj uškodiť. Slnko, hory a sneh sú pre oči zlou kombináciou. „Sneh odráža slnečné svetlo priamo do očí. Ide o tzv. svetelnú reflexiu. Tá dosahuje vyššie hodnoty vo vysoko položených miestach, ktoré sú pokryté snehom či ľadom. Snehová pokrývka zvyšuje UV žiarenie o 50 až 90 percent. Efektívna ochrana v podobe slnečných, alebo lyžiarskych okuliarov je nevyhnutná,“ konštatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka spoločnosti Alensa.sk. Ak máte chalupu vo vyšších polohách, kde počas zimy nasneží, môžete sa stretnúť aj s častým javom tzv. snežnej slepoty. Môže sa objaviť po niekoľkých hodinách a môže pretrvávať aj niekoľko dní. Najčastejšími príznakmi je silná bolesť očí a svetloplachosť. Tu vám môžu pomôcť upokojujúce kvapky do očí.
Čítajte aj Prečo by si páni mali sadať aj na malej: Na chalupe alebo v záhradkárskej osade využite toaletu na výrobu kompostuSuché oko nehrozí len v lete
Syndróm suchého oka je v lete pomerne bežný. No ani v zime pred ním nie sme chránení. „Príjemne vykúrené miestnosti na chalupe, ako aj fúkajúci studený vzduch nadmerne vysúša oči. Výsledkom je narušená tvorba slzného filmu. Vaše oči sú po celom dni unavené a neraz aj začervenané. Medzi ďalšie príznaky patria opuchy, rozmazané videnie, alebo začervenanie. „Riziko syndrómu suchého oka je rovnako vysoké aj v zime. Je vhodné oči pravidelne zvlhčovať,“ konštatuje Kristýna Štěbetáková. Okrem toho by ste sa mali chrániť svoje oči pred nárazmi vetra kapucňou, čiapkou, alebo okuliarmi. Tie efektívne zabraňujú priamemu nárazu vetra do oka.
Čítajte aj Pomáha pri prechladnutí a zápaloch, môžete ju použiť namiesto kávy aj na zahusťovanie pri varení. Je fantastická surová aj varená, ako príloha aj samostatnePekne si zakúrime a rozsvietime
Prirodzeného svetla počas zimných mesiacov máme nedostatok. Umelé osvetlenie však pre naše oči predstavuje prirodzenú záťaž. Oči sa rýchlejšie unavia, môžu byť začervenané alebo podráždené. Pri dlhodobej záťaži sa môžu prejaviť aj väčšie ťažkosti. Najväčším problémom pre oči bývajú najmä blikajúce žiarivky. Klasické žiarovky vyberajte s prevahou teplého žltého odtieňa svetla. „Ak sa v umelo osvetlenom priestore pohybujete väčšinu dňa, nezabúdajte dopriať vašim očiam aj oddych. Je na vás či to budú očné cviky, zvlhčujúce kvapky, alebo prestávka na dennom prirodzenom svetle,“ radí optometristka.
Riziková je aj sauna
Ak máte na chalupe saunu, aj v nej si počas zimy dávajte pozor, a to najmä pokiaľ máte citlivé oči. Pri dlhšom pobyte v saunovom svete môžete pociťovať pálenie, alebo dokonca pocit cudzieho telieska v oku. Aj tu je riešením pravidelné zvlhčovanie očí.