Už ste sa niekedy pokúsili bobule vysušiť? Bez ohľadu na to, akú máte odrodu, môžete si vyrobiť vlastné hrozienka, hoci tie s jadierkami budú pod zubami jemne chrumkať. Ak preferujete hrozienka bez jadierok, stačí siahnuť po bezsemenných odrodách.
Vo svete sa na sušenie takmer výlučne pestuje odroda ‘Thompson Seedless’ známa ako ‘Sultanina’. Pre jej nároky sa však do našich záhrad nehodí.
Sušené hrozienka majú široké využitie v kuchyni – od sladkých až po slané jedlá. Sú obľúbené na dochutenie ovsených vločiek, granoly, nákypov, žemľoviek, dezertov, koláčov, báboviek a tradičnej vianočky. Nezriedka sa používajú aj pri príprave mäsových pokrmov a sú populárne ako prírodné sladidlo.
Rovnako ako čerstvé hrozno, aj hrozienka majú mnohé pozitívne účinky na zdravie
Pomáhajú detoxikovať organizmus tým, že podporujú vylučovanie škodlivých látok z tela, zlepšujú trávenie a pomáhajú pri zápche. Majú protizápalové účinky, podporujú liečbu anémie a čiastočne zabraňujú tvorbe zubného povlaku podobne ako žuvačky. Obsahujú rastlinné antioxidanty, ktoré spomaľujú rast baktérií v ústach.
Okrem cukrov obsahujú aj množstvo vitamínov a minerálov, ako draslík, horčík, vápnik, zinok, bór a železo. Z vitamínov sú v nich zastúpené vitamíny A, C a E. Obsahujú tiež fytonutrienty s antioxidantmi, ktoré znižujú riziko niektorých ochorení spojených so starnutím. Inulín, polysacharid prítomný v hrozienkach, je dôležitým zdrojom živín pre črevnú mikroflóru.
Na sušenie hrozna je najpraktickejšie použiť špeciálnu sušičku, ale postačí aj rúra
Pri skorších odrodách môžete využiť slnečné lúče alebo teplé miesto pod strechou, no mali by ste dávať pozor na prach a iné nečistoty, ktoré by mohli ovocie znečistiť. Pamätajte, že sušenie šťavnatého hrozna bez sušičky či rúry môže trvať dlhšie, a pri vysokej vlhkosti vzduchu hrozí hnitie.
Napriek určitým rizikám sa však domáce hrozienka oplatia. Správnym postupom môžete minimalizovať nepriaznivé faktory, ktoré by mohli ovplyvniť výsledok.
Čo sa týka teploty sušenia,
platí, že čím je vyššia, tým rýchlejšie sa hrozno vysuší. Treba však mať na pamäti, že pri vyšších teplotách sa znižuje obsah minerálnych látok. Optimálna teplota sušenia je v závislosti od druhu ovocia 30 až 75 °C. Originálne prístroje majú tú výhodu, že teplotu môžete presne regulovať, čím zachováte maximum prospešných látok.
Pre čo najlepšie výsledky používajte len dozreté a nepoškodené hrozno
Sušenie nie je vhodné pre ovocie, ktoré už opadlo alebo je inak poškodené. Bobule oddeľte od strapcov, dôkladne umyte a nechajte odkvapkať. Pri väčších, mäsitých bobuliach je lepšie každú rozkrojiť na polovicu. Čas sušenia závisí od konkrétnej sušičky a druhu hrozna, no v priemere to trvá okolo desiatich hodín.
Sušené hrozienka skladujte na suchom,
chladnom mieste v nepriehľadných, dobre uzatvárateľných nádobách. Takýmto spôsobom zabránite, aby ovocie pohlcovalo vlhkosť, plesnelo alebo sa znehodnotilo vplyvom hmyzu. Nepriehľadná nádoba navyše chráni vitamíny, farbivá a aromatické látky citlivé na svetlo.
Pripravovali ste už niekedy cesto s pivom? Ak nie, vyskúšajte tento náš jednoduchý recept na fajnovú štrúdľu plnenú makom a hroznom.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Rýchla makovo-hroznová štrúdľa s pivom na Varecha.sk
4 top odrody viniča vhodné na prípravu sušených hrozienok
- ‘Veronika’: Slovenská odroda z kríženia ‘Arkadia’ x ‘Elma’. V južných oblastiach dozrieva koncom júla až začiatkom augusta. Tvorí veľké, veľmi pekné strapce. Bobule nepraskajú. Dužina je šťavnatá a sladká. Veľmi perspektívna odroda s mäkkými semenami.
- ‘Dolgoždannyj’: Veľmi skorá bezsemenná stolová odroda dozrievajúca koncom júla až začiatkom augusta. Má silný rast, hodí sa aj na vysádzanie k pergolám. Dužina bobúľ je chrumkavá a sladká. Odolnosť proti mrazu i odolnosť proti chorobám je vysoká.
- ‘Nachodka Krainova’: Veľmi skorá bezsemenná odroda. U nás dozrieva v prvej dekáde augusta. Strapce sú veľké, rozkonárené. Oválne bobule majú veľmi peknú farbu, mäsitú, chrumkavú dužinu muškátovej chuti.
- ‘Neptun’: Bezsemenná stredne skorá odroda stolového viniča z USA. U nás dozrieva začiatkom septembra. Strapce sú stredne veľké, bobule majú predĺžený vajcovitý tvar a arómu pripomínajúcu jabĺčka. Odolnosť proti chorobám i mrazu je vysoká.