Nebojte, nie je to žiadna veda. Stačí, keď budete cibuľu na hriadkach pozorne sledovať a všímať si, ako sa jej vňať postupne mení. Zo sviežej zelenej, ktorú ste si určite radi dopriali vo forme chrumkavých cíbikov sa postupne mení na hnednúcu, usychajúcu hmotu, ktorá už nedokáže udržať vzpriamený rast. A to je tá chvíľa. Približne od polovice júla (v závislosti od času sejby) začne vňať postupne poliehať – zalamovať sa niekoľko centimetrov nad cibuľou a „líhať si“ na hriadku. Keď toto spraví približne polovici až dve tretiny rastlín, pustite sa do zberu. A pozor, v júli už cibuľu určite nezalievajte.
Neťahajte ju za vňať
Najjednoduchšie by bolo, chytiť rastlinu za vňať a vytiahnuť ju z pôdy. To však nerobte. Hrozí, že vňať z cibule vytrhnete, alebo si úrodu inak poškodíte. Vezmite si radšej rýľovacie vidly a opatrne ich podoberte.
Čítajte aj Už nikdy žiadne horké uhorky. Držte sa týchto rád a nemusíte sa báť, rozdeliť s rodinou. Všetkým budú chutiťŽiadne otĺkanie
Zachytenú pôdu na cibuliach a korienkoch nikdy neoklepávajte, ale rukami opatrne očistite. Všetky otlaky či obité miesta sú náchylné na vznik hniloby, ktorá vám skráti skladovateľnosť a znehodnotí úrodu.
Nepodceňte dosušenie
Po zbere je dôležité, nechať cibuľu dosušiť. Zväčša sa odporúča, uložiť ju na hriadke aspoň na dva či tri dni (v prípade, že neprší, no v aktuálnych horúčavách riskujete doslova jej spálenie. Oveľa lepšie preto urobíte, ak ju nebudete zbytočne vystavovať priamemu slnečnému žiareniu a príliš vysokým teplotám. Pozberanú cibuľu dosúšajte na vzdušnom mieste, napríklad povešanú pod strechou terasy, altánku, záhradnej chatky, či v stodole. Rozložte ju do debničiek, na kartóny, alebo zapleťte do vrkočov a rovnako dajte na vzdušné miesto v tieni.