U ktorých predajcov vianočný stromček radšej nekupovať? A ako zistíte, či zo stromčeka nebude o pár dní len pahýľ? Plus super trik, aby stromček dlho vydržal

Vianočnými stálicami, ktoré sa dajú u nás kúpiť, sú jedle, smreky a borovice. No asi najväčšej obľube sa teší špecifická odroda jedľa kaukazská. Má krásne husté ihličie, rovnomerný vzrast a je vysoko odolná. Jej veľkým plusom je aj to, že najlepšie zo všetkých stromčekov zvláda prechod chladného do teplého prostredia. Ihličie je po celé sviatky pevné, zelené a neopadá.

14.12.2022 06:00
vianočný stromček Foto:
debata

Pýtajte sa na pôvod

Pokiaľ chcete mať istotu, že vyberáte z tých najlepších vianočných stromčekov, vyhnite sa predajcom, ktorí ponúkajú stromčeky vnútri. Iba tie stromček, ktoré sú skladované a predávané vonku, budú s istotou krásne po celé sviatky. Inak sa vám ľahko môže stať, že stromček rýchlo uschne, opadá a bude z neho smutný pahýľ ešte pred Silvestrom. „Dôležité je tiež informovať sa na pôvod stromčeka,“ odporúča Petr Novák zo spoločnosti Bauhaus. „Kde ho vypestovali, akým spôsobom, či boli pri pestovaní použité chemické postreky.“

Ihličie musí dobre držať

Pri nákupe je dôležitá aj vizuálna kontrola. Postavte stromček do priestoru a jemne ním zatraste. Vetvičky by nemali byť polámané, ihličie má byť pevné, pružné a sýto zelené. Indikátorom zdravého stromčeka je aj jeho intenzívna vôňa. Petr Novák radí, že sa treba orientovať aj podľa priestorových možností vašej domácnosti, a to nielen z hľadiska výšky, ale aj šírky. „Počítajte s tým, že sa vetvičky v miestnosti viac rozložia, a to nielen pod váhou vianočných ozdôb. Pre ideálnu stabilitu zvoľte stromček s rovným kmeňom a symetrickým rozložením konárov, aby nepadal na jednu stranu.“

vianočný stromček Čítajte aj Ihličnan v nádobe: Ktorý vybrať a ako sa oň starať, aby v zdraví prežil Vianoce aj následné vysadenie do záhrady

V chlade a mimo slnka

Keď už si stromček vyberiete, je praktické nechať kmeň ofrézovať na priemer šesť centimetrov, aby sa dal pohodlne osadiť do stojana. Pri moderných stojanoch frézovanie nie je nutné. Zrezanie pätky kmeňa umožní stromčeku lepšie sať vodu. Sieť, prípadne igelitový obal umožnia pohodlný prevoz, obal však treba po prevoze odstrániť, aby sa stromček nazaparoval. Sieť na stromčeku necháme až do osadenia do stojana. Stromček skladujeme na chladnom mieste bez priameho slnečného svetla.

čerešňa Čítajte aj Keď rozkvitnú na Štedrý deň, budete mať šťastný nový rok. Konáriky svätej Barbory však nestavajte na určité miesta

Dodajte mu energiu

A ako sa starať o vianočný stromček v stojane? Nalejeme mu dostatok vody, ktorú priebežne dopĺňame. Strom potrebuje až do pol litra vody denne. Super trik je pridať do vody trochu cukru, ktorý dodá stromčeku energiu, aby dlhšie vydržal. Podstatné je vhodné umiestnenie. „Stromčeky preferujú nižšiu teplotu vzduchu, preto ho umiestnime do chladnejšieho kúta, nie do prekúrenej miestnosti alebo k vykurovaciemu telesu. Pre stromček je dobrá vyššia vlhkosť vzduchu, preto ho môžeme občas osviežiť vodou z rozprašovača,“ radí Petr Novák. Po Vianociach stromček necháme pri kontajneroch alebo na inom mieste zberu stromčekov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #vianočný stromček #borovica #ihličie #smrek #jedľa kaukazská
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december