Bojovník proti zápalom
Podbeľ je liečivá bylina, ktorá má vysoký obsah slizu, flavonoidov, trieslovín, organických kyselín, draslíka aj zinku. Sliz a triesloviny pôsobia protizápalovo a sťahujúco. Preto je podbeľ liečivý výborným pomocníkom pri ochoreniach horných dýchacích ciest, keď nás trápi hustý hlien, pri angínach, chrípkach a používa sa aj pri suchých a chronických zápaloch priedušiek.
Pomôže aj pri vredoch
Liečivé účinky podbeľu sa využívajú aj pri zápalových ochoreniach hrubého čreva a pri vredoch. Fytoterapeuti odporúčajú v tomto prípade klystír z podbeľa. Okrem toho podbeľ pomôže aj pri bolestiach kĺbov, pretože má protireumatický účinok. Staršia generácia na dedinách pozná suchý zábal na boľavé kĺby z listov podbeľa. Stačí čerstvo natrhané listy priložiť na boľavé miesto, obviazať plachtou alebo uterákom a nechať pôsobiť aspoň hodinu.
Čítajte aj Je pravda, že sa buriny treba zbaviť? Nie vždy. Môže byť aj užitočná, niekedy je pre záhradu aj pre nás daromČo ešte dokáže
Zábal z listov pomôže aj pri bolestiach neurologického pôvodu, tu sa však odporúča listy jemne potlačiť, napríklad tĺčikom na mäso, alebo rozdrviť na kašu. A z podbeľa si môžeme pripraviť aj výbornú masku na mastnú a aknóznu pleť. Stačí čerstvo natrhané listy vytrieť na kašu a priložiť na tvár. Po 15 minútach masku zmyjeme vlažnou vodou a tvár ošetríme bežným krémom.
Ako pripraviť podbeľový čaj proti kašľu
Na suchý až chrapľavý kašeľ aj na silné zahlienenie sa používa čaj z podbeľa. Pripravíme ho z 2 čajových lyžičiek listov a kvetov, ktoré prelejeme štvrťlitrom studenej vody. Necháme prejsť varom maximálne 5 až 10 minút a potom ešte krátko lúhujeme. Následne precedíme, trochu osladíme (najlepšie medom) a pijeme.